Pokémon GO’da hile yapmanın sonuçları!

Pokémon GO’da hile yapmanın sonuçları!

Hilekar Pokémon eğitmenlerinin akıbetleri belli oluyor.

Pokémon GO aldı yürüdü. Tabii bir oyun bu kadar popüler olunca, illaki hilekar oyuncular da baş göstermeye başlıyor. Meraklı bir Reddit kullanıcısı, sırf bunun için bir hesap açmış ve bulgularını paylaşmış. İşte o sonuçlar.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

pokemon_go_android_ios

Öncelikle hilenin nasıl yapılabildiğini açıklayalım. Pokémon GO, oyunu oynarken GPS verisinden yararlanıyor. Eğer bu veriyi değiştirebilirseniz, oyunun sizin başka bir şehirdeymişsiniz gibi algılaması mümkün. Özellikle Android cihazlarda bunu yapabilmek daha kolay.

Diyelim ki Yozgat’ta yaşayan birisiniz ve yakınınızda hiç Pokémon yok. Konumunuzu İstanbul olarak değiştirmek ve daha çok Pokémon avlamak istiyorsunuz. Konumunuzu değiştirmeniz ve oyunun bunu anlaması durumunda karşılaşacağınız sonuçlar ise şunlar:

2-3 saat süre ile;

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR
  • Pokéstop’lardan yararlanamayacak ve eşya alamayacaksınız.
  • Pokémon yakalayamayacaksınız. CP değeri ne olursa olsun, Pokémon’lara attığınız Poké topları ziyan olacak.
  • Gym’leri ele geçiremeyecek ve savaş yapamayacaksınız.

Bu durumda en iyisi hile yapmamak gibi görünüyor. Her ne kadar bazı oyuncular; yaptıkları konum değişikliklerini küçük tutup, bu sonuçlardan etkilenmediklerini iddia etseler de böyle bir hile girişiminde bulunmanızı tavsiye etmiyoruz.

Oyunun bu duruma gelmesi “soft ban” olarak isimlendirilebilir. Yani, oyundan tamamen men edilmiyorsunuz ama oyunun en önemli özelliklerini de kullanamıyorsunuz. Oyun henüz beta aşamasında olduğundan; neyin hile olarak sayılıp sayılmayacağı, herhangi bir hile durumunda yasaklama veya cezaların ne olacağı gibi konularda spesifik bilgiler mevcut değil. Zamanla bu konuların düzgün bir temele oturtulacağını düşünüyoruz. Çünkü bu kadar büyük kitleye sahip bir oyun; kolayca hile yapılabilir veya yapıldığı zaman, yapan oyuncuların cezalandırılmadığı bir oyun olursa, o oyunun ömrü çok uzun olmaz. Kitlesi ne kadar büyük olursa olsun. İyi avlanmalar.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.