Philips 328E8QJAB5 inceleme

Philips 328E8QJAB5 inceleme

Yeni Philips 328E8QJAB5 monitörünü sizleri için inceliyoruz.

Günümüz monitör teknolojisi ilerledikçe yenileri de gelmeye devam ediyor. En son tasarımlardan olan Curved monitör stilinde ise Philips’de bu akımdan geri kalmıyor ve Curved monitör ailesine yeni olarak Philips 328E8QJAB5 ekledi. Philips 328E8QJAB5, bu incelememizde bizlerle olacak. 32 inç’lik Philips 328E8QJAB5’de VA panele yer verilmiş. 1920×1080 çözünürlüğü ve 5 ms tepki süresi ile 60 Hz yenileme hızı bulunuyor. 32 inç boyutunda bulunması ve geniş kıvrımıyla da birçok eğlence ağırlıklı ve gündelik kullanımda kullanıcıya rahatça yüksek seviyede performans sunuyor.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Philips 328E8QJAB5 inceleme

Philips 328E8QJAB5’in ön panelini incelediğimizde IPS panelinin türevi olan VA panel gözümüze çarpıyor. VA panelde ayrıca en son teknoloji Ultra Geniş Renk ve Adaptive Sync özelliklerine de yer verilmiş. Böylelikle hızlı sahnelerde görüntüde yırtılma olması engellenmiş oluyor. Curved monitörlerde önemli bir ihtiyaç olan Adaptive Sync’e yer verilmesi de kullanış açısından kullanıcının gözünü ve oyun zevkini yormuyor.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Philips 328E8QJAB5’in tasarımı nasıl?

Sade bir ön tasarımı bulunuyor. Şeffaf bir dikdörtgen çıkıntıda Philips marka yazısını görüyoruz. İdeal kalınlıkta siyah renk çerçevesi bulunuyor. Oval şekilde koyu mat siyah renkte monitör ayağıyla tasarım devam ettirilmiş. Philips 328E8QJAB5, öne 10 derece, arkaya da 5 derece döndürülebilirken ancak sağa veya sola ise döndürülmüyor. Ön taraftan bakarken gözlerimiz ilk önce menü tuşlarını aradı ancak Philips çok güzel bir tasarım detayına yer vermiş ve monitörümüzün arka kısmında joystick vari şekilde kontrol edebildiğimiz bir menü kumandası bulunuyor. Türkçe dil desteği sayesinde de görüntü ayarlarınızı rahatça yapabilirsiniz.

16:9 en-boy oranı bulunan Philips 328E8QJAB5’de 178 derece yatay, 178 derece de dikey de görüş açısına sahipsiniz. Ekranda ise önceki paragrafta bahsettiğimiz Ultra Geniş Renk teknolojisi sayesinde %103 NTSC ve %126 sRGB renk gamı bulunuyor. Çok zengin renkler veren Philips 328E8QJAB5, 3000:1 kontrast ve 20 milyona bir dinamik kontrasta sahip. Kıvrımlı yapısı sayesinde de monitörün neresinden bakarsanız bakın görüntüde kararma vs. gibi kaybınız olmayacak.

Philips 328E8QJAB5 inceleme

Monitörün arka kısmına göz attığımızda ise menü kumandası ve bağlantı portlarını görüyoruz. Bizim en çok hoşumuza giden ise bağlantı portlarının diğer monitörlerdeki gibi içeri doğru gömülü olmamasıydı. Başka tabirle anlatacak olursak bilgisayar kasanıza kabloları nasıl rahatça takıyorsanız, Philips 328E8QJAB5’de de portlara uğraşmadan takabiliyorsunuz. Görüntü için VGA, DisplayPort ve HDMI çıkışları var. PC ses girişi ve kulaklık çıkışlarına da yer verilmiş. Portlarda son olarak ise monitörümüzün harici olarak barındırdığı bataryasının girişi bulunuyor. Monitörün kutusundan da bu portlara uygun tüm kablolar çıkıyor. Kullanıcıyı kablo arama derdinden de kurtarmışlar.

Philips 328E8QJAB5 hakkında genel olarak ne düşünüyoruz?

Philips 328E8QJAB5, canlı ve zengin renkleriyle her kullanıcıya hitap eden bir monitör olmuş. Curved yapısı ile de kendisini biraz daha çekici kılıyor. Monitörümüz bu kadar çekiciliğine göre standart kullanımda 43.82 Watt, bekleme modunda 0.5 Watt ve kapalı modunda 0.3 Watt elektrik harcıyor. En önemlisi ise Philips’in sürdürülebilirlik adına kurşunsuz, cıva içermeyen maddeler kullanması ve %100 geri dönüştürülebilir ambalaj malzemesiyle tam bir doğa dostu olması.

7.2 kg ağırlığındaki monitörümüzün stand ile birlikte 721x525x223mm ölçülerinde olduğunu görüyoruz. Curved olması sebebiyle de başka bir 32 inç düz monitöre baktığınızda gözünüze küçük gelebilir hatta bu 32 değil 27 inç olmuş diyebilirsiniz ancak kıvrımlı yapısı yüzünden böyle bir yanılgıya sebep oluyor.

Philips 328E8QJAB5, şu anda 1975 TL fiyat civarlarında bulunuyor. Çoklu kullanım için çok ideal olan, mesela oyun konsolunuzu bağlayıp rahatça geniş ekranda oynayabilirken, günlük işlerinizi de kolaylıkla yapabiliyorsunuz. 32 inç boyutunda geniş kıvrımlı monitöre geçmek isteyen kullanıcılar için biçilmiş bir kaftan diyebiliriz. Philips 328E8QJAB5, bizlerden kullanımı sırasında oldukça olumlu tepkiler aldı.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.