Menü
https://leadergamer.com.tr/the-evil-withinin-ilk-ek-paketi-olan-the-assignment-icin-bir-video-yayimlandi/

Oddworld: New ‘n’ Tasty

Yapımcı Just Add Water
Dağıtımcı Oddworld Inhabitants
Tür
Çıkış Tarihi 25 Şubat 2015

Oddworld: New ‘n’ Tasty İnceleme

Tatlı bir maceraya hazır mısınız?


Oddworld: Abe’s Oddysee – New ‘n’ Tasty! olarak da bilinen fakat asıl ismi Oddworld: New ‘n’ Tasty olan, oldukça tatlı bir oyun ile karşı karşıyayız bu sefer. Just Add Water tarafından geliştirilen ve Oddworld Inhabitants tarafından tüm dünyaya dağıtılan Oddworld: New ‘n’ Tasty, daha önceden PlayStation 4 için çıkışını gerçekleştirmişti. Bugün ise PC platformu için piyasaya çıkan sinematik platfrom oyunu Oddworld: New ‘n’ Tasty’i bir inceleyelim dedik.

NNT 2015-02-26 15-59-34-58

Ooo Türkçe’ymiş ya!

Bizi oldukça güzel bir menü ile karşılayan Oddworld: New ‘n’ Tasty’nin sizin de görebileceğiniz gibi Türkçe ara yüzü var. Bunun dışında menü üzerinde çok fazla durmaya gerek yok çünkü oldukça basit özelliklere sahip bir menü. Bu yüzden direkt olarak oyuna giriş yapıyoruz fakat girmeden önce 3 farklı zorluk seviyesinden 1 tanesini seçmemiz gerekiyor. Bu zorluk seviyeleri de tahmin edebileceğiniz gibi, “Kolay, normal ve Zor.” olmak üzere 3’e ayrılmış durumda. Biz çok zorlanmamak için normal olan seviyeyi seçiyoruz ve oyunumuza başlıyoruz.

Oyuna başlarken bize senaryo hakkında bilgi veren bir sinematik izliyoruz fakat normalde oyun içerisinde sabit 60 FPS alırken, sinematik sahnelerde FPS oranı 10’a kadar düşüyor ve sanırım bu FPS düşüşüne bağlı olarak da alt yazılar kaymaya başlıyor. Bu bizim açımızdan oyuna pek de iyi bir başlangıç olmadı açıkçası. Neyse, oyun içerisinde Abe isimli bir köleyi kontrol ediyoruz. Köle diyoruz çünkü çalıştırıldığı şartlar oldukça zor ve sıkı. Her neyse, Abe’in çalıştığı firmada finansal sıkıntılar başlıyor ve Abe gizli bir toplantıya tanık oluyor. Bu toplantıda, firma finansal sorunlarını düzeltmek için yeni bir yemek türü yapmaya başlayacaklarından bahsediyor ve bu yemeklerin de kölelerden oluşturulacağı söyleniyor. Tabii bunu duyan Abe de korkarak hemen kaçmaya başlıyor ve tüm fabrika da Abe’in peşine düşüyor. Biz bu oyun için tatlı demiştik değil mi? Neyse…

NNT 2015-02-26 16-11-27-26

Çalışın köleler!

Oddworld: New ‘n’ Tasty temelinde bir plaform oyunu ve 2.5 boyutlu bir dünyaya sahip. Bu yüzden sürekli olarak sağa veya sola yürüyoruz, tabii amacımızı unutmadan. Biz bu dehşet dolu fabrikadan çıkmaya çalışırken karşımıza çıkan fabrika güvenliklerini çeşitli yollar ile tuzaklara düşürebiliyoruz. Bu tuzakların arasında boşluğa açılan kapılar ve kıyma makineleri bulunuyor. Fabrika güveliklerini o taraflara doğru götürmek için ise gazoz kapaklarını tuzaklara doğru atarak dikkatlerini çekmeye çalışıyoruz ya da güvenliğin kendiliğinden gitmesini bekliyoruz. Tabii fabrikada güvenlik haricinde köleler de bulunuyor. Tüm bu aksiyonun yanında köleleri de bizlerle gelmesi için ikna ediyor ve belli noktalara götürüyor, onlara özgürlüklerini verebiliyoruz. Tabii ben hiçbirini özgürlüğe götürmedim. Çalışsınlar azıcık.

Oyunun temeli aslında yukarıda bahsettiğim kadar. Bu yüzden özellikle şimdi tuş kombinasyonlarına değineceğim. Oyunu yaklaşık 1 saattir oynuyorum ve şuan sol elimi kesinlikle hissetmiyorum. Çünkü oyun içerisinde etkili olan ve sürekli kullandığımız tüm tuşlar sol elimizin kontrol edebileceği noktalarda bulunuyor. Tabii ki tuş kombinasyonlarını değiştirebiliyoruz fakat bu sefer de oyunun dengesi şaşıyor. Tabii tuş düzenini değiştirebildiğimiz için bu sorun üzerinde çok fazla durmayacağım. Yine de bir PlayStation ve Xbox kolu ile bu oyunu oynamak daha mantıklı gibi.

NNT 2015-02-26 16-46-32-61

Bulmacalar… En sevmediğim!

Oddworld: New ‘n’ Tasty’nin haritası nedense bana oldukça karışık geldi ve sanki kendimi içeride kaybolmuş gibi hissettim. Bir de bunun yanına oyun içerisindeki onlarca karışık öge eklenince iyice çıldırır gibi oldum. Olumsuz cümle kurduğuma bakmayın, tüm bunlar olumlu şeyler. Sonuçta Abe fabrikadan kaçıyor fakat fabrikayı avucunun içi gibi bilmiyor değil mi? Oynanış ögelerinin de fazla olması tabii ki kötü bir şey olamaz. Bomba imha etme, bomba aktifleştirip tuzak kurma, tuzakları açma ve kapatma, hafif bulmaca ögeleri, düşmanların dikkatini dağıtma, saklanma, hareket algılayıcı cihazlar ve sessiz yürüme Oddworld: New ‘n’ Tasty’nin ana oynanış ögelerinden sadece birkaçı. Bu yüzden Oddworld: New ‘n’ Tasty oynarken sürekli olarak yeni bir şeyler görebileceğinizin ve yapabileceğinizin garantisini sizlere verebilirim.

Biraz da Oddworld: New ‘n’ Tasty’nin seslerinden ve ses efektlerinden bahsedelim. Öncelikle, Oddworld: New ‘n’ Tasty bildiğiniz gibi Türkçe bir ara yüze sahip fakat aynı şey sesler için geçerli değil. Karakter dublajları İngilizce olarak ayarlanmış durumda. Etraftaki karakterlerin çıkardıkları garip sesler, konuşmaları ve bizim karakterimizin çıkarttığı sesler ve konuşmaları inanılmaz kaliteli bir şekilde hazırlanmış durumda. Zaten etrafta köleler ile de konuşarak etkileşime geçebiliyoruz. Fakat aynı şeyi çevre sesleri için söyleyemeyeceğim çünkü bana çevre sesleri oldukça basit ve sahte gibi geldi. Neden olduğunu henüz çözemedim ama çevre sesleri oldukça rahatsız edici fakat hemen korkmayın, karakter seslendirmelerinin güzelliği çevre seslerini gölgede bırakmaya yetiyor.

NNT 2015-02-26 16-56-01-20

O FPS Düşmeyecekti!

Uzun zamandır bu kadar güzel görünen bir 2.5 boyutlu platform oyunu oynamamıştım sanırım. Oddworld: New ‘n’ Tasty’nin hem karakter tasarımları hem de çevre tasarımları gerçekten muhteşem denilebilecek kadar güzel. Fabrikanın tasarımını her ne kadar beğenmesem de yine de göze hitap eden çalışmalardı. Çevre ve karakter tasarımları bir yana, oyunun efektleri de oldukça şık ve güzel görünüyor. Açıkçası oyunun grafikleri ile olumsuz konuşmak pek mümkün değil. Peki ya performans?

Oddworld: New ‘n’ Tasty’yi ortalamanın üstünde bir oyun bilgisayarı ile oynadık ve oyun içerisinde v-sync özelliği ile sabit 60 FPS performans alabildik. Bilgisayarımız da neredeyse hiç ısınmadı diyebiliriz. Bu arada grafik özellikleri tabii ki en son seviyedeydi. Fakat oyun içerisinde sabit 60 FPS performans alırken sinematik sahnelerde hem FPS oranı neredeyse %70 oranında düşüyordu hem de bilgisayar zorlanmaya başlıyordu. Bunu Oddworld: New ‘n’ Tasty’nin bir performans sorunu olarak görebiliriz sanırım. Ayrıca performans başlığı altında söylemek istediğim oldukça güzel bir şey daha var; oyunda neredeyse hiç yükleme ekranı bulunmuyor. Bulunsa bile bu ekranlar oldukça kısa sürede geçebiliyor. Bence Oddworld: New ‘n’ Tasty’nin en güzel yönü budur. Çünkü bu şekilde oyun akıcılığını kaybetmemiş oluyor diyelim ve incelememizi yavaş yavaş bitirelim.

NNT 2015-02-26 17-03-13-29

Sonuç olarak Oddworld: New ‘n’ Tasty:

Ben çok fazla platform oyunları oynamayı seven bir insan değilim fakat Oddworld: New ‘n’ Tasty sanıyorum ki benim için bir dönüm noktası olacak. Gerek grafikleri olsun, gerek ses tasarımı olsun, gerek de oynanışı olsun Oddworld: New ‘n’ Tasty kesinlikle kusursuz bir oyun olabilecek seviyede. Tek eksiği biraz daha performans iyileştirmesine ihtiyacı olması. Bana sorarsanız Oddworld: New ‘n’ Tasty’yi platform oyunu seven oyuncuların kesinlikle kaçırmaması gerekiyor. Platform oyunlarına benim gibi uzak olan oyuncular ise bu oyunu mutlaka takibe almalı ve en yakın indirimde bu oyunu kütüphanelerine eklemeli. Oddworld: New ‘n’ Tasty dünyasına hoşgeldiniz!

Oddworld: New ‘n’ Tasty

PUAN: 9 /10
Yapımcı

Just Add Water

Dağıtımcı

Oddworld Inhabitants

Tür

, ,

Platform

PC, PSVita, PS3, PS4, Wii U, XOne

  • Grafik ve ses tasarımı.
  • Zengin oynanış ögeleri.
  • Türkçe arayüz.
  • FPS düşüşleri.
  • Zayıf tuş kombinasyonları.

Platform oyunlarını sevseniz de sevmesenizde denemeniz gereken bir yapıt.

Kaan GEZER Editör