Pokémon GO e-postalarınızı okuyor olabilir!

Pokémon GO e-postalarınızı okuyor olabilir!

Altı üstü 3-4 tane Pokémon yakalayıp, arkadaşlarımıza hava atacağız. Her gün başka bir sorun çıkıyor.

Pokémon GO çıktı. Hatta öyle bir çıktı ki, Pokémon’un haklarına sahip olan Nintendo’nun hisseleri %22 oranında değerlendi. Bu değerin para karşılığı yaklaşık olarak 7.5 milyar dolar. Oyun henüz beta aşamasında olduğundan, bir çok oyuncu sunucu sorunları veya oyun hataları gibi sorunlar yaşadılar. Ancak şu an öyle bir sorun var ki, milyonlarca oyuncunun internet güvenliği tehlike altında olabilir.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

googole

Eğer iOS cihazınız ile Google hesabınızı kullanarak Pokémon GO oynuyorsanız, yukarıdaki görselde de göreceğiniz üzere Pokémon GO’ya hesabınızın tüm erişimini vermiş oluyorsunuz. En azından öyle gözüküyor. Eğer bu doğru ise Niantic; sizin adınıza e-posta yollayabilir, Google Drive üzerindeki dosyalarınızı istediği gibi değiştirebilir ya da tüm arama geçmişinize bakabilir. Konuyla alakalı Niantic’in açıklaması ise şöyle:

“Pokémon GO’nun iOS cihazlarda Google hesaplarından tüm yetki istediğini henüz keşfettik. Ancak, Pokémon GO sadece kullanıcı adı ve e-posta adresinizi kullanır. Diğer hiç bir bilgiyi ne toplar, ne de değiştirir. Bu hatayı fark ettiğimiz anda sunucu tarafında bu sorunu çözmek için çalışmalara başladık ve bu hatayı Pokémon GO’nun tüm yetki yerine sadece basit bilgilere ulaşımı şeklinde düzelteceğiz. Google, Pokémon GO veya Niantic tarafından kullanıcı adı ve e-posta adresinden başka bilgilere ulaşılmadığını doğruladı ve kısa bir zaman içerisinde bu sorun halledilecek. Dolayısıyla kullanıcıların kendi kendilerine bir çözüm bulmalarına gerek kalmayacak.”

Bu açıklama pek tatmin edici olmasa da, en azından bir şeyler yapıldığının bir göstergesi. Tatmin edici olmamasının sebebi şu; siz dünya çapında milyonlarca, belki de milyarlarca takipçisi olan bir serinin mobil oyununu yapıyorsunuz, aylar öncesinden beklentiyi yükseltmişsiniz ve henüz fragmanda vaat ettiğiniz özelliklerin yarısı oyunda aktif değil. Üstelik ne sunucular ne de oyunun kendisi doğru dürüst çalışır durumda. Tüm bunları da oyunun beta olmasına bağlıyorsunuz. Bir de üstüne kullanıcılarınızın internet güvenliğini tehlikeye atacak bir durum oluşuyor ve yaptığınız basın açıklamasında ise özür anlamına gelen bir kelime bile yok. Bu noktada yorumu size bırakıyoruz.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Eğer, “Ne olursa olsun, benim özelim bana kalsın.” diyorsanız buradan Pokémon GO’nun Google hesabınız üzerindeki etkisini kaldırabilirsiniz. Ancak bu oyuna erişiminizi engelleyecektir ve dolayısıyla topladığınız Pokémon’lar da çöpe gidecek. Belirtmemiz gerekiyor ki Pokémon Trainer Club üyeliğiniz ile oyunu oynuyorsanız herhangi bir sıkıntı yok. Bu sorun sadece iOS cihazlarıyla Google hesapları üzerinden oynayan oyuncular için geçerli. İyi avlanmalar.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.