Oyun Devleri Korsana Savaş Açtı

Oyun Devleri Korsana Savaş Açtı

Ünlü torrent sitesi TorrentFreak’in bildirdiğine göre oyun dünyasının devleri Avrupa’da korsana karşı direkt olarak IP tabanlı takibe başladılar.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Hikaye, Witcher ve Witcher 2 oyunlarının yapımcısı CD Projekt’in Witcher 2’nin korsan olarak edinilmesini engellemek üzere oyunu torrent siteleri aracılığıyla indiren korsan kullanıcıları IP adresleri üzerinden takibe aldığını ve bu kullanıcılara uyarı niteliğinde oyunun bedelini talep eden mektuplar yolladığını açıklamasıyla başladı.

CD Projekt bu hafta içinde kullandıkları yöntemin suçsuz kullanıcıları da etkileyebileceğini belirterek IP adresi takibinden vazgeçtiklerini açıkladı.

Fakat CD Projekt’in belirttiğine göre, diğer büyük oyun yapımcıları da kullanıcılara indirdikleri oyunlara karşılık ödeme yapmaları, yapmazlarsa çeşitli cezai yaptırımlara maruz kalacaklarını belirten mektuplar yolluyorlar.

TorrentFreak’in belirttiğine göre listede Atari, Koch Media, Techland, Lucas Arts, Eidos, Square Enix, Warner, Codemasters, BitComposer, Ubisoft, Kalypso Media, dtp entertainment ve Aerosoft firmaları bulunuyor.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Buradaki tek dayanak ise IP adresi takibinden yola çıkılarak bir yargıya varılıyor oluşu. Yani sizin oyunu gerçekten korsan olarak indirip indirmediğiniz bilinmemesine rağmen IP adresiniz baz alınarak ödeme yapmanız bekleniyor. Bu yöntemin doğruluğunu sorgulayan CD Projekt makul bir davranış sergileyerek girişimlerinden vazgeçse de diğer firmaların CD Projekt kadar sağduyulu olduklarını söyleyemeyeceğiz. Bunu söylememizin bir diğer sebebi de oyun firmalarının geçmişte indirilmiş oyunlar için de para talep ediyor olmaları. Elbette burada da sizin oyunu gerçekte indirip indirmediğiniz bilinmiyor, sadece IP adresiniz temel alınarak şüpheli olduğunuz varsayılarak size böyle bir mektup yollanıyor.

Firmaların çeşitli oyunlar için talep ettikleri ücretler ise ortalama 800 euro olmakla birlikte firmaya ve oyuna göre 300 euro ile 1000 küsur euro arasında değişiyor.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın