Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 15.08.2018

Bildiğiniz üzere, 25 Temmuz 2018 ile 29 Temmuz 2018 tarihleri arasında Berlin’de bir PUBG turnuvası düzenlendi. PUBG Global Invitation 2018 ya da PGI 2018 kısa adı ile gerçekleşen TPP turnuvasının kazananı Gen.G Gold takımı olmuştu. Fakat bu etkinliklerde yer edinen OyunHizmetleri Espor Kulübü ya da kısa adı ile OHM ise, en yüksek 5. sırada boy gösterdi fakat 1005 puanla 17. sırada yer aldı. Yani, bizleri güzel bir şekilde temsil etmeyi başardılar denilebilir. Peki, sonrasında ne oldu dersiniz?

PGI 2018 PUBG turnuvasında bizleri temsil eden OHM içerisinde ne oluyor?

Eğer yukarıda paylaşmış olduğumuz Twitter gönderisini gördüyseniz, olayların bir yüzünün bu olduğunu söyleyebiliriz. OHM ekibinin eski üyesi Mehmet Yıldırım tarafından paylaşılan Twitter gönderisinde, bir olay anlatılıyor. Anlatılan olaya göre, 23 Haziran 2018’de düzenlenen PUBG TAMGAME Ligi’ni kazanan OHM ekibi, bu aşamadan sonra problemler yaşamaya başlıyor. Fakat olayın tek yüzü de bu değil.

Mehmet Yıldırım, ekiplerinin 22.000 dolarlık ödüle nasıl ulaşmaya çalıştıklarını anlatmış. Büyük final günü OHM takımının sahibi ve oyuncuları, kutlama için bir restorana gidiyor. Restoranda, kimin ödülden ne kadar pay alacağı üzerine konu açılıyor. Takım sahibi, önce ödülün 5’te 1’ini isteyerek, açıkçası adil denilebilecek bir teklifte bulunuyor. Fakat, bunu yaparken bir yandan da tehdit olarak kabul edebileceğimiz, bu teklifin kabul edilmemesi durumunda oyunculara ayda 500 TL gibi bir paranın verileceğini ve aynı zamanda paranın yarısını alacağını dile getiriyor.

OHM takımının oyuncuları, PUBG TAMGAME Ligi’nden elde ettikleri paranın tamamının kendilerinde kalması yönünde bir savunma yapıyor. Sebep olarak ise, o zamana kadar bu konunun konuşulmamış olmasını dile getiriyorlar. Bu sebeple de, 5’te 1 paylaşımı teklifini PGI 2018 turnuvasından sonra, 500 TL’lik teklifi ise asla kabul edemeyeceklerini söylüyorlar. Mehmet Yıldırım tarafından verilen bilgilere göre, daha sonrasında da takımın sahibi, oyuncuların yerine başkalarını bulmak ile tehdit ediyor. Ardından da, “Gençler siz bugün şampiyon oldunuz, bunları daha sonra konuşuruz, halledilebilir şeyler bunlar.” diyerek anlık olarak geçiştiriyor.

PGI 2018 PUBG turnuvasındaki temsilcimiz, şimdi de kötü olaylarla karşımıza çıkıyor

OHM takımının eski oyuncularından Mehmet Yıldırım tarafından verilen bilgilere göre, bu gecenin ardından hiçbir şekilde destek görmüyorlar takım sahibi tarafından. Örnek olarak ise, takıma donanımsal desteğin sağlanmadığı, yol masraflarının karşılanmadığı gibi durumlar belirtilmiş. Turnuva esnasında dahi doğru düzgün destek almadıklarını söyleyen Mehmet Yıldırım, daha sonrasında anlattıkları ile daha da üzdü açıkçası.

Mehmet Yıldırım’ın söylediklerine göre, PUBG TAMGAME sözleşmesinde, “Nakit para ödülleri, kazanan takımın kaptanı ile iletişime geçilerek, Temmuz 2018 ayı içerisinde oyuncuların Garanti Bankası USD hesaplarına gönderilecektir.” diye bir kısım bulunuyor. Mehmet Yıldırım tarafından bahsedilen hikayede bu aşamaya kadar açıkçası oyuncularını ezmeye çalışan bir patron izlenimi almıştık fakat özellikle bu kısmın belirtilmesi üzerine biraz biraz şüpheye düşmeye başladık. Fakat yorumları konuyu anlattıktan sonraya bırakalım.

Asıl sorunların Berlin dönüşü yaşandığını söyleyen Mehmet Yıldırım, takım kaptanlarının PUBG TAMGAME turnuvasından gelecek olan parayı elde edemediklerini dile getirdi. Paranın kendi hesaplarına yatmadığını fark eden oyuncular, TAMGAME ile iletişime geçip konuyu soruşturmaya başlamışlar. TAMGAME ile iletişime geçen oyuncular, paralarının ertesi gün takımın sahibinin hesabına yatacağını öğreniyor. Bunun ardından ise, sizlere biraz önce bahsettiğimiz maddeyi dile getiriyorlar ve paranın neden takım kaptanının hesabına yatmadığını soruyorlar. Ne yazık ki bu konu ile ilgili hiçbir cevap elde edemiyorlar.

OHM içerisindeki asıl olaylar bu aşamadan sonra başlıyor

PGI 2018 turnuvasında bizleri temsil etmiş olan OHM’un takım sahibi, ertesi gün sözü verilen parayı alıyor. Parayı takım sahibinden isteyen oyuncular, 1 yıllık sözleşme imzalamaları durumunda parayı alacaklarını söylüyor. Sözleşme maddeleri dolayısıyla anlaşmayı imzalamak istemeyen oyuncular, bu sefer de hiç para alamamakla tehdit ediliyor. Bu durumun ardından TAMGAME ile tekrar görüşmeye çalışan OHM PUBG takımı oyuncuları, doğal olarak TAMGAME’in takım içi işlere karışmayacağı bilgisini alabiliyorlar sadece. Tabii, imzalanan sözleşmeye uymamış olan bir şirket olmaları ve bu olayların bir başka sebebinin de bu olması, ayrı bir konu.

Son olarak ise, OHM takımının sahibi %50’den bir kuruş daha fazla vermeyi reddediyor Mehmet Yıldırım tarafından verilen bilgilere göre. Hatta, bu kadarını bile hak etmediklerini dile getiriyor. Bu durum karşısında da OHM PUBG takımının oyuncuları haklarını aramaya başlıyorlar. Olay, tek yüzü ile böyle görünüyor fakat eğer birkaç yorumda bulunmak gerekirse, iki taraflı bir sorun gibi görünüyor.

Biraz evvel bahsetmiş olduğumuz maddenin rahatlığıyla paradan adil paylaştırılmış bir pay vermek istemeyen takım oyuncularının parası, bir şekilde takım sahibi tarafından alınıyor. Takım sahibinin parayı alması da ayrı bir sorun, takım oyuncularının pay vermemek istemeleri de. Bunun ardından takım sahibi, restorandaki konuşma esnasında söylemiş olduğu şeyi gerçekleştiriyor ve paranın yarısını teklif ediyor.

Açıkçasını sorarsanız, baştaki teklifin kabul edilmesi durumunda herkeste yüklü miktarda bulunuyor olacaktı. Fakat her iki tarafın da adaletsiz davranışları sebebiyle, an itibari ile bulunulan durum ile karşı karşıya kalmış bulunuyorlar. Her ne kadar Mehmet Yıldırım tarafından sadece patron suçlanmaya çalışılmış ve kendi attıkları adımlar masum gösterilmeye çalışılmış olsa da, her iki taraf da en az birbiri kadar suçlu durumda. Zaten Konsol Üssü kurucusu Murat Sönmez’in de yorumları da bu yönde. Kendisinin Twitter gönderisini de hemen yukarıda bulabilirsiniz. Bu durum hakkında sizin yorumlarınız nedir?

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.