Pokémon GO indirme rekorlarını alt üst etti!

Pokémon GO indirme rekorlarını alt üst etti!

Durum çok ciddi!

Pokémon GO, çıktığı günden beri hayatlarımızda oldukça büyük bir yer kaplıyor. Dolayısıyla, her gün, dünyanın her yerinden, Pokémon GO ile ilgili ilginç haberler duyuyoruz. Ancak, bu sefer biraz farklı. SurveyMonkey sitesinin hazırladığı istatistiklere göre, Pokémon GO’nun indirme ve aktif oyuncu sayısı, geçtiğimiz hafta en yüksek noktasına ulaştı. Hatta bu sayı, Candy Crush’ın tüm dünyada, şimdiye kadar ulaştığından bile fazla hem de, sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

pokemon_go_peak_usage-1

Yukarıda gördüğünüz görsel; oyunun, Amerika Birleşik Devletleri’nde çıktığı iki hafta boyunca ulaştığı indirme sayılarını açıklayan görsel. Sol taraftaki, yukarıdan aşağı yazılmış sayılar indirme sayısını milyon üzerinden temsil ediyor. Alt taraftaki sayılar ise 7-20 Temmuz 2016 arasındaki günler. Görebileceğiniz gibi, oyunun en az indirildiği 20 Temmuz 2016 tarihinde bile, indirme sayısı yaklaşık 1 milyon. Şimdi gelelim aktif kullanıcı sayısı istatistiklerine.

pokemon_go_peak_usage-2-600x557

Bu görselde de; üsttekine benzer bir şekilde, soldaki sayılar aktif kullanıcı sayısını milyonlar üzerinden gösterirken, alttaki sayılar ise yine 7-20 Temmuz 2016 arası günleri temsil ediyor. İstatistiklere göre, aktif kullanıcı sayısı 14 Temmuz 2016 günü doruğa ulaşmış. Bu sayı ise yaklaşık 26 milyon. Bu sayıların büyüklüğünü, diğer büyük oyunların istatistikleriyle karşılaştırarak; Pokémon GO’nun nelere kadir olduğunu anlatmak istiyoruz.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Rocket League, bir seneden biraz daha fazla bir sürede 19 milyon aktif oyuncuya ulaştı. Overwatch, çıktığı ilk 2 ay içinde yaklaşık 8 milyon aktif oyuncuya ulaştı. World of Warcraft, en çok oynandığı dönemde 16 milyon aktif oyuncu sayısını gördü. League of Legends, en aktif olduğu günlerde 7-8 milyon aktif oyuncu sayısına ulaşırken, Dota 2’de bu sayı 1.3 milyon. Candy Crush’ın, tüm dünyada 10 milyon indirmeye ulaşması yaklaşık 8 ay almış. Başka büyük bir mobil hit olan Draw Something ise 2 ay içinde 20 milyon indirmeye ulaşmış. Hal böyleyken, Pokémon GO’nun, sadece Amerika Birleşik Devletlerinde bu sayılara ulaşmış olması “Oha!” denilecek cinsten bir olay. Bir de buna, Google ve Apple’ın, Pokémon GO ile ilgili istatistik açıklamadığını eklersek, sayıların tüm dünya çapında ne kadar büyük olduğunu hayal etmek oldukça zor.

İşin özü, durum çok ciddi! Yakalamadığımız bir Pokémon’dan dolayı ceza almamak için… Şaka bir yana; oyuna, Pokémon ticareti ve yeni nesil Pokémon’ların da ekleneceğini düşünürsek, bu sayılar daha çok yükselecek gibi görünüyor.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.