PlayStation 5 ekran kartının gücü 30 Teraflop veya daha fazlası olabilir

PlayStation 5 ekran kartının gücü 30 Teraflop veya daha fazlası olabilir

Karşılaştırma yapmak gerekirse, Xbox One X konsolunun ekran kartı gücü 6 Teraflop.

PlayStation 4 Pro çıktı, önümüzdeki aylarda da Xbox One X çıkacak. Böylece bir neslin daha tam ortasına gelmiş olacağız. Bundan sonra Xbox One X ve PlayStation 4 Pro bol bol satacak, satışlar azaldığında da yeni Xbox ile PlayStation 5 konsollarının adını bol bol duymaya başlayacağız. Peki, şimdiki nesildeki konsollar oldukça güçsüz. Tabii PC donanımları ile karşılaştırdığımız zaman. Peki, önümüzdeki neslin konsolları ne kadar güçlü olabilir? Bu sorunun cevabını, AMD ekibinin yayımladığı yeni ekran kartı bilgileri ile aslında cevaplayabiliriz. Bu konunun AMD ile ilgisi olmasının sebebi ise, konsollarda AMD marka ekran kartlarının kullanılıyor olması. Geçen nesilde ve bu nesilde AMD kullanıldı. Önümüzdeki nesilde de bunun değişeceğini hiç zannetmiyoruz.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

PlayStation 5 ekran kartının gücü 30 Teraflop veya daha fazlası olabilir

Her neyse, şu an AMD ekibinin duyurmuş olduğu 3 farklı ekran kartı mimarisi bulunuyor. Bu mimarilerden ilki Polaris ve Polaris mimarisi halihazırda piyasada ve PlayStation 4 Pro içerisinde de kullanıldı. Çıkışı en yakın olan mimari ise Vega. Fakat bir problem var, Vega mimarisi ne yazık ki konsolların içine sığacak kadar küçük değil. Bu yüzden yeni nesil konsollarda çok yüksek bir ihtimalle Vega kullanılmayacaktır. Zaten yeni nesil konsollar çıkana kadar Vega da eskiyecektir. Geriye ise tek bir mimari kalıyor: Navi.

Navi mimarisinin en erken 2019 senesinde piyasaya sürüleceği söyleniyor. PlayStation 5 konsolunun da en erken 2020 senesinde piyasaya sürüleceğini göz önünde bulundurursak, PlayStation 5 ile Navi birlikte kullanılabilir. Peki, Navi mimarisinin özellikleri nedir? AMD henüz resmi bir açıklama yapmadı fakat birçok teknoloji ustası, Navi mimarisinin 7nm Navi 10 (128 NCU) ekran kartı ile en az 30 Teraflop, ortalama olarak en fazla da 50 Teraflop performans verebileceğini söylüyor. 150-300W arası enerji tüketeceği de söylenen bu mimari, RAM olarak da yeni nesil bir temel kullanarak 16 ile 128 GB arasında olacak.

Eğer Sony ile AMD, PlayStation 5 için birlikte çalışırlarsa ekran kartı için bir Navi temelli donanım görebiliriz. Bu durumda da muhtemelen 30 Teraflop veya daha yüksek bir performans alabiliriz konsoldan. Tabii bu noktada ciddi bir problem ortaya çıkıyor: Ücret. Eğer Sony ile AMD bu mimari ile, bu kadar güçlü bir ekran kartını PlayStation 5 içinde kullanmaya karar verirse, en azından 600 Dolar değerinde bir PlayStation 5 görebiliriz.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Tüm bunların haricinde, 2017 yılında çıkacak olan oyunlar ve 2018 yılında çıkacak olan oyunlar yazılarımıza göz atabilirsiniz. Önümüzdeki günlerde bizleri çok güzel oyunlar bekliyor. Fakat yeni oyunlardan ziyade, daha dar bir yelpazede güzel oyunlar arıyorsanız, en iyi PS4 oyunları yazımıza göz atabilirsiniz. En iyi PlayStation 4 oyunları listemiz uzun geldiyse, sizi en yeni ve en iyi PlayStation 4 oyunu ile tanıştıralım: Uncharted Kayıp Miras inceleme. Eğer hikaye temelli bir oyun yerine, daha hızlı ve daha silahlı bir oyun arıyorsanız, Destiny 2 inceleme yazımıza da göz atabilirsiniz.

Son olarak, kardeş sitemizin GTA Online rehberi: taktik ve ipuçları, hileler, modlar ve oyun hakkında her şey yazısına bakmayı ve bizlerin sosyal medya kanallarını takip etmeyi unutmayınız. Facebook ve Twitter sayfalarımızdan aktif olarak haber paylaşımları yapmaktayız.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.