Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 20.01.2023

One Piece Odyssey, kesinlikle dört gözle yollarını gözlediğim bir oyun oldu. Oyun çıkmadan önce ortaya çıkan bilgiler ve videolar, oyunun cidden güzel olacağına işaretti. Dahası, oyun çıktıktan sonra da bu fikrim değişmedi. Zira, One Piece Odyssey gerçekten sardı. One Piece Odyssey inceleme yazımda da, tam olarak bunun sebeplerinden bahsedeceğim. Yalnız, herhangi bir şeyin incelemesini yazmayalı uzun bir zaman oldu gibi hissediyorum. Hafiften nostalji havası da yandan yandan vurmuyor değil. Hayır, ağlamıyorum. Hep bu soğanlar... İşin dalgası bir yana, gerçekten keyifli bir deneyim oldu benim için. Şimdi de sizlere bunu anlatacağım. Hala daha detaylara geçememiş olmam da ayrı bir mevzu ama lafı daha fazla uzatmayacağım, söz.

One Piece Odyssey inceleme

One Piece Odyssey hikayesi nedir?

Standart olarak, One Piece Odyssey inceleme yazımda da önce hikayeden bahsedeceğim. Pek bir spoiler vermeden, yüzeysel olarak anlatmaya çalışayım. Hasır Şapka Korsanları gemi kazası geçirir. Gizemli bir adaya gelirler ve Luffy'nin hasır şapkası kaybolur. Zoro, Nami ve Brook için Luffy, Usopp, Sanji, Chopper, Robin ve Franky adaya gider. Kazara King Kong Garden'a girerler. Nami'yi bir Del Kong'un tuttuğunu görürler. Eisa'lar ve Dry Penguin'lerle savaştıktan sonra Del Kong'un yuvasına ulaşmayı başarırlar. Hikayenin girişi bu şekilde. Fakat, arka planda dönen mevzular da var. Zira, Five Elders, Hasır Şapka Korsanları'nın Waford'da alabora olduğunu öğrendikten sonra adaya gizli birini gönderir.

Hasır Şapka Korsanları, Lim ve gezgin bir kaşif olan Adio Suerte ile karşılaşır. Lim, Waford'da insanların güçlerini çalıp onları küplere hapsetme gücüne sahip genç bir kadın. Luffy'nin kayıp hasır şapkasını geri verir. Fakat, mürettebatın yeteneklerini çalar. Küpler haline getirir ve parçalayıp dağıtır. Korsan tayfası, anılarından oluşan bir diyar olan Memoria'yı keşfetmesi gerekiyor. Ayrıca, kayıp güçlerini de keşfetmek zorundadır. Ekip Arabasta, Water 7, Enies Lobby, Marineford ve Dressrosa'ya  seyahat eder. Burada eski dostları ve düşmanlarıyla karşılaşır. Sizleri çok duygulandıracak anlar olduğunun altını çizebilirim. Buna kesinlikle kefilim. Ayrıca, kaç saat sürdüğünü merak ediyorsanız, buna da cevap verdik daha önce.

One Piece Odyssey inceleme

One Piece Odyssey oynanış olarak nasıl?

One Piece Odyssey oynanış konusunda da inceleme hak eden bir yapıda. Aslında, temel olarak bildiğimiz standart sıra tabanlı JRPG oyunu kafasında. Fakat, kendi çapında bu oynanışa bir şeyler katıyor. Oyunun cidden geniş, kapsamlı bir dünyası var. Buraları, önce yürüyerek keşfediyoruz. Ardından da, hızlı seyahat konusunda yardımcı olan noktalar ortaya çıkıyor. Tabii, bu hızlı seyahat mevzusu cidden uzun bir süre sonra açılıyor. Fakat, yine de geliyor neyse ki.

Dışarıda gördüğünüz herhangi bir düşmana saldırmanız mümkün. Tabii, onlar da size saldırabiliyor. Eğer siz arkalarından yakalarsanız, ilk saldırı kesinlikle size ait. Onlar sizi yakalarsa, onlar vuruyor. Fakat, açık dünyada düşman gördüğünüzde ilk saldırı yapmak çok basit. Kendinizi gösterin, ardından onların alanından çıkın. Karşılarında dikilseniz bile, onların alanında değilseniz sizi göremiyor. Sonra, arkalarından yakalayın ve savaşın tadını çıkarın.

Savaşlar nasıl?

Savaşlar demişken, One Piece Odyssey savaşlarını da inceleme yazımda anlatmam şart. Zira, kendi içerisinde kapsamlı bir yapıda. Savaşı, otomatik olarak yapay zekanın yönetmesini sağlayabiliyorsunuz. Fakat, güçlü düşmanlar için bunu tavsiye etmem. Çünkü, oyunda taş, kağıt, makas mantığı var. Daha doğrusu, güç, teknik ve hız muhabbeti var. Buna göre strateji belirlemeniz gerekli. Yoksa, dayak yemeniz çok muhtemel. Yeteneklerinizi de zamanla açıyor ve geliştiriyorsunuz. Bunları, açık dünyada bulduğunuz küplerle gerçekleştiriyorsunuz. Bu yüzden, açık dünyada gezerken, gözünüzün küpleri aramasında fayda var.

Düşmanlarınıza karşı kullandığınız yetenekleriniz de çeşitli. Kendi bölgenizdeki bir veya birden fazlasına vuran yetenekler var. Ayrıca, başka bölgedeki bir veya daha fazla düşmana vuran yetenekler de var. Hatta, her düşmana hasar veren yetenekler de oyunda mevcut. Tabii, Nami'nin çalma yeteneği, Luffy'nin Gear yetenekleri gibi şeyler de var. Bir de, yeteneklerle karakterlerinizi iyileştirme şansınız da var. Bu yüzden, kuracağınız ekip tamamen sizin stratejinize bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ayrıca, savaş esnasında işe yaramaz bulduğunuz bir karakteri, daha işe yarayan biriyle de değiştirebilirsiniz.

Sonra, savaş esnasında kullanabileceğiniz eşyalarınız da var. One Piece Odyssey bizlere inceleme ve kullanma açısından bir sürü eşya veriyor. Bu eşyalar sayesinde, düşmanların saldırı güçlerini, savunmalarını zayıflatabiliyorsunuz. Hatta, sersemletme şansınız dahi var. Dahası, bu eşyalarla kendinizi de iyileştirebiliyorsunuz. Hatta, yine bu eşyalarla kendinizi güçlendirme şansınız da var. Fakat, bunun bir adım olduğunu da unutmamak gerek. Çünkü, eşya kullandığınızda, şansınızı kaybedebilirsiniz.

Bir de, oyunda ilerledikçe açılan yetenekler var. Hysteria görevlerini tamamladıkça, yetenekler açılıyor. Açılan yeteneklerin uygun olduğu karakterler takımda mı? Öyleyse, bağ seviyesini güçlendirerek, çok güçlü saldırıları tek seferde yapabilirsiniz demektir. Çok büyük bir emek gibi gelse de kulağa, aslında çok da zor değil. Bir de, dramatik olaylar var. Savaş içi mini görevler yani. Bunları yaparak, ekstra tecrübe veya eşya kazanıyorsunuz.

Açık dünyası nasıl?

One Piece Odyssey inceleme yazımın başlarında bir şey demiştim. Hatta, spesifik olarak hikaye kısmında. Oyunda, Arabasta, Water 7, Enies Lobby, Marineford ve Dressrosa'ya gidiyoruz. Bu her bir kısım, ayrı bir güzellik, ayrı bir heyecan. Çünkü, gerçekten duygulandıran anlar var. Zamanında izlemiş olduğum bölümlerde, bölgeleri görüp, "Keşke gezsem." dediğimi hatırlar gibiyim. Oyun, şu anda bu şansı veriyor. Özellikle Arabasta beni çok duygulandırdı. Çünkü, neredeyse daha başlar başlamak Going Merry var! Üstüne, Vivi... Neyse. Hatırlayıp duygusallaşmak istemiyorum tekrardan. Bu bölgelerde dolaşmanızda kesinlikle büyük fayda olacaktır. Çünkü, neredeyse her köşesi dolu dolu.

Savaşlara başlamadan önce, etraftaki eşyaları toplamanızı tavsiye ederim. Bu sayede, bir kamp kurabilirsiniz ve savaş esnası için eşyalar üretebilirsiniz. Bu sayede, canınızı da korursunuz, gücünüzü de artırırsınız, düşmanınızı da güçsüz bir hale getirirsiniz. Her türlü, büyük avantaj. Aynı zamanda, yetenekler için bulmanız gereken küpler var. Bu sayede, yeteneklerinizi güçlendiriyorsunuz. Bu yüzden, araştırmak büyük şart. Dahası, düşmanları alt ederek tecrübe ve para da kazanmanız lazım. Bir de, kaçırmamanız gereken sandıklar var. Tabii, bazı sandıkları hemen açamıyorsunuz. Ama merak etmeyin, oyunun ilerleyen aşamalarında bu sandıkları açacaksınız. Bu yüzden yerlerini unutmamakta fayda var.

One Piece Odyssey inceleme yazımda bir de unutmadan karakterlerden bahsedeyim. Ayrıca, karakterlerinizin her birinin farklı özellikleri var açık dünya için. Mesela, Zoro metal kasaları kıran bir karakter. Sanji, gizli nadir malzemeleri gören bir karakter. Usopp, yüksekteki eşya saklayan şeyleri kırıyor. Nami, paraları buluyor ve gerçekten güzel miktarlarda para oluyor. Bu ve benzeri bir şekilde, her karakterin ayrı özellikleri var. Tabii, bu konuda bir ipucu da verebilirim. Diyelim ki, Luffy ile geziyorsunuz. O anda Nami olmadığınız için parayı göremediniz. Ama merak etmeyin, Nami hemen, "Aha! PARA!" diye yükseliyor. Karakter değiştirip, parayı rahatça alabilirsiniz.

Görevler nasıl?

One Piece Odyssey, görevler konusunda kafamı karıştırmayı başaran bir yapım. Sebebi de, bazı görevler keyifliyken, bazıları can sıkıyor. Haritanın bir ucundan öbür ucuna gitmemiz gerekiyor. Sonra, bir de geri dönmemiz gerekiyor. Belki de, bir daha dönmemiz gerekiyor. Durum böyle olunca da, en azından benim açımdan can sıkıcı bir hal alıyor. Oyunda açık dünyada gezme hızı, koşsanız bile pek yüksek değil. Akıcı ve hızlı bir yol kat etme özelliği, daha iyi olurdu fikrimce.

Fakat One Piece Odyssey inceleme yazımda keyif aldığımı söylemek istediğim görevler de var. Özellikle de, kelle avcılığı görevleri çok keyifli. Çünkü, güçlü, dişli rakipler oluyor. Bu sefer, yapay zekayı kenara koyup kendimiz oynamamız gerekiyor. Strateji yaparak efsane keyifli bir hale getiriyoruz savaşları. Bu da, oyuna daha çok heyecan ve aksiyon katıyor, benim açımdan.

One Piece Odyssey inceleme

One Piece Odyssey görselliğini inceleme işine de girelim

One Piece Odyssey, kesinlikle benim bir oyun oynadığımı hissettiren bir yapım oldu. Gerçekçilik peşinde olmayan, tarzını ve sanatını ortaya koyan oyunlara bayılıyorum. Evet, güzel görsellik kesinlikle efsane bir olay. Fakat, altı üstü bir oyun bu. Gerçekçilik peşinde olmak yerine, kaynakları oynanışa odaklamak çok daha mantıklı bir tercih fikrimce. Oyun, zaten anime tarzına da çok uygun bir görsellikte. Bu yüzden, kesinlikle beğenimi kazandı.

Ayrıca, oyunda herhangi bir sorunla da karşılaşmadım. Hoş, bu belki de oyun çıktıktan sonra başlamış olmamdan kaynaklı. Fakat, yine de karşılaşmadım. Oyundan atma, kasma, çökme, donma, hiçbir şey olmadı. Şimdi, sizlere oyunun sistem gereksinimlerini paylaşacağım. Bu sayede, siz de bilgisayarınızı bir kontrol edebilirsiniz, eğer PC'de oynayacaksanız.

One Piece Odyssey sistem gereksinimleri (Minimum):

 • 64 bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim sistemi: Windows 10 64-bit
 • İşlemci: Intel Core i5-6600 veya AMD Ryzen 5 2400G
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran kartı: GeForce GTX 780 veya Radeon R9 290X
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama alanı: 35 GB boş depolama alanı

 

One Piece Odyssey sistem gereksinimleri (Önerilen):

 • 64 bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim sistemi: Windows 10 64-bit
 • İşlemci: Intel Core i5-8400 veya AMD Ryzen 3 3100
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran kartı: GeForce GTX 1060 veya Radeon RX 590
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama alanı: 35 GB boş depolama alanı

 

Böyle bir sisteminiz varsa, herhangi bir sorun yaşamadan rahatça oynarsınız.

Şimdi, One Piece Odyssey ses ve müzik inceleme kısmına gelelim

Yavaş yavaş One Piece Odyssey inceleme yazısının sonlarına geliyoruz. Fakat, daha yazıyı bitirmeden anlatmak istediğim şeyler var. Zira, bu oyun gerçekten bir konuda çok dikkatimi çekti. Normalde, ses ve müzikler pek dikkatimi çekmez. Oyun içerisindeki seslendirmeler, gerçekten hoş durumda. Açık dünyada dolaşırken, harbiden de Hasır Şapka Korsanları'nın bir parçası gibiyiz. Çünkü, muhabbetler bir harika. Luffy, yine bildiğimiz gibi. Sanji, ona buna yürüyor. Herkes, tam olarak aradığım kıvamda. Bu yüzden, ekibin ellerine sağlık.

Müzikler konusunda çok bir şey diyemeyeceğim ne yazık ki. Çünkü, çok aşırı dikkatimi çeken bir müziğe denk gelmedim öyle. Oyunun atmosferine uygun müzikler geliyor mu? Evet. Fakat, çok dikkat çekiyor mu? Hayır. Aslında, bu biraz da iyi bir şey. Sonuçta, bu bir müzik oyunu değil, bir rol yapma oyunu.

One Piece Odyssey inceleme

One Piece Odyssey inceleme sonucu nedir?

Uzun bir maceranın daha sonuna geldik. Zira şimdi, bu işi noktalama zamanı. Açıkçası, oyun benim fazlasıyla hoşuma gitti. One Piece World Seeker'ın daha akıcı oynanışlı halini kesinlikle isterdim. Fakat, sıra tabanlı RPG oyunu olarak da fazlasıyla sardı. Sadece, daha akıcı ve hızlı bir seyahat, daha keyifli olurdu. Çünkü, görevler bir yerden sonra can sıkıyor. Eğer oyunda bir eksi varsa, benim için eksi budur. Bunun dışında, kesinlikle oynadığım en başarılı One Piece oyunlarından biri. Geliştirici ekibin ellerine sağlık. Şimdi, oyunu tamamen tamamlamaya geçiyorum.

9
One Piece Odyssey İnceleme Mükemmel

Uzun süredir oynadığım en iyi One Piece oyunu. Hasır Şapka ekibinin bir parçası gibi hissettirdi.

Leadergamer EDİTÖRÜN
SEÇİMİ
Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.