No Man’s Sky’ın muhtemelen bilmediğiniz 8 özelliği!

No Man’s Sky’ın muhtemelen bilmediğiniz 8 özelliği!

Acaba neler bunlar?

Şunun şurasında çıkışına sadece birkaç hafta kalan No Man’s Sky, bizleri heyecanlandırmaya devam ediyor. Bizler de bu heyecanımızı bir şekilde sizlere aktarmaya çalışıyoruz. Bu yüzden birkaç gün önce sizlere bir yazımda, oyun hakkında çok sık sorulan soruların cevaplarından bahsetmiştim. Bugünkü yazımda ise No Man’s Sky’ın muhtemelen bilmediğiniz 8 özelliğinden bahsedeceğim. Bakalım bu özelliklerin hepsini biliyor musunuz? Yoksa, yepyeni bir şey öğrenecek misiniz bu yazımızda?

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

GalacticMap

Evren sınırsız değil!

No Man’s Sky’ın evreni daha önce birçok kez yanlış bir biçimde sınırsız olarak lanse edildi fakat durum teknik olarak öyle değil. Oyunda toplam 18,446,744,073,709,551,616 adet gezegen yer alıyor. Yani sınırsız değil fakat bir insanın yaşam süresi boyunca tüm bu gezegenleri görebilmesi de imkansız. Yani oyuncular için sınırsız görünecek fakat teknik olarak bir sınırı var.

Gördüğünüz her şey oyunun içinde!

Bazı oyunlar vardır, arka planda muhteşem şeyler gösterir size. Fakat o muhteşem şeylerin hiçbir zaman yanına gidemezsiniz. Çeşitli programlar ile yanlarına gittiğiniz zaman ise son derece kalitesiz, birer resimdir o “muhteşem” şeyler. Fakat No Man’s Sky’da durum böyle değil. Arka planda gördüğünüz her şeye erişebilirsiniz, gördüğünüz her gezegene gidebilirsiniz. Hiçbir limit yok.

GlattrecSystem

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Her şey keşif değil!

Oyunda bulunan 18,446,744,073,709,551,616 adet gezegen sizi keşfetmeye itebilir gibi görünüyor fakat öyle değil. Bu oyun tamamen özgürlüğe dayalı. Yani, istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Kimse sizi keşif yapmaya veya uzaylı öldürmeye zorlamayacak. Ticaret, korsanlık, hayatta kalma deneyimi de keşif haricinde yapabileceğiniz bazı şeyler arasında.

Gezegenler gerçekten benzersiz!

Saymaya kalksak, sayamayacağımız kadar gezegeni içerisinde bulunduran oyunumuzdaki her bir gezegen birbirinden farklı olacak. Fakat bu farklılık sadece renk değişimi ile olmayacak. Hayır, bu kadar basit bir oyun görmeyeceğiz. Her bir gezegenin ekosistemi, hava şartları, üzerinde yaşayan canlıları, doğa şartları farklı olacak. Böylece yeni bir gezegen keşfettiğiniz zaman gerçekten bir keşif yapmış gibi hissedeceksiniz.

Becron5

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Gezegenleri değiştirebilmek mümkün!

Bir gezegene indiniz, oradaki hayvanları öldürdünüz, kaynakların hepsini topladınız, oyuna hiç etki etmeyecek mi sandınız? Sürekli olarak kendini yenileyebilen kaynakların, ana kaynakları toplandığı zaman, o kaynak gerçekten piyasada değerli bir hal alabiliyor. Öldürdüğünüz canlıların soyu tamamen tükenip, oyunun sayfalarından silinebiliyor, gezegenin komple ekosistemi değişebiliyor. Tabii bunları yapmak isterseniz, karşıt görüşlü bir oyuncu olmanız gerekiyor. Bazı birliklere katılarak ise, bu tür olayların yaşanmasını engelleyebiliyorsunuz.

Adamı keşif öldürür!

Oyunda keşif yapmak güzel olabilir fakat çok fazla keşif yapmak da sizi öldürebilir. Oyunda hayatta kalabilmek için suya, yiyeceği veya oksijene ihtiyacınız olmayacak fakat gezegenlerdeki zehirli gaz seviyelerinden ve sıcaklıklarından ötürü bir gezegende sonsuza dek kalamayacaksınız. Fakat bu yüzden keşiflere çok dalarsanız, gezegenlerde kaybolabilir, mermileriniz bitebilir ve sonunda ilk defa görebileceğiniz dev gibi uzay yaratıklarına yem olabilirsiniz.

Creature

Para!

No Man’s Sky’ın para birimi, “Unit”. Çünkü bu para birimini ve kaynakları kullanarak geminizi, silahlarınızı ve ekipmanlarınızı yükseltebiliyorsunuz. Ayrıca bu yükseltme özelliklerini açabilmek için, önce o yükseltmelerin çizelgesini bulmanız lazım. Eğer bulamazsanız, yine para ile satın alabiliyorsunuz. Yani bu Unit birimine çok ihtiyacınız olacak.

Yükleme ekranı yok!

Birçok oyun aslında yükleme ekranlarının olmadığını iddia ederek piyasaya sürülüyor fakat bu yükleme ekranları aslında oyun içerisinde bulunuyor. Çoğu zaman sinematik sahnelerin arkasına saklanan bu ekranlardan No Man’s Sky’da 1 tane bile bulunmuyor. Yani oyunu kusursuz bir şekilde, hiçbir ekran sizi rahatsız etmeden, deneyiminizi bölmeden oynayabiliyorsunuz.

logo

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.