Menü
https://leadergamer.com.tr/call-of-duty-ww2-zombi-senaryosu/
NVIDIA GeForce GTX 1070 , Playstation 5 4 Haziran 2017 15:58

PlayStation 5, NVIDIA Geforce GTX 1070 seviyesinde bir performans sunabilir

Ayrıca PlayStation 5 konsolunun 2018 senesinde gösterilip, 2019 veya 2020 senesinde piyasaya çıkacağını da söylüyor aynı raporlar.


Sony ile Microsoft arasındaki konsol savaşı bitmiyor. Şöyle bir geçmişe bakalım, PlayStation 3 ile Xbox 360 konsollarına mesela. Bizlere soracak olursanız, o neslin galibi kesinlikle Microsoft idi. Çünkü Microsoft, Xbox 360 ile oyuncuların her istediğini veriyordu hem konsol performansı, hem de oyun olarak. PlayStation 3 de kesinlikle öyleydi ama Sony birkaç adım geriden geliyordu. O nesil bitti ve kendimizi birden bire PlayStation 4 ve Xbox One ile bulduk. Bu neslin galibi de açık ara fark ile Sony idi. Oyuncuların yorumlarına bakarak, konsollara çıkan oyunlara bakarak ve satış rakamlarına bakarak, bunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Peki, PlayStation 5 ile, bir sonraki nesil ile durumlar nasıl olacak? Bazı fısıltılar, NVIDIA Geforce GTX 1070 diyor bizlere.

PlayStation 5, NVIDIA Geforce GTX 1070 seviyesinde bir performans sunabilir

Henüz yeni nesil konsollara geçemedik çünkü Sony, ilginç bir adım attı ve iki nesil arasında kalan, orta halli yeni bir konsol sürdü piyasaya: PlayStation 4 Pro. Microsoft da bu konsola cevap olarak, Project Scorpio için hazırlanıyor. Microsoft, her ne kadar artık oyuncuları, oyunlarla çekemese de konsollarına; Project Scorpio, performansı ile adından bolca söz ettiriyor. Peki, Project Scorpio ardından çıkacak muhtemel konsol, PlayStation 5 ile neler göreceğiz? Bu sorunun cevabını sektörün içinden, oldukça deneyimli bir isim veriyor. Söylenene göre PlayStation 5, NVIDIA Geforce GTX 1070 seviyesinde bir performans sunabilir.

Özel ve sağlam teknoloji haberleri ile tanınan TweakTown, geçen günlerde gerçekleştirilen Computex 2017 etkinliğinde idi ve TweakTown çalışanları, bu etkinlik sırasında, PlayStation konsollarının geliştirilmesi ile yakından bağı olan bir isim ile muhabbet etti. Gizlilik sebeplerinden ötürü bu ismin, ismini vermeyen TweakTown, o kişiden öğrendiği bilgiler ile PlayStation 5 hakkında yepyeni bilgileri sundu oyunculara. PlayStation 5 geliştirilmesi ile ilgilenen o isim, konsolda bir APU yerine, GPU olacağını belirtti. Yani, PlayStation 5 içerisinde, tam gücünü kullanan, tam bir ekran kartı olabilir.

PlayStation 5, NVIDIA Geforce GTX 1070 seviyesinde bir performans sunabilir

TweakTown raporuna göre bu ekran kartı, NVIDIA Geforce GTX 1070 seviyesinde olan, bir AMD Vega ekran kartı olabilir. İşlemci olarak da 8 çekirdekli AMD Ryzen temelli bir işlemci görebiliriz. Sony böylece, performans olarak Project Scorpio konsolunun üstüne çıkabilecek ama daha pahalı bir konsol piyasaya sürmüş olacak. Sony ekibinin böyle bir adım atacağını da TweakTown ekibi oldukça emin. Çünkü Project Scorpio, PlayStation 4 Pro konsoluna güzel bir tokat atacak performansı ile. Böylece, Sony de dersini almış olacak. Ayrıca muhtemel bir PlayStation VR 2 de böyle bir performanstan olumlu bir şekilde yararlanacaktır.

Muhtemel bir PlayStation 5 konsolunun performansı, bahsettiğimiz seviyede olacak gibi görünüyor. Peki, konsol ne zaman çıkacak? TweakTown ekibinin konuştuğu bu isim, 2017 senesinde kesinlikle böyle bir konsolun gelmeyeceğini, duyurulmayacağını söylüyor. Bu ismin söylediğine göre, konsolun ilk tanıtımını en erken E3 2018 sırasında göreceğiz. Konsol, çıkışını da 2019 veya 2020 senesinde gerçekleştirecek. Bunun nedeni olarak ise yine Project Scorpio gösteriliyor. Çünkü Microsoft’un yeni konsolu büyük bir başarı yakalarsa, Sony çok büyük bir şekilde köşeye sıkışacaktır ve yeni bir konsolu piyasaya sürme ihtiyacı hissedeceklerdir.

Tüm bunların haricinde, 2017 yılında çıkacak oyunlar listemize, Far Cry 5 çıkış tarihi, sistem gereksinimleri, fiyatı, videoları ve daha fazlası yazımıza, E3 2017 etkinliğinin Türkiye saatleri yazımıza ve son olarak Need for Speed Payback çıkış tarihi, sistem gereksinimleri ve dahası isimli yazımıza göz atmanızı öneriyoruz. Mutlaka ilgi çekecek şeyler bulabileceksiniz bu linklerde.

Kaan GEZER Editör