Oyun bağımlılığı artık akli dengesizlik olarak kabul edilecek

Oyun bağımlılığı artık akli dengesizlik olarak kabul edilecek

İşimiz zor.

Eğer bizleri takip ediyorsanız, mutlaka oyun oynamayı seviyorsunuz demektir. Peki, bu oyun sevginiz hangi seviyede? Video oyunlarına bağımlı olduğunuzu düşünüyor musunuz? Bunu soruyoruz çünkü World Health Organization (WHO) tarafından oyun bağımlılığı artık akli dengesizlik olarak kabul edilmeye başlanacak. Birleşmiş Milletler’in bir organizasyonu olan World Health Organization (WHO), tüm dünya genelindeki sağlık ile ilgileniyor ve bunu 1946 senesinden beri gerçekleştiriyor. 2018 senesinde ise bu organizasyon, International Classification of Diseases dosyalarını güncellemeye hazırlanıyor. 1990 senesinden beri revize edilmeyen bu dosya, güncellenmiş halinde oyun bağımlılığını bir hastalık olarak görmeye başlayacak.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Oyun bağımlılığı artık akli dengesizlik olarak kabul edilecek

Şu an eğer dilerseniz oyun bağımlılığı konusunun bir hastalık olarak işaretlendiğini, güncellenecek dosyanın beta halinde görebiliyorsunuz. Dosyadaki açıklamalara göre eğer video oyunlarına gerekenden fazla zaman harcıyorsanız, video oyunları eğer sizin günlük aktivitelerinizi yapmanızı engelliyorsa, ilgilendiğiniz şeyler ile zaman geçiremiyorsanız, bir video oyunu bağımlısı olarak işaretleniyorsunuz. Dosyadaki açıklamaların devamına göre ise bir insanın oyun bağımlısı olup olmadığı, 12 aylık bir araştırmanın ardından belli oluyor. Fakat eğer kişi, bu bağımlılığın sinyallerini güçlü bir şekilde veriyorsa, 12 aylık süre kısaltılabiliyor.

İşin en ilginç kısmı ise World Health Organization (WHO) ekibinin internet veya akıllı telefon kullanımı üzerinde herhangi bir bağımlılık dosyasına sahip olmaması. Yani bu ekibe göre sadece video oyunu bağımlılığı ciddi ve akli dengesizlik olarak kabul ediliyor. Fazla internet kullanımı veya kafayı akıllı telefondan kaldırmamak, ekip için pek de önemli bir problem gibi görünmüyor fakat aynı zamanda da yayımlanan belgeler henüz beta ve üzerinde düzenlemeler yapılabilir. Bu düzenlemeler sonucunda oyun bağımlılığı yanına internet ve akıllı telefon bağımlılığı da eklenebilir.

Ayrıca, video oyunu oynamak bağımlılık olabileceği gibi, herhangi bir insanın hobisi veya yapmayı sevdiği bir aktivitesi bile olabilir. Video oyunu deyince hemen aklınıza God of War, Star Wars Battlefront II gelmesin, akıllı telefondaki basit oyunlar da bu kategoriye giriyor. Bütün gün çalışıp, yorulan bir insan gününün geri kalanını dışarıda gezmek yerine video oyunu oynayarak geçirmek istiyor olabilir. Bu durumda kişi, günlük aktivitelerini gerçekleştirmiyor fakat bu günün şartları yüzünden. Video oyunları her an, her yerde ulaşılabilecek şeyler. Bizce, bu tip konular sorun olmadan önce insanların günlük hareketleri iyileştirilmeli. Tabii biz Türkiye dışında insanlar ne şartlarda yaşıyor, %100 olarak bilemiyoruz. Bu yüzden sadece ülkemiz için konuşabiliriz.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

1 kişiye çekiliş ile Dead Rising 4: Frank’s Big Package (PlayStation 4) veriyoruz

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.