2016 senesinde en çok para kazanan video oyunu şirketleri

2016 senesinde en çok para kazanan video oyunu şirketleri

Tencent bu listenin başını çekiyor.

Diğer tüm piyasalarda olduğu gibi, video oyunu piyasasında da her şeyden önce para geliyor. Tabii bazı şirketler kazandığı parayı, oyunculara yönelik kullanıp, daha kaliteli oyunlar piyasaya sürmeye çalışıyor. Bazı şirketler ise deli gibi para kazanıyor fakat oyunlarda hiçbir yenilik göremiyoruz. O paralar nereye gidiyor bilmiyoruz yani. Bugün, bu haberimizde ise o para kazanan şirketlere değineceğiz. Çünkü Newzoo, 2016 senesinde en çok para kazanan 25 video oyunu şirketinin listesini yayımladı. Hemen aşağıdan sizler de bu 25 video oyunu şirketlerine göz atabilirsiniz. Yorumlar kısmında da bu şirketler hakkındaki düşüncelerinizi bizlere sunabilirsiniz.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

2016 senesinde en çok para kazanan video oyunu şirketleri

 1. Tencent
 2. Sony
 3. Activision Blizzard
 4. Microsoft
 5. Apple
 6. Electronic Arts
 7. NetEase
 8. Google
 9. Bandai Namco
 10. Nintendo
 11. Square Enix
 12. Warner Bros.
 13. Ubisoft
 14. Take-Two Interactive
 15. Nexon
 16. Mixi
 17. Konami
 18. GungHo Entertainment
 19. Disney
 20. DeNA
 21. Sega
 22. NCSoft
 23. Facebook
 24. Zynga
 25. Colopl

Sizlerin de yukarıdaki listeden görebileceği gibi, başı Tencent isimli bir şirket çekiyor. Eğer bu şirketi ilk defa duyuyarsanız, çok haklı olabilirsiniz. Çünkü kendileri, Çin temelli bir şirket fakat bünyelerinde League of Legends yapımcısı Riot Games ve popüler mobil oyun yapımcısı Supercell bulunuyor. Supercell ekibini de en iyi Clash Royale ve Clash of Clans oyunlarından tanıyabilirsiniz. Bu noktada hemen küçük bir not verelim: Listede hangi şirketin, ne kadar kazandığı verilmedi fakat daha önce yayımlanan raporlardan Tencent isimli video oyunu şirketinin 10 milyar dolar gelir sağladığını biliyoruz 2016 senesi içerisinde.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Liste içerisinde Sony ekibinin ne kadar gelir sağladığını bilemiyoruz fakat 3. sırada bulunan Activision Blizzard şirketi de 2016 senesinde 6.61 milyar dolar gelir sağladı. Yani bu iki gelirden, Sony ekibinin de gelirini çıkartabilmek mümkün. Ne diyelim? Şirketler bayağı bir para kazanmış geçen sene. Umuyoruz ki bu paralar, biz oyuncuların iyiliği için kullanılır ve çok daha kaliteli, hatasız oyunlar görürüz. Ülkemize gelen yatırımlar, başarılı reklamlar görürüz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.