Pascal mimarili yeni Nvidia GeForce GTX TITAN X duyuruldu!

Pascal mimarili yeni Nvidia GeForce GTX TITAN X duyuruldu!

Nvidia yeni canavarını duyurmaya hazırlanıyor.

Nvidia GeForce GTX 1080 ve Nvidia GeForce GTX 1070 piyasanın tozunu attıradursun, Nvidia esas bombayı açıklamaya hazırlanıyor. Şirket yeni Pascal mimarili Nvidia GeForce GTX TITAN X kartını 2 Ağustos 2016‘da resmen piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Kartın adının Nvidia GeForce GTX TITAN X olması sizi şaşırtmasın. Bu kart yeni Pascal mimarisiyle geliyor ve selefinden %60 daha güçlü.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

titan3

GP102 grafik çekirdeğiyle gelen kart, GP100 grafik çekirdeğinin biraz daha özelleştirilmiş ve oyunlar için optimize edilmiş hali. 12 milyar transistör bulunduran kart, aynı zamanda 3540 Cuda çekirdeğiyle geliyor. Yeni Nvidia GeForce GTX TITAN X, taban hızı olarak 1.41 Ghz seviyesinde iken, hız aşırtılmış durumda 1.53 seviyesine çıkabiliyor. Enerji verimliliği ve mühendislik tasarımı sayesinde 2.3 GHz ie 2.5 GHz hızlarına kadar da zorlanabiliyor. Pascal mimarili Nvidia GeForce GTX TITAN X , 12 Gb GDDR5X bellek birimiyle şu ana kadar ki en yüksek G5X bellek miktarı sunan ekran kartı olma özelliğini taşıyor. HBM 2 bellek birimiyse 2017 yılına kalıyor.

Tahminen bunun maliyet problemleriyle ilgili olduğunu düşünüyoruz. 384-bit veri yolu ile birlikte, ekran kartı 480GB/s bant genişliğine ulaşabiliyor. Geçen yılın HBM 1 bellek teknolojisi de 512GB/s bant genişliği sunmaktaydı. Ekran kartı, 11 TFLOPS kadar nokta performansına ulaşabiliyor. Ayrıca 44 TOPS INT8 şeklinde bir değer daha var ve Nvidia bunu, derin öğrenme işlemlerinin performansı olarak tanımlıyor.

titan4

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Tasarım tarafında ise yine Founders Edition sürümü bizi selamlıyor. Nvidia GeForce GTX 1080 – Founders Edition kartında kullandığı Blower Fan tasarımını biraz daha özelleştirerek sunan kartın hız aşırtma rekorları için tasarlandığını belirtelim. 250W TDP değerine sahip olan ekran kartı için bir adet 8-pinli, bir adet de 6-pinli güç bağlantısı kullanılıyor. Nvidia enerji verimliliğine güvense de en hızlı kartı için tek 8 pin bağlantısını az görmüş olsa gerek. 3 adet Display Port 1.4, 1 adet HDMI 2.0b ve 1 adet DVI bağlantı girişlerine sahip olan kart 4K çözünürlükte 120 Hz, 8K çözünürlükte ise 60 Hz yineleme hızları sunuyor. Kartın fiyatı da adına yakışır cinsten olacak şekilde 1199 dolar. Kart elbette bu fiyatıyla normal kullanıcılara değil, üst düzey oyunculara ve profesyonellere hitap ediyor. Bu gelişmeyle beraber Nvidia’nın neden Nvidia GeForce GTX 1080 arzını kasıtlı olarak düşük tuttuğunu da anlamış oluyoruz!

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.