PlayStation 5, en erken 2019 senesinde çıkacak

PlayStation 5, en erken 2019 senesinde çıkacak

Yeni Xbox ise 2020. Yalnız bunları biz demiyoruz, analistler diyor.

2016 senesinin sonlarına doğru Sony cephesinden 2 yeni konsol gördük. Bu konsollardan bir tanesi, standart PlayStation 4 konsolunun yerine geçti. Hatırlarsınız, hani şu ince olan konsol. Sony ekibinin 2016 senesinde piyasaya sürdüğü ikinci konsol ise, PlayStation 4 Pro idi. Oyunculara doğal olmayan bir 4K deneyimi sunan PlayStation 4 Pro, tabii ki standart PlayStation 4 konsolundan biraz daha güçlü. Yani bu konsola PlayStation 5 diyebilmek, biraz komik kaçardı. Sony cephesinde işler böyleydi. Bir de Microsoft var tabii. Microsoft bu konuda daha farklı bir yol izledi ve öncelikle 2016’nın yaz aylarında sürpriz bir şekilde Xbox One S konsolunu piyasaya sürdü. HDR desteği sunan bu konsol, orijinal konsoldan çok daha ince ve kullanışlı idi. Bir de Microsoft cephesi, bizlere 2017 sonunda Project Scorpio isimli bir konsol sunacak. Bu konsol da, oyunculara doğal 4K deneyimi sunmayı planlıyor. Elimizde bu kadar çok konsol varken, yeni nesil konsollardan bahsetmek ister misiniz? Çünkü analistlere göre PlayStation 5, en erken 2019 senesinde çıkacak. Yeni Xbox ise 2020 senesinde.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

PlayStation 5, en erken 2019 senesinde çıkacak

Michael Pachter ismini artık az çok tanıyorsunuzdur. Bu isim, genelde yaptığı doğru analizler ile ve oyuncuları, özellikle PC oyuncularını, kışkırtması ile bayağı bir tanınıyor. İşte bu isim, bu sefer de yeni nesil konsollar hakkında konuştu. Öncelikle birçok konsol oyuncunun merakı olan bir soru işareti cevaplandı Michael Pachter tarafından. Bildiğiniz üzere Microsoft, Project Scorpio ile piyasayı sallamaya hazırlanıyor ve Sony cephesinin de bu duruma bir cevap vermesi gerekiyor. Fakat ünlü analiste göre, Sony’nin elinde PlayStation 4 Pro varken, Project Scorpio konsoluna cevap vermesine gerek yok. Burada Michael Pachter, büyük bir ihtimalle Project Scorpio’nun o kadar da güçlü olmayacağını söylemeye çalışıyor olabilir. Belki de PlayStation 5 çıkış tarihi oldukça yakındır ve bu yüzden bir ekstra cevaba gerek görmüyordur Michael Pachter.

PlayStation 5 demişken, Michael Pachter bu konsoldan da bahsetti. Ünlü analiste göre yeni nesil PlayStation, beklenenden çok daha yakın bir tarihte çıkabilir. Bizler aslında PlayStation 5 konsolunu 2020 ile 2022 seneleri arasında bekliyorduk fakat, ünlü analiste göre bu konsol, en erken 2019 senesinde piyasada olacak. Ayrıca yine aynı analiste göre, Project Scorpio konsoluna rağmen, Microsoft yeni nesil bir konsol piyasaya sürecek. Yeni Xbox konsolu da PlayStation 5 ile aynı zamanlarda, yani 2019 veya 2020 senesinde piyasada olacak. Bahsettiğimiz analist, Project Scorpio hakkında daha detaylı konuşmayı da ihmal etmedi.

Project-Scorpio-4k

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Michael Pachter, “Bence Project Scorpio, PlayStation 4 Pro ile aynı olacak. PlayStation 4 için çıkan her oyun, PlayStation 4 Pro için de uyumlu oluyordu ve bu konsolda, ekstra grafik veya FPS sunuluyordu. Xbox One ile Project Scorpio arasında da bu bağdan bulunacak. Bunu bir problem olarak görmüyorum fakat Project Scorpio çıkışında bence çok az oyun bu desteği sunacak. Tabii ki Project Scorpio, tüm Xbox One oyunlarını açacak fakat beklenen 4K çözünürlük desteği, çıkışta olmayacak. Yani Microsoft, Xbox One’ın yerine başka bir konsol getirmiyor. Sadece bu konsolu güçlendiriyor. Bana soracak olursanız, bundan sonra da her 3 senede bir yeni konsol göreceğiz. Ana konsollar ve ara konsollar olarak.” dedi Project Scorpio ve genel sektör hakkında.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.