Avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 08.09.2022

Microsoft'un Activision ile mevcut anlaşmanın ötesinde Call of Duty'yi PlayStation platformlarında sunmaya devam etme niyetine rağmen Sony, teklifin "birçok açıdan yetersiz" olduğunu söylüyor.

Teklif iki şirket arasında özel olarak yapıldı, ancak PlayStation CEO'su Jim Ryan, Xbox başkanı Phil Spencer'ın konuyu kamuya açık bir şekilde tartışmasının ardından konuyla ilgili duygularını açıkladı. Bu, Microsoft'un Activision Blizzard'ı 69 milyar dolara satın alma kararının ardından yaşanan ve şu anda düzenleyici kurumların onayını bekleyen olaylar zincirinin son halkası.

GamesIndustry.biz'e yaptığı açıklamada Ryan, Microsoft'un teklifinin PlayStation oyuncuları üzerindeki etkiyi dikkate almadığını açıkladı. Spencer'ın bu ayın başlarında The Verge'e yaptığı bir yorumda kamuoyuna açıkladığı Microsoft'un güvenceleri, Ocak ayında Call of Duty'nin "mevcut Sony sözleşmesinin ötesinde en az birkaç yıl daha" PlayStation'da kalacağına dair yazılı bir taahhüde atıfta bulunuyor.

Spencer bunu "tipik oyun endüstrisi anlaşmalarının çok ötesine geçen bir teklif" olarak nitelendirirken Ryan aynı fikirde değil.

GamesIndustry.biz'e konuşan Ryan, "Özel bir iş tartışması olduğunu anladığım bir konuda yorum yapmak niyetinde değildim, ancak Phil Spencer bunu kamuya açık bir foruma taşıdığı için kayıtları düzeltme ihtiyacı hissediyorum" dedi.

"Microsoft, Activision ve Sony arasındaki mevcut anlaşma sona erdikten sonra Call of Duty'nin sadece üç yıl boyunca PlayStation'da kalmasını teklif etti.

"Call of Duty'nin PlayStation'da neredeyse 20 yıl kalmasının ardından, teklifleri pek çok açıdan yetersizdi ve oyuncularımız üzerindeki etkiyi hesaba katmadı. PlayStation oyuncularının en yüksek kalitede Call of Duty deneyimini yaşamaya devam etmelerini garanti altına almak istiyoruz ve Microsoft'un teklifi bu ilkeyi baltalıyor."

Microsoft'un Call of Duty'yi PlayStation'dan çıkarması pek olası olmasa da, şirket Call of Duty de dahil olmak üzere Activision Blizzard'ın oyunlarını Game Pass'e getirmeyi planladığını açıkça belirtti. Sony'nin Microsoft'un taahhüdünden memnun olmamasının nedeni bu olabilir.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.