Canlı LeadergamerTV Sea of Thieves oynuyoruz

Oyuncular, kozmetik mikro ödeme işlemlerini olumlu karşılıyor

Oyuncular, kozmetik mikro ödeme işlemlerini olumlu karşılıyor

Yapılan geniş çaplı ankette ilginç sonuçlar ortaya çıktı.

Bir araştırma şirketi tarafından yaptırılan geniş çaplı ankete verilen yanıtlar oldukça ilgi çekiciydi. Video oyunlarında mikro ödeme içerikleri, bu içeriklerin türleri ve kullanım şekillerine dair sorular, oyuncular tarafından yanıtlandı ve yorumlandı. Yaklaşık olarak 10 bin’den fazla yanıtın verildiği, 2 bin civarında yorumun yapıldığı anketin sonuçları, yorumlar ve görüşler incelenerek rakamlara aktarıldı. Yapılan araştırma sonucunda ortaya ilginç oranlar çıktı.

Oyuncular, kozmetik mikro ödeme işlemlerini olumlu karşılıyor

Yapılan ankete göre video oyunu tüketicilerinin yüzde 69’u,  kozmetik içerikli mikro ödeme işlemlerini kabul edilebilir görüyor. Ankete katılanların yalnızca yüzde 6’sı genel anlamda oyun içi gerçek para ile alımı onaylıyorlar. Cevap verenlerin yüzde 22’lik bir kısım ise öde ve kazan mantığını oldukça zararlı ve rahatsız edici buluyor. Ayrıca mikro ödeme işlemleri belli özellikler dahilinde kabul edilebilir görülse bile yalnızca yüzde 1,3’lük bir kısım, bu özelliği sonuna kadar desteklediğini ifade etmiş durumda.

Özellikle son günlerde mikro ödeme işlemi konusu gündeme geldiğini biliyoruz. Tüm bunlara rağmen, oyuncuların yüzde 2’sinden azının eklenti paketi aldığı ya da ganimet kutusu içeriklere para verdiğini belirtmeliyiz. Bu oran PC ve mobil oyunlar için geçerliyken, oyun konsolları cephesinde farklılık gösteriyor. Haberimizde bahsettiğimizden farklı bir araştırmaya göre, konsol oyuncularının yüzde 20’si, eklenti paketlerine para verdiler. Ayrıca oyunun çıkışından sonra, en az bir kez mikro ödeme veya eklenti paketi yoluyla ödeme yapan konsol oyuncularının oranının yüzde 50’ye çıktığı görülüyor.

Yine geçtiğimiz günlerde açıklama yapan EA şirketi yetkileri, konsollarda FIFA oyunlarının ekstra ödemeleriyle ilgili oranlar vermişti.  Bu açıklamalara göre FIFA oynayanların yüzde 40’ının, FIFA Ultimate Team için oyun çıkışı sonrası ödeme yaptığı açıklamışlardı. Sayıların fazlalığından ve oyuna ulaşma kolaylığından ötürü PC ve mobil oyuncularının mikro ödemelerden uzak kaldığı görülse de, işlerin konsol cephesinde bir hayli yüksek orana çıktığını görüyoruz.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın