Menü
https://leadergamer.com.tr/naughty-dog-ekibini-genisletiyor/
FreeSync , Project Scorpio 11 Nisan 2017 17:53

Project Scorpio, FreeSync ve HDMI 2.1 desteği sunacak

Bu destekler sadece Project Scorpio oyunları için geçerli olmayacak. Xbox One ve Xbox 360 oyunları da bu destekten yararlanacak.


İçerik ortağımız olan Eurogamer ve Digital Foundry, yeni bir makale ve video yayımladı. Yayımlanan bu içerikler ile birlikte öğrenmiş olduk ki Project Scorpio, AMD FreeSync ve HDMI 2.1 desteği sunacak. Peki, bu destekler ne işe yarayacak? Hemen söyleyelim, eğer Project Scorpio ile 60 FPS bir oyun oynuyorsanız, konsola bağlayacağınız TV veya monitör, bu iki destek sayesinde oyunun FPS değeri ile eşleşecek ve ekran yırtılması dediğimiz sorun ortadan kalkacak. İnanılmaz akıcı ve rahatsız etmeyen kareler ile karşılaşacağız. Bu iki destek, özellikle konsolu TV yerine monitöre bağlamayı düşünen oyuncuların işine yarayacak tabii.

Project Scorpio, FreeSync ve HDMI 2.1 desteği sunacak

Konsol ile ekran arasındaki gecikmeyi de minimuma indirecek olan bu iki destek, 30 FPS veya stabil olmayan 60 FPS oyunlarda ne yazık ki istenilen gibi çalışmayacak tabii ki. Oyun geliştiricileri, bu durumda performanstan veya grafiklerden vazgeçmek durumunda kalabilir ki, bu durumda da ekran yırtılması sorunu tekrar dönecektir. Fakat bu, o kadar da büyük bir sorun değil bizce. Çünkü konsolda, FreeSync ve HDMI 2.1 desteği ile bütünleşecek olan HDR desteği de bulunacak. Eğer kullanacağınız ekran, HDR destekliyorsa tüm oyunları HDR ile oynayabileceksiniz konsolunuzda.

Tüm bu bahsettiğimiz destekleri kullanabilmeniz için, 4K bir ekranınız olmalı ve bu ekran, FreeSync üzerinden HDR desteği vermeli. Tabii bu noktada söyleyelim, 4K ekran kesinlikle zorunlu değil ama en iyi sonuç için tabii ki 4K ekran öneriliyor. Haberimizi sonlandırmadan tekrar belirtelim, Xbox 360 ve Xbox One oyunları da bu nimetlerden yararlanabilecek. Tüm bunların haricinde, 2017 yılında çıkacak oyunlar listemize, en iyi PlayStation 4 oyunları listemize, en iyi Xbox One oyunları listemize ve FIFA 18 hakkında bildiğimiz her şey yazımıza göz atmanızı öneriyoruz.

Kaan GEZER Editör