LGM Özel: Project Scorpio hakkında bildiğimiz her şey!

LGM Özel: Project Scorpio hakkında bildiğimiz her şey!

Microsoft'un yeni performans canavarı konsolu Project Scorpio hakkında şimdiye dek bildiğimiz her şeyi bir araya topladık!

Geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen Microsoft’un E3 2016 konferansı birçok bombayı beraberinde getirdi. Daha önce de bahsettiğimiz gibi Microsoft’tan gelen en önemli haber ise yeni konsol Project Scorpio oldu. 2017 senesinde piyasaya sürülecek olan Project Scorpio’nun, Xbox One ve Xbox One S oyunlarını destekleyeceğinin de duyurulmasının ardından Project Scorpio için duyulan heyecan bir kat daha arttı. 6 teraFLOP’a sahip olacak Project Scorpio, saniyede 320 GB bant genişliğine sahip olacak. Bu performans canavarı cihazına gelin biraz daha derinden bakalım.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

scorpio1

4K görüntü kalitesi!

4K görüntü kalitesinde oyun oynama fırsatını beraberinde getirecek olan Project Scorpio, söylentilerin aksine tüm oyunlarda 4K seçeneği barındırmayacak. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bizzat Phil Spencer’ın ağzından çıkan sözlere göre isteyen geliştiriciler oyunlarını 1080p/60 FPS olarak geliştirebilecek. Ancak aynı geliştirici oyununu 4K çözünürlükte piyasaya sürmek isterse oyununu 4K/30 FPS şeklinde geliştirmek durumunda kalacak. Bu konu hakkındaki diğer bilgilerin de önümüzdeki günlerde ortaya çıkmasını bekliyoruz.

Gelmiş geçmiş en güçlü konsol!

Project Scorpio’nun 8 çekirdekle birlikte geleceği söylentisinin neredeyse doğrulanmasının ardından bir diğer önemli haber ise AMD üretimi işlemci barındıracak olması. 6 teraFLOPS özelliği ile birlikte gelecek olması da şu anlama geliyor: Playstation Neo’nun 4.1/10 performansında çalıştıracağı bir oyunu Project Scorpio, 6/10 performansında çalıştıracak. Bu bariz performans farkı da oyuncuların Playstation Neo yerine Project Scorpio’yu seçmesi ihtimalini daha da arttırıyor.

scorpio3

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

“Geliştiriciler başka bir şey yapmak istiyorlarsa buyursunlar!”

Phil Spencer, yaptığı başka bir açıklamada ise: “Scorpio, 6 teraFLOP’luk ve 4K görüntü kalitesini beraberinde getirecek bir oyun konsolu, Bu yüksek görüntü kalitesi ile oyunlarınızı tüm güzelliğiyle beraber görüp oynayabilirsiniz ya da geliştiriciler bu 6 teraFLOP’u başka işlerinde kullanmak istiyorlarsa bunu yapmakta özgürler.” diyerek geliştiricilerin önünü bu performans canavarını farklı yönleriyle kullanma konusunda açtı.

Yüksek hafıza!

512 GB ve 1 TB hafızayla satışa sunulan Xbıx One’da 512 GB cihaz kullanan oyuncuların hafıza konusunda şikayetlerinin artmasının ardından Project Scorpio’nun 2 TB hafıza seçeneği ile piyasaya çıkarılacağı açıklandı. Tahminimizce 1 TB ve 2 TB’lık sürümler halinde piyasaya çıkacak olan konsol bundan böyle 512 GB devrini de kapatmış olacak.

scorpio2

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Tüm VR araçları ile uyumlu olacak!

Xbox Scorpio’nun 4K desteğinin yanı sıra VR desteğini de beraberinde getireceğini biliyorduk. Ancak bir diğer yüksek ihtimalli söylenti ise Xbox’ın, Playstation’un yaptığı gibi belli bir VR cihazına bağlı kalmanın aksine tüm VR cihazlarına destek sunacağı yönünde. Eğer böyle bir şey gerçekleşirse Project Scorpio, 4K ve VR desteği ile birlikte konsol dünyasına çağ atlatacak bir cihaz olacağa benziyor.

Az kalsın başka bir şey yayımlıyorduk!

Phil Spencer’ın basın toplantısında yaptığı bir açıklamaya göre, Microsoft bu yıl başka bir konsol piyasaya sürmeye hazırlanıyordu ve son anda vazgeçti. 4K çözünürlüğü barındıran başka bir konsolu neredeyse tamamlamış olan Microsoft “gerçek 4K deneyimini yaşatamayacakları” düşüncesiyle bu projeyi iptal etti ve Xbox Scorpio ile 4K konsol oyunculuğunu piyasaya sürme kararı aldı.

Project-Scorpio-640x321

2017’de geliyor!

Playstation Neo ile birlikte 2017 yılında piyasaya sürülecek olan Project Scorpio, Phil Spencer’ın söylemlerine göre yaz aylarına doğru çıkışını gerçekleştirecek. Yeni konsol almayı düşünen oyuncular içinse bu süre gün sayarak geçeceğe benziyor çünkü şu ana kadar gördüğümüz kadarıyla bu konsol tam bir canavar.

Toparlayacak olursak.

Bahsi geçen yeni nesil konsolumuz, Xbox One’ın 5 katı performans ve 4K çözünürlüğü ile piyasaya sürülecek. Playstation Neo’ya göre de bariz bir performans farkı görülen Project Scorpio gelmiş geçmiş en güçlü konsol olacağa benziyor. VR desteği ve yüksek hafızası olacak olması da dikkat çeken diğer özellikler arasında. Oyuncuları sevindirecek bir diğer özellik olarak da Xbox One ve Xbox One S oyunlarını da çalıştıracak olması yeni konsol alacak olan oyuncuların dikkatini epey çekeceğe benziyor. Eğer söylentiler doğru çıkarsa Project Scorpio, konsol oyunculuğu konusunda birçok şeyi değiştirecek gibi gözüküyor. 2017’yi bekleyip göreceğiz. Siz Project Scorpio hakkında ne düşünüyorsunuz? Bize yazın!

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.