Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Emrah Subaşı, Editör Yazım tarihi: 13.01.2018

İlk Prince of Persia oyununu gördüğümde 90’lı yılların ilk yarısındaydık sanırım. Oyun, 1989 senesinde çıkmış, çoktan efsane olmuştu. Beyazlı bir adamı kontrol ediyorduk. Nadir gelen düşmanlarla basitçe dövüşülen bir platform oyunu olmasına rağmen, bu oyunun nasıl bu derece meşhur olabildiğini düşünmüştüm. Disketlere sığan oyunun en önemli özelliği gerçek insan hareketlerinden alınan hareket sistemiydi. Çok detaylı değildi ama gerçekçiydi. Yıllar geçti, oyun dünyası üç boyut kavramını tanıdı, Prince of Persia oyunları da yeniliklerden nasibini aldı, başarılı, sevilen oyunlar da ortaya çıktı ama bir süre sonra unutuldu. Seriyi seven oyuncuların yıllardır beklediği haberse ufukta görünüyor gibi. Son yıllarda, adından hasretle söz ettiren seriyle ilgili yeni haberlerimiz var.

Prince of Persia geri dönüyor olabilir

Prince of Persia oyununun ilk yapımcısı olan Jordan Mechner, yaptığı açıklamayla, daha doğrusu ima ettiği bazı noktalarla, serinin hayranlarını heyecanlandırmayı başarmış durumda. Oyunculardan, sürekli olarak Prince of Persia ile ilgili istekler duyduğunu belirten Jordan Mechner, Ubisoft’un düşen gelirler nedeniyle seriyi arka plana ittiğini kabul etti. Son yapılan oyunun başarısızlığına ve olumsuzluklar sonucunda rafa kaldırılmasına da değinen Jordan Mechner, yeni bir Prince of Persia oyunu üzerinde çalışıldığını zannettiğini ifade etti. Jordan Mechner, geliştiricilerin, yeni oyunu başarıyla Ubisoft’a teslim etmesini umduğunu da sözlerine ekledi. Buradan, oyunun yaratıcısının projede bulunmadığını ama kulağına çalınanların olduğu anlaşılıyor. Muhtemelen, oyunu geliştiren ekip tarafından tavsiyeleri alınıyordur diye tahmin ediyoruz.

Bilindiği üzere, Ubisoft, düşen gelirler sebebiyle, uzun süredir yeni bir Prince of Persia oyunu çıkarmadı. Diğer önemli markaları olan Far Cry, Assassin’s Creed gibi serilere yöneldi Ubisoft. Halbuki elinde hâlâ, Splinter Cell, Rayman gibi farklı türlerde oyunların hakları bulunuyor. Son birkaç yıldır oyuncuların ve Prince of Persia hayranlarının, yüksek sesle gelen isteklerine daha ne kadar karşı çıkılır bilinmez. Oyunun efsanevi yapımcısı Jordan Mechner söylüyorsa, bir yerlerde hareketlenmeler yaşanıyor demektir. İlk oyun 1989 senesinde, serinin ikinci oyunu 1993 yılında piyasaya sürülmüş, 1999 senesinde Prince of Persia 3D oyun severlerle buluşmuştu fakat Jordan Mechner, yapımda görev almamıştı. 2000’li yılların başında, serinin isim haklarını satın alan Ubisoft, 5 adet ana oyun ve pek çok mobil platform oyunu piyasaya sürmüştür.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.