Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Kaan GEZER, Editör Yazım tarihi: 10.05.2015

Bu senenin en iyi yarış oyunu Forza Horizon 2 midir, yoksa Driveclub mı? Belirli konsollara özel olarak çıkan bu 2 oyun haricinde bir de gizli cevherimiz olan Project Cars var tabii ki. Slightly Mad Studios tarafından hem geliştirilip, hem dağıtılan Project Cars sadece oynanışı ile değil, yeni nesil grafikleri ile de ön plana çıkmaya çalışan bir yarış oyunu. Başından oldukça fazla ertelenme haberleri geçen Project Cars sonunda çıktı. Peki, uzun zamandır beklediğimiz bu oyunu, şimdi incelemeye ne dersiniz?

project_cars_r1

Yarış Simülasyonunda Senaryo Olur mu Hiç?

Project Cars’ın oyun modları arasında tek başınıza oynayabileceğiniz bir senaryo modu bulunuyor. Takıma yeni giren bir yarışçıyı kontrol ettiğimiz Project Cars’ın senaryo modunda istediğiniz araçları seçip, seviye sistemi ile birlikte yeni seviyelere kavuşabiliyorsunuz. Tabii siz seviye atladıkça çok daha farklı yarış tiplerine katılabiliyor, yeni pistlerin tadına bakabiliyorsunuz. Project Cars’ın senaryo modunun en iyi yönü ise, sizi hiçbir şey için zorlamıyorlar. İstediğiniz şeyi, istediğiniz zaman yapabiliyorsunuz. Yani, Project Cars’ın senaryo modunda oldukça özgürsünüz.

Project Cars’ın senaryo modu içerisinde popüler kültürlerden de izler bulunuyor. Mesela, WWE 2K15’in senaryo modunda gördüğümüz gibi Project Cars’ın senaryo modunda da sosyal medyadan geri dönüşler alabiliyoruz. Bazen de bizi seven insanlardan direkt mesajlar alabiliyoruz. Ayrıca senaryo modu içerisinde yeni dünya rekorlarına imzanızı atıp, kazandığınız şampiyonlukları da korumanıza şans veriliyor. Bu yönden oldukça benzersiz bir senaryo modu karşımıza çıkıyor.

project_cars_r2

Project Cars = Gerçek Simülasyon!

Project Cars, bir yarış simülasyonu oyunu olduğu için oyunun en önemli noktası da şüphesiz oynanış. Slightly Mad Studios eşliğinde geliştirilen Project Cars, Need for Speed serisi gibi arcade tarza bir oyun değil, bunu açıkça sizlere söyleyebiliriz. Project Cars’ın oynanış öğeleri kesinlikle gerçek bir simülasyon keyfi alabilmemiz için tasarlanmış. Sadece oynanış değil, yarış arabalarımızı modifiye ettiğimiz ekrandan, yarış stratejisine kadar her şey oldukça büyük detayla hazırlanmış durumda. Arabalarımızın en küçük, en detay ayarına kadar inebiliyoruz ve kendi yarış tipimize en uygun tarzı o şekilde bulmaya çalışıyoruz. Tabii yaptığınız ayarları test etmek için ise test sürüşlerine çıkabiliyorsunuz. Ayrıca yarış stratejinizi diğer yarışçılara bakarak ve teknik ekibinizden geri bildirimler alarak belirleyebiliyorsunuz.

Sanıyorum ki yukarıda yazdığım paragraf ile yarış oyunlara uzak olan arkadaşları veya yeni başlayacak olan arkadaşları korkutmuş olabilirim. Fakat korkmanıza gerek yok çünkü Slightly Mad Studios sizleri de düşünmüş durumda. Eğitimlerden tutun da, simülasyon öğelerini azaltabilecek ayarlara kadar her şey Project Cars içerisinde bulunuyor. Böylece hem simülasyon hastaları, hem de yarış oyunları ile pek arası olmayan oyuncular aynı oyundan eşit keyif alabiliyorlar.

ProjectCars2

Arabadan Arabaya Değişen His!

Project Cars çıkışını yaklaşık 80 araba ile yaptı. Birbirinden benzersiz tasarımlara sahip olan bu arabalar, sadece tasarım açısından benzersiz değiller. Project Cars’ın simülasyon öğeleri burada da karşımıza çıkıyor ve bu sayede her arabada farklı deneyimler yaşıyoruz. Arabaların ağırlıkları gibi öğeler yol tutuşu gibi özelliklere etki edebiliyor ve bu yüzden her arabayı kontrol etmek aynı zorlukta olmuyor. Ayrıca oyundaki güzel kamera açılarını da söylemeden geçmek olmaz. Oyunun kokpit kamerasını kullanarak oynadığımız zaman kusursuz bir yarış deneyimi yaşıyor olabilirsiniz. Çünkü araçların içleri oldukça detaylı bir şekilde tasarlanmış durumda.

Sizlere daha önce Project Cars’da bulunan 101 adet pistten bahsetmiştik. Bu pistler oyun içerisinde oldukça güzel görünüyor ve birbirinden benzersiz deneyimler sunuyor bizlere. Ayrıca hayali mekanlar yerine gerçek pistleri, mekanları ziyaret etmek de ayrı bir keyif katıyor Project Cars’a. Tabii oyundaki tüm pistler yarış pisti kıvamında değil. Sokaklarda da yarışabiliyoruz. Bahsettiğimiz bu pistlerde yarışırken, başınıza hiç mi bir şey gelmeyecek? Kaza yaptığınızda arabanın dağılması, hasar efektleri tek kelimeyle mükemmel. Ayrıca oyun bizlere bu hasarların oynanışa etki edip, etmemesini bile soruyor. Yani, eğer istersek bu zararların sadece görünüşte kalmasını, oynanışa etki etmemesini sağlayabiliyoruz.

maxresdefault

Slightly Mad Studios, Çoklu Oyuncu Modunda da İyi İş Çıkarttı!

Project Cars, senaryo modu haricinde çoklu oyuncu modunda da büyük zevkler sunuyor bize. İstersek 16 kişiye kadar çoklu oyunculu yarışlara katılabiliyoruz, istersek de zamana karşı online yarışlarda rakiplerimizin hayalet hallerine karşı yarışabiliyoruz. Tabii detaylı bir senaryo modunun yanında, oyunun çoklu oyuncu modu bana oldukça basite kaçılmış gibi geldi fakat çoklu oyuncu deneyimimiz sırasında hiçbir bağlantı sorunu yaşamamızın arkasında da Project Cars’ın güçlü sunucuları duruyor.

Oynanışlar, senaryo modu, efektler filan iyi de bu oyunda hiç mi ses yok yahu dediğinizi duyar gibi oldum. Project Cars, oynanış olarak hem kusursuz bir deneyim sunuyor, hem de ses konusunda kulaklarımız bayram ediyor. Arabadan arabaya, pistten piste değişen ses efektleri ile nerede, neyle yarıştığımızı biliyoruz. Ayrıca oyunun müzikleri de bir yarış oyunu için oldukça güzel seçilmiş durumda. Açık konuşmak gerekirse, Project Cars’ın ses konusunda bir kusurunu bulmanız pek mümkün değil.

large

Şahane Grafikler, 12K Çözünürlük!

Evet, evet doğru duydunuz 12K çözünürlük dedik. Grafiklerden bahsetmeden önce oyunun çözünürlüklerinden bahsetmek isterim. Project Cars’ın doğal çözünürlüğü 1080p olarak ayarlandı fakat PC oyuncuları gerekli ekipmanlar ile birlikte 12K çözünürlüğe kadar çıkabiliyor. Hem de bahsettiğimiz bu 12K çözünürlük doğal bir çözünürlük olarak karşımıza çıkıyor. Yani 1080p çözünürlükten yükseltme, yapay bir çözünürlük görmüyoruz. Bunun dışında oyunun araç tasarımları, araç içi tasarımları, bölüm tasarımları ve genel grafikleri muhteşem ötesi bir seviyede. Ayrıca hava şartları da oldukça hoş görüntüye sahip. Ayrıca önceki oyunlarda da gördüğümüz fotoğraf modu bu oyunda da bulunuyor. Eğer dilerseniz bu muhteşem grafikler ile birlikte, oldukça güzel resimler alabiliyorsunuz fotoğraf modu ile birlikte.

Peki, genel olarak nasıl bu Project Cars? Yarış severlerin kesinlikle kaçırmaması gereken bir oyun Project Cars. Şiir gibi oldu sanıyorum fakat Project Cars da şiir gibi bir oyun zaten. İnceleme bittikten sonra biraz daha oynamak için şuan can atıyorum. Hem de yarış oyunlarını çok sevmeyen birisi olarak. Dediğim gibi, Project Cars her türlü oyuncuya hitap eden bir yapıt. Herkese şimdiden iyi oyunlar!

[inceleme]

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.