Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 11.01.2023

PC'niz son zamanlarda bir tık yavaşladı mı? Öyleyse, bu rehber yazımızda sizlere birtakım tavsiyelerimiz var. Şu anda, bunları detaylandırmak yerine listelemeyi tercih ettik. Sizin için de okuması, öğrenmesi daha kolay olacaktır bu şekilde. 20 adet PC hızlandırma yolu listeledik sizler için. Şimdi PC hızlandırma yolları ile ilgili detaylı bilgiler için, hemen listemize göz gezdirmeye geçebilirsiniz.

20 PC hızlandırma yolu ve tavsiyesi

 1. Gereksiz programları kaldırın: Bu, sabit diskinizde yer açar ve bilgisayarınızda çalışan arka plan işlemlerinin miktarını azaltır.
 2. Tarayıcınızın çerezlerini ve önbelleğini temizleyin: Bu, tarayıcınızın daha verimli çalışmasına yardımcı olacaktır.
 3. İstenmeyen tarayıcı araç çubuklarını ve eklentilerini kaldırın: Bunlar da tarayıcınızı yavaşlatacaktır.
 4. Disk temizleme çalıştırın: Bu, sabit sürücünüzde yer açar ve performansı artırır.
 5. Disk birleştirmeyi çalıştırın: Bu, sabit sürücünüzün dosyaları daha verimli şekilde düzenleyerek daha hızlı erişmesine yardımcı olacaktır.
 6. Gereksiz başlangıç programlarını devre dışı bırakın: Bu, bilgisayarınızı başlattığınızda çalışan arka plan işlemlerinin miktarını azaltarak performansı artırır.
 7. Gereksiz hizmetleri devre dışı bırakın: Birçok program gereksiz arka plan hizmetleri çalıştırır. Bunları devre dışı bırakmak sistem kaynaklarını açar, performansı artırır.
 8. RAM miktarını artırın: Daha fazla RAM eklemek, bilgisayarınızın daha fazla veriye daha hızlı erişmesini sağlayarak performansı artırır.
 9. Grafik kartınızı yükseltin: Bu, oyun ve diğer grafik yoğun görevler için performansı artırır.
 10. Bilgisayarınızı temiz tutun: Bilgisayarınızın içinde toz birikir. Bileşenlerin aşırı ısınmasına, daha az verimli çalışmasına neden olur.
 11. Sabit diskinizde hata olup olmadığını kontrol edin: Bozuk sektörlere sahip Sabit disk bilgisayarın performansını etkiler, disk kontrolü yapmak bunu düzeltir.
 12. Sabit disk yerine SSD kullanın: SSD'ler normal sabit disklerden çok daha hızlıdır. Ayrıca, performansı büyük ölçüde artırır.
 13. İşletim sisteminizi ve sürücülerinizi güncel tutun: Güncellemeler hataları düzeltir, performansı artırır.
 14. Anti-virüs ve anti-malware yazılımı çalıştırın: Bu, bilgisayarınızı yavaşlatacak kötü amaçlı yazılımlardan uzak tutmanıza yardımcı olur.
 15. Güç ayarlarınızı yapın: Bazı güç planları performans için optimize edilmemiştir.
 16. Windows'un performans optimizasyonu için üçüncü taraf yardımcı program kullanabilirsiniz.
 17. Bilgisayarınızın sıcaklığını kontrol edin. Yüksek sıcaklığa sahip CPU, hasarı önlemek için termal azaltmaya neden olur. Ayrıca, bu da performansı yavaşlatır.
 18. Yoğun görev yaparken arka planda çalışan görev miktarını sınırlamaya çalışın.
 19. Daha iyi soğutma çözümü edinin. Üst düzey donanım çalıştırıyorsanız ve sınırlarını zorluyorsanız, performansı korumak için uygun soğutmaya sahip olmak önemlidir.
 20. Gerekli olmayan görsel efektleri kapatmaya çalışın. Bunlar kaynakları tüketir. Sistemin gecikmesine neden olur.

Başka ne tavsiye edersiniz?

Ayrıca, Anakart nedir sorusunu yanıtladığımız bir rehber yazımız var. Dahası, RAM nedir yazımız da sizleri bekliyor. Sonra, UEFI nedir rehber yazımız da işinizi görecektir. Ardından, HDR nedir yazımız da sizleri bekliyor. Bir de, Discord Developer nedir yazımızı tavsiye edelim ve sizi PC'nizin performans ayarları ile baş başa bırakalım.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.