Overwatch’a dini sansür isteği!

Overwatch’a dini sansür isteği!

Bu sefer Türkiye'de değil merak etmeyin.

Gün geçmiyor ki oyun dünyasına başka bir sansür isteği gelmesin. Bu sefer, hikayemiz Amerika’da geçiyor. Evrensel Hinduizm Toplumu (Universal Society of Hinduism) başkanı ve sözcüsü Rajan Zed, Overwatch’taki Hint asıllı Symmetra karakterinin Devi isimli karakter modelinin oyundan kaldırılmasını istedi.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

DEVi

Bu tarz istekleri genelde ülkemizde görmeye alışığız fakat, bu sefer Amerika’da karşımıza çıkıyor. Rajan Zed isimli zat; görselde gördüğünüz Devi isimli karakter modeli ve Devi’nin farklı renkteki varyasyonu olan Goddess isimli karakter modelinin oyundan kaldırılmasını istiyor. Gerekçeleri ise; Devi isimli tanrıçanın Hinduizm metinlerinde bahsedildiği gibi resmedilmemiş olması, Devi karakterinin klavye-fare veya oyun kolu ile yönlendirilmesinin aşağılayıcı olması ve Devi karakterinin bire bir savaş içerisinde yer almasının tanrıçaya saygısızlık olması.

Overwatch ekibi, oyun beta aşamasındayken piyasaya sürdüğü Tracer görselinin fazla seksi olması şikayetleri üzerine mevzu bahis görseli değiştirmişti. Blizzard; sadece Overwatch değil, tüm oyunları için oyuncu topluluğundan ve toplumdan gelen geri dönüşleri dinlemekte ve bu tarz şikayetleri en aza indirmek konusunda gerçekten çok çalışan bir şirket. Overwatch ekibinin, sadece bir kişi veya derneğin şikayeti üzerine bir değiştirme yapacağını düşünmüyoruz. Nitekim, Tracer görselini değiştirmek için bile oldukça net ve çok sayıda şikayet birikmesini beklediler.

over22

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Böyle bir tanrıçanın oyuna konması bir tarafta dursun, oyunda Hint asıllı bir karakterin olması bile güzel. En azından Hintliler için. Nihayetinde, bu oyun tüm dünya çapında oynanıyor ve bu platforma belli toplumsal değerlerin uygun görülüp, konmuş olması güzel bir olgu. Bu nedenle; oyunda olan bir şeye, hakaret içermek şöyle dursun aksine, o değerleri yücelttiği için tu kaka demek pek akıl karı gelmiyor.

Evrensel Hinduizm Toplumu (Universal Society of Hinduism) başkanı ve sözcüsü Rajan Zed daha önce Smite isimli oyuna da benzer bir istemde bulunmuş ve isteği rağbet görmemiş. Bilmeyenler için hatırlatalım. Smite; mitolojik tanrıları kontrol ettiğimiz bir MOBA oyunu. Dolayısıyla, Rajan Zed isimli zat, oyunu ilk gördüğünde çok rahatsız olmuştur diye tahmin ediyoruz.

Bu isteğe Blizzard cephesinden henüz bir yanıt yok. Açıkçası herhangi bir cevap geleceğini de düşünmüyoruz. Oyun, film veya dizi gibi oluşturmak için büyük efor harcanan eserlere bu tarz saldırılar yapıldığında içimiz acıyor. Aklımıza ister istemez şu soru geliyor; “Multi-milyon dolarlık ve bünyesinde her milletten adam bulunan bir yapım, yapım aşamasındayken bu tarz hakaret veya saygısızlık hissettirebilecek şeyler, yapım ekibi tarafından düşünülmemiş midir?” Belli ki bazıları bu sorunun cevabını “Hayır” olarak görüyor veya görmek istiyor. Tüm okuyucularımıza sansürsüz günler dileriz.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.