PlayStation 3 Media Server İncelemesi

PlayStation 3 Media Server İncelemesi

Merhabalar,

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Birkaç gündür PlayStation 3′te çok işime yarayan Media Server ile ilgili bi inceleme yazmak istedim. Öncelikle Media Server kullanmanız için gereken malzemeleri söyleyeyim. 2+ portlu veya kablosuz bir modem, PlayStation 3, bir bilgisayar ve bilgisayarımıza kurulacak olan PS3 Media Server programı.

Programı indirmek için buraya tıklayıp kendi işletim sisteminizi seçin.

Peki Media Server Nedir, Ne İşe Yarar, Dezavantajları Nedir ?

Media Server, bilgisayardaki medyaları (film, müzik, resim…) PlayStation’da oynatmaya, dinlemeye ve göstermeye yarar. Media Server’ın .mkv uzantılı görüntü dosyalarını zahmetsizce oynatması en büyük avantajıdır. PlayStation’ın hard diskinin FAT32 olmasından dolayı 4 GB’dan büyük dosyaları dosyaları kopyalayamaması, 4 GB’dan büyük (genelde hd filmler) filmleri izleyememiz söz konusu. Media Server burda da devreye giriyor, herhangi bir boyut kısıtlaması olmadan bilgisayardan tüm filmleri izleyebiliyoruz. Gelelim dezavantajlarına, arada sırada oluşan bağlantı kopmaları yüzünden bilgisayarla PS3 arasında mekik dokumanıza neden olabilir. Bir diğer dezavantajıysa  (daha çok eksik de diyebiliriz) takılmalar. Film izlerken çok sık takılma yaşıyoruz, eğer bunun da çözümünü bulursam blogumdan ve Leadergamer.com’dan hemen yayınlıycam ama şu anda maalesef bulamadım.

Media Server’ı Etkinleştirme

Herşeyden önce PlayStation’da Media Server’ın etkin olduğunu kontrol etmemiz gerekiyor. Yapmamız gerekenler:

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

XMB’de Settings bölümünde en aşağıda Network Settings’e girin. Ordan yine en aşağıda Media Server Connection yazıyor, onun “enabled” olması lazım, eğer disabled ise onu enable yapın. Aşağıda resimlerle gösteriyorum.

Buraya giriyoruz ve aşağıda Media Server Connection seçeneğini enabled yapıyoruz.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Kurulum

Yukarda bağlantısını verdiğim programı indirip bilgisayarınıza kurun. Ardından programı açın. Karşınıza böyle bir ekran gelecek.

Çarpı işareti henüz bilgisayarla PS3′ün bağlanmadığını gösteriyor. Eğer bu arada PS3 zaten açıksa veya bu işaretten sonra açarsanız, cihazların bağlandığına dair aşağıdaki ekran gelecek.

Bu ekranlar geldikten sonra PlayStation 3′ünüzün başına geçebilir ve istediğiniz medya bölümünün altındaki bağlantınızı seçerek bilgisayarınıza PlayStation’dan ulaşabilirsiniz.

Ek Bilgi

Eğer bilgisayarınızın işlemcisi çift çekirdekliyse performansı arttırmak için yapacağımız birşey var. Aşağıda resimde yuvarlak için aldığımız yerlere gelerek, ok çıkardığım yerin kutusunu işaretleyin ve yukardaki save butonuna basın.

Umarım yararlı bir yazı olmuştur, okuduğunuz için teşekkürler.
Yazar: Said Dindar
Blog: cyed.leadergamer.com

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.