Menü
https://leadergamer.com.tr/devil-may-cry-5-duyurusu/
Microsoft , Project Scorpio 2 Ocak 2017 16:02

Microsoft yetkilisi: “Project Scorpio geliştirme süreci oldukça güzel gidiyor.”

Mike Ybarra, Xbox ve Windows kullanıcılarının sorularını yanıtladı.


Microsoft’un Xbox ve Windows program direktörlerinden Mike Ybarra, geçtiğimiz günlerde Twitter üzerinden Xbox ağırlıklı olmak üzere projelerinin durumu hakkında açıklamalarda bulundu. Mike Ybarra, E3 2016 konferansında açıklanan ve doğal 4K çözünürlüğü destekleyecek, PlayStation 4 Pro’ya rakip olacak yeni konsol Project Scorpio’nun geliştirilmesi hakkında şu anlık ayrıntı vermekten kaçınsa da, “Project Scorpio çok iyi gidiyor.” dedi.

Microsoft Project Scorpio

Bildiğiniz gibi artık Xbox oyunlarını Windows 10’da oynayabiliyoruz. Bunun örneklerini Forza Horizon 3 ve Gears of War 4 gibi oyunlarda görmüştük. Bu oyunlarda, Xbox’da HDR (High Definition Range) uyumluluğu varken, Windows 10 versiyonlarında neden yok, tarzı bir soruya, haberimizde bahsi geçen yetkili, “Bilgisayar monitörleri henüz televizyonların görüntü kalitesi seviyesine ulaşabilmiş değil ve monitörlerin çok az bir kısmı HDR destekli.” cevabını verdi.

Mike Ybarra, yaptığı yorumların devamında Xbox’a gelecek Dolby Atmos özelliği hakkında da ayrıntılar verdi. Mike Ybarra bu konudaher programa Dolby Atmos desteğinin ekleneceğini ve sadece Microsoft tarafından paylaşılan programlar değil, Blu Ray ve UHD Blu Ray dahil 3. parti programların da buna uyumlu hale geleceğini söyledi. Peki, Dolby Atmos nedir?

Dolby Atmos, bir 3D ses sistemi olarak tanımlanıyor. Yani kullanıcılar bu özelliği destekleyen oyun ve programlarda arkadan ve yandan gelen sesleri yön olarak daha net duyabilecekler ama söylemeden geçmeyelim, bu sesleri duymanız için bir de ayrıca Dolby Atmos destekli ekipmanlara ihtiyacınız var. Dolby Atmos desteğinin öncelikle Xbox One’a olmak üzere 2017’nin ilk çeyreğinde gelmesi bekleniyor. Microsoft’un bu hamleleri ve Project Scorpio ile vaat ettikleri göz önünde bulundurulduğunda 2017’de konsol savaşları biraz daha kızışacak gibi duruyor.  İlerleyen günlerde neler olacak merakla bekliyoruz.

Bora Gültek Editör