Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Kaan GEZER, Editör Yazım tarihi: 08.03.2018

Analistlerin açıklamalarına ve diğer söylentilere göre Sony, PlayStation 5 konsolunu 2019 veya 2020 senesinde tanıtıp, 2020, 2021 veya 2022 senelerinden birinde de piyasaya sürecekti. Yani, yeni nesil konsollara oldukça yakın sayılırız. Tabii bizler bu konsollarda sadece oyun oynuyoruz, bir de bu konsollara oyun geliştiren ekipler var. İşte ekipler, PlayStation 5 gibi henüz çıkmamış bir konsola oyun geliştirebilmek için, bu konsolların geliştirici kitlerine erkenden sahip olabiliyor. Bu oldukça doğal bir durum. Bugün ortaya çıkan söylentilere göre ise Sony, 2018 senesinin başında üçüncü parti geliştiricilere, bu kitleri göndermeye başladı.

PlayStation 5 konsolunun geliştirici kitleri, gönderilmeye başlanmış olabilir

Geliştirici kitinin ne olduğunu söylemeden önce konuya birkaç önemli detay getirelim. Öncelikle, bu söylentiyi ortaya yayan isim, son birkaç ayda söylediği her söylenti tutan bir isim. Kendisi Dark Souls Remastered, Nintendo Direct tarihi gibi oldukça önemli bilgileri, haftalar önce sızdırmıştı ve hepsi de doğru çıkmıştı. Bu yüzden, bu arkadaşa inanmamak için bizce bir sebebimiz bulunmuyor. Yine de körü körüne inanmak doğru değil, sonuçta bunlar sadece bir söylenti.

Ayrıca bu söylentiyi ortaya atan kişi, cümlelerinde üçüncü parti geliştiricilere PlayStation 5 geliştirici kitlerinin gönderildiğini söyledi. Bu da demek oluyor ki, Sony ekibinin birinci parti ekiplerinde halihazırda geliştirici kitleri bulunuyordu. Bu noktada, üçüncü parti geliştiricilerden kasıt Ubisoft, DICE gibi ekipler. Birinci parti geliştiricileri ise Sony Santa Monica ve Naughty Dog gibi ekipler.

Peki, nedir bu PlayStation 5 geliştirici kiti?

Geliştirici kitleri, örnek olarak PlayStation 5 konsolunu verelim, bu konsolun tahmini donanımını içerisinde bulunduran cihazlar. Bu geliştirici kitleri, video oyunu geliştiricilerine erkenden gönderilir ki, geliştiriciler hem konsolun gücünü bu şekilde tahmin edebilir, neler yapabileceklerini görebilir, hem de konsolun çıkış senesine veya sonrasına video oyunlarını yetiştirebilir. Peki, bu kitlerin 2018 senesinde gönderilmiş olması neyi ifade edebiliyor? Açıkçası, bize soracak olursanız, geliştirici kitlerinin bu kadar erkenden gönderilmiş olması, konsolun çıkış tarihini 2019 veya 2020 senesine rahatlıkla çekebiliyor.

Tüm bunların haricinde, GamingBolt ekibi, trueSKY ekibinin kurucusu ile bir röportaj gerçekleştirdi ve bu röportajda PlayStation 5 ve yeni Xbox konsolu konuşuldu. Şu an video oyunu dünyasının en kaliteli gökyüzünü geliştirebilen trueSKY ekibi, yeni nesil konsolların oldukça güçlü olacağını ve video oyunlarını ciddi anlamda değiştirebileceğini söyledi. Ayrıca bu yeni nesil, kendi teknolojileri için de oldukça olumlu olacak gibi görünüyor.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.