PlayStation 4 sistem güncellemesi 4.50 detaylandırıldı

PlayStation 4 sistem güncellemesi 4.50 detaylandırıldı

Sonunda harici HDD desteği geliyor.

Sasuke kod isimli, sıradaki büyük sistem güncellemesi 4.50 için beta süreci başladı ve betanın başlaması ile birlikte Sony, bu sistem güncellemesi indirilmeye açıldığında PlayStation 4 konsolumuza neler geleceğini açıkladı. Resmi çıkış tarihi henüz bilinmeyen fakat beta süreci başlamış olan 4.50 güncellemesi, açıklamalara göre birçok oyuncunun hayalinde olan özellikleri konsolumuza getirecek. Bu özelliklerin en başında ise harici HDD desteği bulunuyor. Detayları hemen aşağıda belirteceğiz fakat şimdiden söyleyelim, bu güncelleme ile birlikte konsolumuz USB çıkışını kullanarak 8 TB boyutuna kadar harici HDD desteği verebilecek.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

PlayStation 4 sistem güncellemesi 4.50 detaylandırıldı

PlayStation 4 Harici HDD Desteği

Şu an için konsolda ekstra alana sahip olabilmek oldukça kolay. Çünkü konsolun standart HDD kısmını, destek verilen HDD cihazları ile değiştirebiliyorsunuz. Böylece 1 TB alandan daha fazlasına sahip olabiliyorsunuz. Fakat bu size yetmiyorsa veya konsolun içine dokunmak istemiyorsanız, artık PlayStation 4 harici HDD desteği de verecek. Bu destek sayesinde, konsolun USB girişini kullanarak 8 TB boyutuna kadar harici HDD kullanabileceğiz. Ayrıca harici HDD cihazınızı taktığınız zaman ayarlar menüsünde ve oyunlar için de, bu cihaz için ayrı bir sekme açılacak. Böylece daha kontrollü olabileceksiniz.

32495779771_035aefb600_z

Özel Arka Plan Görseli Desteği

Konsola gelecek olan bu yeni güncelleme, benim de büyük bir merakla beklediğim özel arka plan görseli desteğini getirecek. Bu destek sayesinde, oyunlardan çektiğimiz görseli, saf halinde veya Fotoğraf Modu/Sharefactory aracılığı ile düzenleyip, arka plan olarak belirleyebileceksiniz. Ayrıca ana menü logoları ve yazıları, kendine ait bir dış renge ve gölgeye sahip olacağı için, ayarlayabileceğiniz en aydınlık görsel bile, ana menü ekranınızdaki logoları görmesi zor bir hale getirmeyecek.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

32618320015_81cd571f10_z

Hızlı Menü Yenileniyor

Sasuke güncellemesi sadece konsola yenilikler getirmiyor, bir önceki güncelleme ile gelen yenilikleri düzeltiyor da. Bu düzelen eski yeniliklerden bir tanesi de hızlı menümüz. Yukarıdaki görselden de görebileceğiniz gibi, bu menü öncelikle ekranın daha küçük bir alanını kaplıyor artık. Ayrıca çevrim içi arkadaşlar listenizden de grup oluşturma gibi önemli eşli oyuncu ayarlarına rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

32618320195_e034af33b9_z

Basitleştirilmiş Bildirimler Geliyor

Şimdi geldik bu güncellemenin en sevmediğim kısmına. Başlıktan ve yukarıdaki görselden de anlayabileceğiniz gibi artık bildirimler kısmı çok daha basit görünecek. İndirilenler, yüklenenler, davetler gibi kategoriler olmayacak ve tek sayfa olacak bildirimler kısmı. Bana soracak olursanız bu kısmı kategoriler ile tutmak daha uygundu. Bu şekilde her şey birbirine karışmayacak mı şimdi? Ayrıca artık bildirimler kısmına hızlı menü üzerinden de erişebileceksiniz. Tabii bir de ekranınıza gelecek bildirimleri ayarlayabileceksiniz. Mesela sadece indirme bildirimleri almak istiyorsanız, bunu seçebileceksiniz. Gereksiz bildirimler, ekranınızda çıkmayacak fakat bildirimler sekmesine gelmeye devam edecek.

Bahsetmiş olduğumuz tüm bu özellikler haricinde, 2 yeni özellik daha var konsolumuza eklenecek. Bunlardan ilki, film ve sanal gerçekçilik severleri ilgilendiriyor. Çünkü konsolumuzun Blu-ray sistemi artık PlayStation VR ile 3D destekliyor. Ayrıca PlayStation Network Aktiviteleri kısmı da değiştiriliyor. Daha doğrusu, yeni bir özellik ekleniyor. Bu özellik sayesinde What’s New kısmına artık direkt olarak paylaşım yapabiliyoruz. Paylaşımlardan kastımız, metinler, görseller ve videolar. Eskiden sadece hareketlerimizi paylaşan bu sistem, artık bir sosyal medya gibi işleyecek ve manüel olarak paylaşım yapabileceğiz.

PlayStation 4 cihazımıza 4.50 güncellemesi ile gelecek olan özelliklerin başını bunlar çekiyor. Bunlar haricinde mutlaka farklı iyileştirmeler de gelecektir fakat henüz Sony bunların açıklamasını yapmadı. Peki, ne zaman öğrenebileceğiz? Tabii ki güncelleme indirilmeye sunulduğu zaman. Bakalım bu kadar özellik haricinde daha neler eklenecek konsolumuza? Yorumlarınızı bekliyor olacağız.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.