Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 13.09.2018

PES 2019, bildiğiniz üzere 30 Ağustos 2018 tarihinde çıkışını gerçekleştirdi. Bu çıkış ile birlikte de, bizleri bir hayli sevindirdi. Bizden kastım, Türk oyuncular. Çünkü, oyun çıkmadan önce de sizlerle paylaştığımız bir haberde bahsettiğimiz üzere, Spor Toto Süper Lig'i de içerisinde barındırıyor. Tabii, böylesi bir haber de ister istemez bizleri heyecanlandırmıştı. Şimdi ise, oyunu deneme fırsatı elde ettim ve ben de oyunla ilgili deneyimlerimi bu PES 2019 inceleme yazımda sizlerle paylaşacağım.

PES 2019 inceleme

PES 2019 nedir?

Elbette seriyi fazlasıyla yakından tanıyordur oyuncuların büyük kısmı fakat yine de kısaca bile olsa biraz bahsetmekte fayda var. Öncelikle, açılımı Pro Evolution Soccer 2019 olan yapımın Konami tarafından geliştirildiği ve dağıtıldığını belirtmemde fayda var. Konami imzalı PES 2019 hakkında bahsetmem gereken çok şey bulunuyor olmasına rağmen, her yıl karşımıza çıkan bir oyun olduğu için zaten yakından tanıyorsunuz seriyi. Bu sebeple de, PES 2019 ile ilgili gereksiz ve zaten bildiğiniz bilgileri paylaşmaktan kaçınarak, deneyimlerimden ve yeniliklerden bahsedeceğim.

PES 2019 inceleme

PES 2019 ile birlikte bizlere ne sunuluyor?

Öncelikle belirtmem gereken bir şey var. Ne yazık ki, oyunun çevrim içi servislerine bir türlü bağlanamadığım ve milyon tane hata ile karşılaştığım için, çevrim içi modlarının neler sunduğundan bahsedemeyeceğim. Zaten PES 2019 inceleme yazım içerisinde, bu sorun ile ilgili bol bol yakınacağım muhtemelen. Fakat, ben yine de özetleyerek çevrim içi modlara değinmeye çalışacağım. Oyuna girdiğimizde, bizleri direkt olarak myClub karşılıyor. Fakat, dediğim gibi. Ne yazık ki PES 2019 servislerine bir türlü erişemediğim için doğru düzgün deneme fırsatı elde edemedim.

Hemen yan sayfada, ilk olarak Gösteri Maçı modu bulunuyor. Gösteri Maçı modu, kayda alınmayan bir maç yapmanızı sağlıyor. Alıştırma veya arkadaşınızla eşli oynamak için fazlasıyla uygun. Rastgele Seçimli modundayken, her maç rastgele takımlar bizlere seçilip veriliyor ve onlarla oynuyoruz. Ortaklaşa isimli modda ise, 3'e 3 oynanıyor. Eğer yeterince oyuncu olmazsa, boşlukları bilgisayar dolduruyor. Karşı modunda ise, Gösteri Maçı'nın aynısı oluyor fakat bu sefer maçlar kayda alınıyor.

PES 2019 inceleme

PES 2019 içerisindeki modlardan bahseder misin?

Açıkçası, en beğendiğim mod Antrenman oldu. Çünkü, oyunda görebildiğim her özelliği almışlar ve aşama aşama bunları alıştırma olarak oyuncuya sunmuşlar. Antrenman modunu oynarken, aşamaların giderek zorlaşması da beğendiğim bir diğer artı oldu. Buraya kadar saydıklarım, Başlama Vuruşu isimli sekmede yer alıyordu. Bir yan sekme olan Online ise asla deneme fırsatı elde edemediğim modlara ev sahipliği yapıyor. Bu yüzden de, direkt olarak modların adlarına ve açıklamalarına göre size anlatmaya çalışacağım.

Online sekmesinin ilk modu, tahmin edebileceğiniz üzere myClub modu. Kendi kurduğunuz takım ile ister bilgisayara, ister diğer insanlara karşı maç yapabiliyorsunuz. Neler Var modunda ise, çevrim içi müsabakalara katılabiliyor ve kendinizi altı kıt'anın en iyi oyuncularına karşı sınayabiliyorsunuz. Online Klasmanlar modunda, 10 maçlık bir sezonda oynuyorsunuz. Online Ortaklaşa modu, çevrim dışı Ortaklaşa modunun çevrim içi olan hali. Hızlı maç modunda ise, kayıtlarınızı etkilemeyecek standart bir maç yapabiliyorsunuz. Dostluk Maçı Lobisi'nde, kişiselleştirilmiş ayarlar ile çevrim içi bir maç yapabiliyorsunuz. Takım Oyunu Lobisi'nde ise, geliştirdiğiniz veya bu şampiyonada yer alan bir oyuncu olarak, en fazla 22 oyuncuyla oynanan bir maç için çevrim içi sahaya çıkabiliyorsunuz.

PES 2019 inceleme

PES 2019 içerisindeki çevrim dışı modlar ne peki?

PES 2019 ile bizlere sunulan çevrim içi modlardan söz ettik geniş geniş. Şimdi de sıra, 4. sekme olan Offline'da. Bu sekmedeki ilk mod Ana Lig. Bu modda, yerel ve uluslararası kupaları kazanmaya çalışıyoruz. Bir futbolcunun kariyerini yönettiğimiz Efsane Olun modu da, PES 2019'in bir parçası. Lig modunda, ulusal bir ligde yeteneklerimizi sergiliyoruz. Son olarak Kupa modunda ise, dilediğiniz bir kupayı seçerek ister arkadaşınızla, ister kendi başınıza şampiyon olmaya çalışabiliyorsunuz.

Oyun içerisinde sunulan çevrim dışı modlardan en çok Antrenman ve Gösteri Maçı modlarını oynadığımı söylersem hiç de yalan söylememiş olurum. Çok fazla futbol oyunları ile alakası olmayan biri olarak, yeni başlayan oyuncuların Antrenman modu ile birlikte her türlü ayrıntıyı sonuna kadar öğrenebileceğini de belirtebilirim. Bu sayede, gelecek maçlara da fazlasıyla hazırlanabilirsiniz. Gösteri Maçı modunda ise, öğrendiklerinizi pekiştirmeye çalışabilirsiniz.

PES 2019 inceleme

PES 2019 inceleme yazında şikayetçi olduğun ve memnun kaldığın özelliklerden de bahseder misin?

Öncelikle, PES 2019 oynarken resmen kafayı yedim. PES 2019 inceleme yazımın başlarında, en çok şikayetçi olduğum konuya bir değinmiştim zaten. Çevrim içi sorunlarını çözemedikleri sürece doğru düzgün tadını çıkarabileceğinizi gerçekten hiç zannetmiyorum. Sebebini soracak olursanız, sunuculara bağlantı kurulamadığı için sürekli olarak size aynı şeyleri yaptırıyor. Önce 2 adet anlaşmayı okumanızı istiyor ve ardından standart prosedür. Bunun ardından, bir de 1 anlaşma daha okutup aynısını yaptırıyor. Tabii, bunu birkaç kere tekrarlamak pek problem değil. Fakat aynı şeyi 10-20 kere yapınca, "Yeter!" diye haykırmamak için kendinizi zor tutuyorsunuz.

Türkçe çevirisinin gayet yeterli olduğunu söyleyebilirim fakat geçen sene bizlere sunulan PES 2018'de olduğu gibi bu oyunda da birtakım çeviri ile ilgili ufak tefek sıkıntılar var. Bu sıkıntılar gerçekten ufak tefek. Bir örnek isterseniz, grafik ayarlarının olduğu yer. Eğer grafik seçeneklerinizi değiştirmek istiyorsanız, öncelikle Ekstra sekmesine gitmeniz gerekmekte. Buraya geldikten sonra, Sistem Ayarları menüsünü açmanız gerekiyor. Açılan menüde sizleri, "İşeyici Ayarları" diye bir seçenek karşılayacak. Bu seçenek içerisinde ayarlarınızı dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

PES 2019 grafikleri ile ilgili fikirlerimi paylaşmadan önce, müzikleri hakkında da bir şey söylemek istiyorum. PES 2019 ana menüsünde dolanırken, kendimi bir JRPG oynuyormuş gibi hissetmeme sebep olan Konami'ye buradan saygılar. Şarkıların resmen ortası yok. bazıları aşırı sakin, bazıları aşırı heyecanlı. Bazı şarkılar yarış oyunlarından fırlamış gibi, bazıları JRPG'den. Tabii, uygun olan şarkılar da yok değil, şimdi hiç de günahını almayayım Konami'nin.

PES 2019 inceleme

PES 2019 grafikleri ve optimizasyonu ne durumda peki?

PES 2019, açıkçası gözüme PES 2018'den garip bir şekilde çok daha farklı göründü. Yani, aşırı büyük farklar olduğunu söyleyemeyeceğim fakat renklendirme konusunda bile farklılıklar göze çarpıyor. Optimizasyon konusunda zaten futbol oyunlarını tartışmaya bile gerek yok. Ortalama bir PC ile çok rahat bir şekilde oyunu oynayabilirsiniz. Benim NVIDIA GeForce GTX 860m bile 1080p'de ve her ayar açıkken 60 FPS olarak çalıştırıyorsa, kimsenin sorun yaşayacağını zannetmiyorum.

Eğer aklınızda PES 2019 almak gibi bir şey varsa, siz yine de öncelikle bir sistem gereksinimlerine bakın. Oyunu oynamak için önerilen sistem gereksinimlerinde ekran kartı olarak NVIDIA GTX 760 bulunuyor. İşlemci olarak i3-3770 öneren oyun, 8GB RAM gereksinimine de sahip. Her ne kadar 30GB'lık depolama alanı istiyor olsa da, bilgisayarınız üzerinde 21,2GB'lık bir alan kaplıyor. Yani, optimizasyon ve oynayabilmek gibi dertleri hiçbir şekilde kafanıza takmamam gerektiğini, PES 2019 inceleme yazımın sonlarına doğru gelirken belirtebilirim.

PES 2019 inceleme

PES 2019 inceleme yazının sonucu ne?

An itibari ile PES 2019 Steam fiyat etiketi 220,26 TL olarak belirlenmiş durumda. PS4 tarafında 259 TL olmasına rağmen, Xbox One platformu için temel sürüm fiyatı 152 TL olarak görünüyor. Umarım yanlış görmemişimdir. Eğer futbolsuz yapamam derseniz ve FIFA ile PES serisi arasındaki çatışmada gönlünüz PES'ten yanaysa, kaçırmamanızı tavsiye ederim. Hangi platformda olursa olsun, Spor Toto Süper Lig ve Türkçe dil desteği ile bu yıl benim kalbimi çalmayı başardı. Fakat, almadan önce şu sunucu sorunlarını beklemenizi de tavsiye ederim. Gerçekten çekilecek dert değil.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.