Menü
https://leadergamer.com.tr/playstation-4-pro-turbo-modu-sony/
PlayStation 4 , Popüler 5 Şubat 2017 13:49

PlayStation 4 için harici HDD kurma rehberi

Ekstra alan kazanmak, harici HDD ile daha kolay.


PlayStation 4 ve PlayStation 4 Pro oyuncuları, yakın bir zamanda, yani 4.50 sistem güncellemesi ile birlikte, harici HDD desteğine kavuşacaklar. Bu destek sayesinde konsolumuzun USB girişlerini kullanarak, bir harici HDD takabileceğiz konsolumuza ve oyunlarımızı eğer yeterli alanımız yoksa, o HDD üzerine kaydedebileceğiz. Peki, tam olarak nasıl kuracağız bu harici HDD desteğini konsolumuza? İşte bu yazımızda tam olarak bundan bahsedeceğiz. Hemen aşağıdan sizlere PlayStation 4 için harici HDD kurma rehberimizi sunuyoruz. Bu rehberimizi kullanarak, büyük bir rahatlıkla, konsolumuzun yeni desteğini kullanabilecek, konsol içerisinde istediğiniz kadar boş alana sahip olabileceksiniz. Rehberimize geçmeden önce belirtelim, rehber adımları orijinal olarak Mark Fajardo tarafından hazırlanmıştır.

PlayStation 4 için harici HDD kurma rehberi

Harici HDD kurulumu için öncelikle konsolunuz üzerinden, HDD cihazına format atmanız gerekiyor. Fakat merak etmeyin, bu işlem oldukça kolay. Sadece hemen yukarıdaki görseldeki gibi cihazlarınızın göründüğü sayfaya gideceksiniz, HDD cihazınızı konsolunuza bağlayacaksınız USB ile ve USB Depolama Alanları seçeneğine tıklayacaksınız. Bağlamış olduğunuz harici HDD cihazını seçtiğiniz zaman, karşınıza hemen aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak. Bu ekrandan da direkt olarak format seçeneğini işaretleyeceksiniz ve ilk adım tamamlanmış olacak. Yalnız uyaralım; format, tahmin edebileceğiniz gibi HDD içini temizleyecek bu yüzden önemli verilerinizi formattan önce başka bir yere kopyalayınız.

20170203224013

Yukarıdaki görseldeki gibi bir ekrandan format işlemini başlattığınız zaman karşınıza birkaç ekran daha gelecek. Bu ekranlarda, HDD cihazınızı uygun bir hale getiriyor olacaksınız fakat çok korkulacak ekranlar değil onlar. Sadece, “İleri/Devam” tuşuna basacağınız 1-2 ekran. O ekranları da geçtikten sonra, hemen aşağıdaki görselde görünebilecek bir ekran ile karşılaşmanız gerekiyor. Eğer o ekranda, HDD cihazınızın yanında yeşil ışık yanıyorsa, artık o harici HDD cihazını, depolama alanı olarak kullanabilirsiniz demek. Fakat kırmızı yanıyorsa, en başa dönüp, format işlemini tekrar gerçekleştirmeniz gerekiyor.

20170203224121

Bu noktada, bilmeniz gereken bir durum var. Harici bir cihaza sadece uygulama verilerini ve oyunları kaydedebilirsiniz. Oyunlarınızın kayıt dosyaları gibi şeyler ne yazık ki sadece ana cihazınızın içerisinde kalacak. Peki, oyunların ve uygulamaların nereye yükleneceğini nasıl seçeceğiz? Bunu yapmak için, ayarlar menüsünden Depolama kısmına girmeniz gerekmekte. Bu kısımda, hemen aşağıdaki görselde göründüğü gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız. Eğer oyunların otomatik olarak harici HDD cihazına yüklenmesini istiyorsanız, HDD cihazınızın üstüne gelip, DualShock 4 üzerinden ayarlar tuşuna basıp, oradaki seçenekten seçmeniz gerekiyor. Eğer bu işlemi yapmazsanız, konsolun ana depolama alanı dolduğu zaman oyunlar ve uygulamalar harici HDD cihazına yüklenmeye başlayacak. Aynı şey, tam tersi ile de geçerli. Eğer harici HDD cihazınız dolarsa, oyunlar ve uygulamalar otomatik olarak konsolun kendi depolama alanına yüklenecek.

20170203224132

Kaan GEZER Editör