Pokémon GO, yapılan araştırmaya göre sağlık açısından faydalı

Pokémon GO, yapılan araştırmaya göre sağlık açısından faydalı

Hazır yeni içerikler de yoldayken, tekrar mı başlasak?

Pokémon GO, bilindiği üzere, geliştiricisi olan Niantic, Inc.’e deli gibi para kazandırmış olan, mobil uygulamalar arasında en başarılı olarak bilinen oyun. Sahibine kazandırdığı paralar bir yana, aynı zamanda insanları da sağlıklı bir yaşama teşvik ettiğini söylemek mümkün. Hayatında, çocukluğunda televizyonda rastladığı Pokémon dışında, seri ile çok fazla alakası olmamış, oyuncu niteliği taşımayan insanlar zaten genel olarak dışarıda gezip tozuyor hep. Fakat, hayatını oyunlara adamış bir oyuncunun evden zorunluluk dışında çıktığını görmek pek mümkün değil. Bu haberimizin baş konuğu olan oyunun faydası da buram buram Nintendo kokuyor. 

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

pokémon go 2

Peki, ne bu fayda? Nintendo, genel olarak hareketli bir şirket. Mobil konsolları, her ne kadar pek başarılı olmamış da olsa Nintendo Wii U, 3 Mart 2017’de piyasaya sürülmüş olan Nintendo Switch, kollarımızı oraya buraya savurduğumuz Nintendo Wii gibi ürünlerinden yola çıkarsak eğer, Nintendo hakkında oyuncuları daha hareketli bir oyunculuk hayatına teşvik etmeye çalışan bir şirket olduklarını söyleyebiliriz. Time tarafından yayımlanan bir makaleye göre, American Heart Association’ın bir buluşmasında, Duke Üniversitesi mezunu Hanzhang Xu, Pokémon GO oyuncularının, ortalama olarak ekstra bir 2.000 adım daha attığından bahsetti. Bunu ise, 50 gün boyunca Pokémon GO oynayarak hesaplamış.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Birçok sağlık kurumu, sağlık için günde en az 10.000 adım atmayı öneriyor. Eğer masa başı bir işiniz varsa, her ne kadar egzersiz yaparsanız yapın, bu hedefe ulaşmanın çok zor bir olay olduğu bir gerçek. Öğle veya çay arası esnasında, bulunduğunuz bölgedeki Pokémon GO noktalarına gitmek ya da bir yumurtanın çatlaması için tur atmak, bu hedefe ulaşma konusunda küçük de olsa gerçekten çok faydalı oluyor. Her ne kadar birçoğumuz tarafından çoktan bitirilip bir kenara atılmış olsa bile, oyunun hala çok fazla aktif kullanıcısı bulunuyor. Bu kullanıcıların sağlıkları açısından oyunun sağladığı fayda ise, paha biçilemez olarak değerlendirilebilir. Bu yıl içerisinde de bir sürü içerik alacak olan oyunun gelişeceği kesin, fakat tekrar o ilk çıktığı zamanki popülaritesini kazanabilir mi, bilemiyoruz. Fakat, böyle bir haberden sonra, muhtemelen yeni içerikler oyuna eklendiğinde, sizlerle sokaklarda buluşacağız, bir Pokémon avında.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.