Prince of Persia: The Forgotten Sands Ön İncelemesi

Prince of Persia: The Forgotten Sands Ön İncelemesi

Sonunda Prince of Persia serisi hayranlarının beklediği, serinin son oyunu olan The Forgotten Sands piyasaya çıkmak üzere. Başta ben olmak üzere bir çok Prince of Persia hayranının yeni oyundan epey bir beklentisi var. Serinin önceki oyunuyla birçok oyuncuyu hayal kırıklığına uğratan Prince of Persia serisi bakalım bu oyunda bunu telafi edebilecek mi?
Bildiğiniz gibi Prince of Persia serisini Ubisoft firması aldı alalı kendinden çok söz ettirdi. Oyun camiasında türünün ilklerini gördüğümüz Prince of Persia serisi bir ara kendi ismiyle anılan bir oyun türü ortaya çıkardı. Gerek serinin ilk oyunundaki oyun motoru ile gerek ikinci oyundaki (kendi zamanındaki)en iddalı serbest dövüş tarzı ile uzun bir süre ses getirmeyi başardı. Herhalde bu büyük başarılardan olsa gerek üçüncü oyun için çok büyük bir umut bağlandı Prince of Persia serisine. Ancak nedendir bilinmez 3. oyun pek begenilmedi ancak genede kısa bir süre sonra serinin devam oyununun çıkacağı müjdesi oyuncuların yüreklerine su serpti. Herkes 4.oyun için beklerken Prince of Persia yapımcıları çok riskli bir iş yaparak hem ana hikayeyi hemde oyun motorunu tamamen değiştirdiler. Ben ve benim gibi çok az sayıdaki oyuncu hariç bu yeni prensi pek sevmedi. Sanırım oyuncuların sesleri fazla çıkmış ki Prince of Persia yapımcıları yeni oyunda özlerine dönmeyi başarmış.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR


Başta şu mujdeyi vermek isterim ki -Evet ,gerçek prensimiz geri döndü !-serinin 4. oyunundaki o yüzü yaralı, eli pençeli karakter artık yok. Çoğu kimsenin beğenmemesine karşın 4. oyun serinin ana hikayesinden farklı olmasına karşı gerek oyun motoru gerekse oynayış tarzı ile güzel bir oyundu. Tabi ki asıl prens ve onun o serbest dövüş stilinin yeri bir başka güzel.

Az öncede dediğim gibi karşımızda eski o pers prensi var ve kardeş krallığımız Azad’ın krallığı saldırı altında. Biz de tabi duruma el koymak için hemen oraya gidiyoruz. Oyunda geçen olaylar Sand of Time ve Warrior Within oyunlarının arasındaki zamanda geçiyor. Hatırlayacagınız gibi serinin ilk oyunun sonunda prens hançeri Farah’a bırakmış ve yollara düşmüştü. İkinci oyunda ise bir gemide başlıyorduk oyuna.İşte serinin son oyununda bu arada olan olayları öğreneceğiz. Sizde eğer benim gibi dikkatli bir oyuncuysanız serinin 2.oyunu olan Warrior Within’de ki bazı videolarda daha o zamanlardan bu oyun için bazı kesitler olduğunu hatırlayacaksınız.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR


Gelelim yeni oyuna ve yeni oyunla gelen yeniliklere. Prensimizin zamanı kontrol gücünden baska elementleride kontrol gücü var. Oyunda ilerledikçe gelişecek olan ateş, su, toprak ve hava elementlerini kullanarak farklı kombo saldırıları yapabileceğiz. Ayrıca serinin önceki oyunlarında olmayan zamanı durdurma özelliğide serinin son  oyununda mevcut.Ayrıca 2. oyundaki saldırgan combolar, bu oyunda elementleri de kullanabilek olmamızı düşünürsek daha fazla olacaktır. Ancak yapımcıların söylediğine göre God of War serisi kadar vahşetli bir prens olmayacak karşımızda. Söz oyun motoruna gelince, 4. oyundaki Cell-Shade motoru kullanılmayacak, yapımcıların yaptığı açıklamalar oyunun en cok ilk serisinin beğenildiği bu yüzden de yeni oyunun motorunu ilk seride kullanılan tipte olacağı şeklinde. Gene 4. oyuna kıyasla dövüşler teketek değil. 2.oyunda oldugu gibi birçok düşmanla aynı anda dövüşebileceğimiz tarzda olacak. Tabi serinin 4. oyununda beğeni gören büyü vs. gibi bazı özellikler son oyunda da mevcut. Birde serinin her oyununda olduğu gibi ordan oraya atlama ve duvarlarda yürüme işini bu oyunda da bol bol yapacağız.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR


Tabi yeni oyun bunlarla da sınırlı değil, yayınlanan videolarında farklı tuzak sistemleri, yeni bulmacalar ve fantastik mekanlarda göze çarpıyor. Tabi bu yenilikler hakkında ki kesin bilgileri ancak oyunu oynadığımızda anlayabileceğiz. Serinin son oyunu Xbox 360 , PS3 ve PC için çıkacak. Xbox 360 ve PS3 için Mayıs 2010 tarihi verilirken PC için piyasaya çıkış tarihi Haziran ayı olarak belirtiliyor. Tabi birde  ön alım yapan kişilerin oyunun ilk DLC’si olan “Forgotten Arena”ya ücretsiz sahip olacakları belirtildi. Sonuç olarak Prince of Persia her zaman bol oyuncu kitlesi ve kendi çizgisi olan bir yapım. Son zamanda çıkan God of War 3 ile boy ölçüşebileceği meçhul olmasına karşın yenilikleri ile eski prensi tekrar görmek sanırım herkezi mutlu edecek. Kılıcınızın her zaman keskin olması dileğiyle, herkese keyifli oyunlar…

Cihan Mangas


Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.