Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 24.11.2019

Aşırı uzun süredir beklemekte olduğum Pokemon Sword & Shield serisi en sonunda çıktı, en sonunda! Doya doya oynadım diyebilirim. Hatta, oyunun çıkışından 5 gün sonra 32 saat civarında oynamış olma sürem vardı. Konuya çok hakim olduğumu iddia edemesem de kesinlikle hakimim diyebilirim. Zaten sevdiğim bir seri. Hoş, Omega Ruby'den sonra çıkanları oynamadım ama olsun. Beklediğime değmiş. Oyun cidden çok değişmiş bu arada ve Pokemon Sword & Shield inceleme detaylarında hepsinden olabildiğince bahsedeceğim. Hatta ne yapalım biliyor musunuz? Direkt olarak lafı uzatmadan Pokemon Sword & Shield inceleme detaylarına geçelim, ben de rahat edeyim, siz de.

Pokemon Sword & Shield inceleme

Pokemon Sword & Shield bize nasıl bir hikaye sunuyor?

Önce hikayeden biraz bahsedelim. Şimdi, bizim kankimiz var bir tane. Adı Hop. En azından bana o denk geldi, karakter değiştirince değiştiğini de sanmıyorum. Bunun bir abisi var, adı Leon. Leon, Galar bölgesinin şampiyonu. Evet, Hop'un şansa bakar mısınız? Standart olarak, Leon ve hikayede yer alan diğer karakterler bizi öncelikle şampiyon olma yoluna itiyor. Zaten ilk olarak şampiyon oluyoruz oyunda. Şampiyon olunca bir son ile karşılaşıyoruz. Ardından da oyunun efsanevi pokemonları olan Zamazente ve Zacian ile karşılaşıyoruz. Yani, oyunun ilk sonundan sonra.

Oyunun 2. sonu, ben Pokemon Sword & Shield serisinden Shield'i oynadığım için Zamazenta'yı yakalayınca karşıma çıktı. Zamazenta'yı yakalayana kadar da oyunun efsanevi pokemonlarının hikayesini işliyoruz. Açıkçası, ilk sonu görene kadar doğru düzgün gösterilmemiş olmaları hafiften canımı sıkmadı değil. Merak ettim nasıl bir pokemon ile karşılaşacağımı, ne yapayım? Hoş, sonlara doğru, şampiyon olmadan hemen önce Eternatus ile kapışırken gördük ama o zamana kalmasını beklemiyordum açıkçası. Bu yüzden de, oyunun asıl olması gereken hikaye bir tık yan hikaye gibi bırakılmış hissettirdi. Halbuki, bence şampiyon olmak yan hikaye gibi gösterilmeliydi.

Pokemon Sword & Shield inceleme

Peki, serinin yeni oyununda yeni neler var?

Aslında direkt olarak bundan bahsetmekte fayda var. Çünkü, sistemlere vesaire girince içinden çıkılmaz gibi hissettiriyor. Yoksa rehber mi hazırlasak detaylar için? Neyse, bu sonra düşünülmesi gereken bir konu. Öncelikle, pokemon takası sisteminde değişiklikler yapılmış gibi gördüm. Mesela önceden pokemonlarınızdan birini yerleştirip karşılığında pokemon isteyebildiğiniz bir özellik vardı. Artık yok... Şimdi takaslar sadece Link Trade ile veya Surprise Trade ile gerçekleşiyor. Bu da, ya birebir göstererek veya anlaşarak ya da tamamen şansa, bala oluyor.

PvP sistemi ile ilgilenmedim hiç açıkçası ama bir fark da göremedim zaten. Hala aynı tip şeyler. Ama bir sistem var ki dövüş sistemi konusunda, resmen oyun bozuyor. Dynamax sisteminden bahsediyorum. Görmüşsünüzdür muhtemelen bu videolarında vesaire. Pokemonlarınızı 3 tur için büyütebiliyorsunuz. Büyüttüğünüzde şekilleri de değişiyor ama dahası, güçleri de artıyor. Hatta, pokemonlarınızın yetenekleri de güçleniyor. İsimleri bile değişiyor.

Bu da, oyunu sadece 1 tane pokemonla bitirmenize imkan sağlıyor. Wild Area diye bir alan var. Burada, kırmızı veya mor ışıkların çıktığı noktalar var. Bu noktalara giderek Pokemon Den adı verilen yerlerdeki pokemonları dışarı çıkarabilirsiniz. Kırmızı ışıklılar normal ödüller veren Dynamax evrimi geçirmiş pokemonlar demek oluyor. Mor olan ise, bir tık daha güçlü olan ve ödülü de bir tık daha iyi olan Dynamax evrimi geçirmiş pokemonlar oluyor.

Pokemon Sword & Shield inceleme

Pokemon Sword & Shield oynanışı hakkında başka ne diyebilirsin?

Kamp kurma olayı hoşuma gitti kesinlikle. Kampınızı kuruyorsunuz ve bu kampta pokemonlarınızla ilgilenebiliyorsunuz. Onlarla oyunlar oynadıkça, onlar da tecrübeler kazanıyor. Kazandıkları tecrübelerle birlikte seviye atlayabiliyorlar. Atlayacakları her seviye, ekstra istatistik puanları demek olduğu için, bu önemli bir özellik demek oluyor. Zaten çok da şirin görünüyor namussuzlar. Isırası geliyor insanın.

Kamp demişken, kampta yemek yapma olayı da dönüyor. Bir yemek yapıyorsunuz tercihlere bağlı olarak ve bu yemeğin birtakım etkileri oluyor. Pokemonlarınızı iyileştirebiliyor, dinlendirebiliyor ve bir sürü şey. İçine koyduğunuz malzemeye bağlı olarak, yemeklerin etkisi de değişebiliyor. Hatta, bu yemeklerden tecrübe puanları bile kazandırabiliyorsunuz pokemonlarınıza. Benim hoşuma gitti kesinlikle.

Pokemonlarınızı kasmak istiyorsanız, Pokemon Sword & Shield inceleme yazımın ipucu bilgisi olması sebebiyle bir şey belirtebilirim. Eğer hızlı hızlı seviye yükseltmek istiyorsanız, Wild Area'da kırmızı ve mor ışıklı Pokemon Den kovalayın. İçlerinden efsane eşyalar çıkıyor. Hatta, Rare Candy bile çıkabiliyor. Rare Candy dediğim eşyalar, özellikle 95-100 seviye arası büyük önem taşıyor. Kesinlikle şansınızı buralarda deneyin diyebilirim.

Pokemon Sword & Shield inceleme

Pokemon Sword & Shield inceleme detayları bu kadar mı?

Elbette değil. Belirtmek istediğim birkaç şey daha var. Pokemon Let's Go Pikachu ve Eevee serisini oynamadım, o yüzden bilmiyorum var mıydı yok muydu ama bu oyunda birtakım önemli değişiklikler gördüm. Bunlardan biri de, HM saldırılarının bulunmuyor olması. Yani, karşınıza çıkan engelleri Cut, Swim, Dive gibi HM saldırıları ile geçemiyorsunuz. Hatta, Omega Ruby'deki miydi, hatırlayamadım bir an, o uçarak oyunun dünyası üzerinde gezme olayı da gitmiş. Üzdü mü? Kesinlikle... Problem mi? Asla.

Ayrıca, bisiklet var yine. Bisiklet hep var zaten, bu büyük bir fark değil biliyorum ama bisiklet daha farklı. Zıplayan, hızlı giden vesaire bisikletlere alıştık aslında ama bu bir tık daha farklı. Buradaki bisikletler Rotom ile güçlendirilmiş. Bir süre pedal çevirdikten sonra, bisikletinizi kısa da olsa bir süreliğine hızlandırabiliyorsunuz. Bu da, belli mesafeleri kısa sürede devirmeniz konusunda yardımcı oluyor.

Bisiklet konusunda bir başka değişiklik de suda yüzmesi olmuş. Evet, bizikletinizle bildiğiniz suda gezinebiliyorsunuz. Bu özellik oyunun başlarında açık olmuyor tabii. Bu sebeple de biraz oynamanız gerekiyor. Oyunu bir süre oynadıktan sonra bu özelliği açabilir ve dilediğiniz girilebilir suya girerek yeni ve gizli yerler keşfedebilirsiniz. Oyunu keşfetmek ve yakalamadığınız pokemonları yakalamak için bence güzel bir özellik olmuş.

Pokemon Sword & Shield inceleme

Peki, Pokemon Sword & Shield inceleme sonucu nedir?

Geldik Pokemon Sword & Shield inceleme sonucu kısmına. Açıkçası, oyunda gerçekten büyük değişiklikler yapılmış. Galar bölgesine özel şekli değişik pokemonlar olsun, Dynamax özelliği olsun, takas sistemi olsun, birçok konuda değişiklik yapılmış. İşin daha da iyi olan kısmı ise, bu değişiklikler oyunu bozmamış, tam tersine iyileştirmiş, güzelleştirmiş. Dediğim gibi, daha oyun çıkalı 5 gün olmuşken ve elime o gün geçmişken, akşam oynamaya başladığım halde 32 saat civarlarında oynamış olma sürem vardı. Tabii, ben biraz da tadını çıkararak oynadım, orası ayrı bir konu.

Eğer pokemon evrenini gerçekten seven bir oyuncuysanız, yeni nesil pokemonlar da sizin hoşunuza gidecek demektir. Alışması biraz zor gelse de çok hoş bulduğum yepyeni pokemonlar var. Elbette hoşuma gitmeyenler de oldu ama sonuçta pokemon yani. Kendi 6'lı ekibinizi kurup Galar bölgesinin hem şampiyonu, hem de kahramanı olmak sizin elinizde. Bu da, pokemonları bir seri olarak seven insanlar arasında yer alan şahsımın Pokemon Sword & Shield inceleme sonucu olarak, "Lider Oyun!" diye haykırmamı sağlıyor.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.