No Man’s Sky hakkında merak edilen 20 şey ve cevapları!

No Man’s Sky hakkında merak edilen 20 şey ve cevapları!

Oyunun mekanikleri veya evreni hakkında merak ettiğiniz sorular mı var? Cevapları haberimizde.

2016 senesinin en çok beklenen oyunlarından olan, sadece PC ve PlayStation 4 için çıkışını gerçekleştirecek No Man’s Sky’ı ellerimize almamıza neredeyse 2 hafta gibi kısa bir süre kaldı. Peki, oyuncular bu oyun hakkında neleri biliyor? Bana soracak olursanız oyun hakkında çok da fazla şey bilinmiyor. Kafalarda bilgi yerine daha çok soru işareti var bu oyun hakkında. İşte tam da bu yüzden, bu haberimizde sizlere No Man’s Sky hakkında en çok sorulan 20 sorunun cevaplarını vereceğiz. Böylece oyuncular neyle karşılaşacağını, No Man’s Sky’ın nasıl bir oyun olduğunu daha iyi anlayabilecek.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

NoMansSky_GalacticMap

No Man’s Sky’ın evreni sonsuz mu?

Bu sorunun cevabı aslında teknik olarak, hayır. Fakat gerçekçi olmak gerekirse de, evet. Şöyle açıklayalım, oyunda sonsuz bir evren bulunmuyor. Fakat tam sayı vermek gerekirse, 18,446,744,073,709,551,616 adet gezegen bulunuyor. Bir oyununcunun tüm bu gezegenleri hayatı boyunca keşfedebileceğini sanmıyoruz. Bu düşünce oyun geliştiricilerinde de var. Onlara göre, eğer bir oyuncu her saniyede 1 adet gezegen keşfedecek olsa, oyundaki tüm gezegenleri keşfetmesi 585 milyar yıl sürer. Yani bir insan hayatından fazla.

Bu oyunun geliştirilmesi ne kadar zaman aldı ki?

Farklı kaynakların bu konu üzerindeki raporlarına göre oyunumuz tam 6 senedir geliştirilme aşamasında. Geliştirilme aşamasının en başlarında, oyunun yaratıcısı olan Sean Murray tek başına çalışmış fakat sonradan bir ekip kurulmuş ve bu ekip 4 kişiden oluşuyormuş. 2013 senesinin Aralık ayında ilk olarak gördüğümüz oyun, daha sonra ekibini 13 kişiye kadar çıkarttı.

RedSpace

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Bu oyun bir tekli oyuncu oyunu mu?

Aslında bu sorunun cevabı da evet ve hayır. Şöyle ki, evrende başka oyuncular da olacak fakat gezegenlerin çokluğundan ötürü bu oyunculardan bir tanesini bile görmeniz büyük bir şans olacak. Çünkü oyunun başlangıcında her oyuncunun başladığı gezegen benzersiz olacak. Yani 2 oyuncunun aynı gezegende başlaması gibi bir durum da bulunmuyor.

Başka oyuncular da görecek miyim?

Bu sorunun cevabını aslında yukarıda verdik. Başka oyuncularla karşılaşma şansınız tabii ki var fakat bu oyunda ne kadar aktif olduğunuza ve neler yaptığınıza bağlı. Mesela, siz tek bir gezegene sadık kalıp, orada takılırsanız başka oyuncuları görme şansınız en aza iner. Fakat hem oynama süreniz çok olursa, hem de sürekli gezegen keşfederseniz, başka oyuncuları görebilme şansınız biraz daha artacaktır.

GlattrecSystem

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Oyunda bir senaryo var mı peki?

No Man’s Sky’da hiçbir şekilde senaryo bulunmuyor. Fakat hayal gücünüz var değil mi? Oyunun geliştiricileri, bir senaryo oluşturmak için hayal gücünüzü kullanmanızı istiyor. Bir nevi Minecraft formülü. Fakat oyunda senaryo yok demek, amaç yok demek değil. Oyunda tek bir büyük amacınız var. O amaç ise gezegenin kaynağına gidebilmek. Oraya gittiğimizde neler olacak bilmiyoruz fakat, amacımız o.

Oyun neden 6.3 GB?

Oyunda tam 18,446,744,073,709,551,616 adet gezegen var ve boyut 6.3 GB mı? Evet, gayet de mantıklı. Çünkü oyundaki tüm evrenler Minecraft’ta bulunan dünya yaratma sistemi sayesinde karşımıza çıkacak. Bu yüzden oyunun gezegenleri, disk üzerinde neredeyse hiç yer tutmuyor. Zaten geliştiriciler de bu 6.3 GB’lık diskin içerisindeki ögelerin neredeyse hepsinin ses dosyaları olduğunu belirtti.

Becron5

No Man’s Sky’ı çevrim dışı oynayabilir miyim?

Evet, oynayabilirsiniz. Oyunu çevrim dışı oynayabilirsiniz fakat bu süreç içerisinde keşfettiğiniz hiçbir gezegen, hayvan türü veya evren üzerinde değiştirdiğiniz hiçbir şey kayıt altına alınmayacak ve diğer oyuncular bunları göremeyecek. Bu yüzden çevrim dışı oynasanız bile, mutlaka arada sırada oyuna girip çevrim içi olmanız gerekiyor. Böylece oyun yaptığınız değişiklikleri kayıt altına alabilir.

Ne yapacağım bu oyunda?

Bir uzay korsanı olmak ister misiniz? Belki de oyunun en ilginç, en görülmeye değer gezegenlerini keşfetmek istersiniz. Bu da olmazsa, uzay ticareti işine girebilirsiniz. Hatta tüm bunların hepsini birlikte yapabilirsiniz. No Man’s Sky tamamen özgürlüğe ve hayal gücüne dayalı bir oyun. Ha bu arada, uzaylı dillerini öğrenmek ve hayatta kalmak gibi güzel mekanikler de oyunda bulunuyor. Hoş bir ekstra olabilir.

BlueSpace

Tüm gezegenler aynı mı?

Hayır efendim, tüm gezegenler aynı değil. Oyunda bulunan 18,446,744,073,709,551,616 adet gezegen de benzersiz olacak. Fakat bu benzersizlik her zaman görsel olmayabilir. Gezegen zenginliği, kaynaklar, hayvan yaşamları, hava şartları ve diğer birçok öge her gezegeni birbirinden farklı yapacak. Böylece her gezegen keşfettiğinizde benzersiz bir hava sezebileceksiniz. Hatta şöyle küçük bir detay daha bulunmakta. Eğer gezegen Güneş’e yakınsa, daha kurak; fakat uzaksa daha soğuk, karlı bir gezegen olacak. Buna bağlı olarak da hayvan yaşamı ve hava şartları gibi ögeler de değişecek.

Gezegenlerde kaybolabilir miyiz?

Bu sorumuzun cevabı, evet kaybolabilirsiniz. Elimizdeki bir eşya ile aslında gemimizi görebiliyoruz fakat, gemimizden çok uzaklaştığımız zaman ne yazık ki göremiyoruz. Bu yüzden yön duygumuzun iyi olması gerekiyor ve gemimizi nereye bıraktığımızdan emin olmamız gerekiyor. Hele bir de dev gibi bir gezegende kaybolursanız, hayat sizin çok daha zor olabilir. Böylece gerçek bir uzay havası alabileceğiz oyundan.

Creature

Ölebilir miyiz?

Oyunda sizi öldürebilecek bolca şey var. Mesela çok soğuktan veya çok sıcaktan ölebilirsiniz. Radyasyon veya zehirli gazlar sizi öldürebilir. Gezegenleri koruyan robotlar öldürebilir. Yabani hayvanlar sizi öldürebilir veya uzay savaşlarında ölebilirsiniz. Fakat öldüğünüz zaman oyun tamamen bitmiyor. Eğer bir gezegende ölürseniz, kaydetmemiş olduğunuz eşyaları kaybetmiş bir şekilde geminizin yanında tekrar hayata döneceksiniz. Fakat uzayda ölürseniz, bir uzay istasyonunda geri başlayacaksınız. Eğer bu şekilde ölürseniz geminiz, eşyalarınız ve keşifleriniz olmadan geri doğarsınız.

Atlas nedir?

No Man’s Sky’ın Atlas’ı dev gibi bir ansiklopedi aslında. Oyunda o ana kadar keşfedilmiş her şey Atlas’da yer alır. Oyun evrenindeki en önemli şey olduğu söylenen bu Atlas sayesinde oyunda neler olup bitiyor, haberiniz olabilecek.

GalacticMap

Galaktik Harita nedir?

Bana soracak olursanız, Galaktik Harita oyundaki en eğlenceli şey. Çünkü bu harita üzerinden gezegenleri, yıldızları ve uyduları görebiliyorsunuz. Güneş sistemleri arasında gezip, arkadaşlarınızın o an nerede olduğunu görebiliyorsunuz. Eğer arkadaşınız size yakınsa, şanslısınız. Yanına gidebilirsiniz. Fakat çok uzaktaysa, onu yakalamanız biraz zor olacak.

Galaktik İndeks nedir?

Galaktik İndeks, aslında Atlas’ın size ait şekli. Bu indeks sayesinde kendi keşfettiğiniz her şeyi listeli bir şekilde görebiliyorsunuz. Bu keşiflerinize, kendinize özel isimler verebiliyorsunuz ve diğer tüm oyuncuların Atlas’da bu keşifleri sizin koyduğunuz isimle görmesini sağlayabiliyorsunuz. Oyun açıldığında “Leadergamer” gezegenimize uğrarsanız, bir resim çekip, bizlere göndermeyi de unutmayın.

SunsetBots

Uzaylılar var mı?

Daha önce sizlere gezegenlerde yaşam formlarının olduğunu söylemiştim. Bu arkadaşlar otomatik olarak uzaylı oluyor. Ayrıca iletişim kurabileceğiniz uzaylılar da olacak oyunda. Fakat onlarla iletişim kurabilmek için öncelikle dillerini bilmeniz gerekecek. Bu uzaylıların dillerini öğrenmeden önce onlarla iletişime geçmek bu yüzden pek mantıklı değil çünkü tahmin yolu ile konuşmak, bazen onları sinirlendirebilir.

Bu yaratıklar neye benziyor?

No Man’s Sky’ın canlıları çok farklı renklerde, şekillerde, davranışlarda olabiliyor. Uçan, kaçan, yer altında takılan, su altında olan ve karada olan canlılar sizi oyunda bekliyor olacak. Bu canlılar arasından agresif olanlar size saldırabilecek iken, geri kalanı kendi hallerinde takılacak. Eğer yeterince korkunç bir görünümdeyseniz, bu hayvanları korkutabileceksiniz. Hatta besin zincirinin işleyişine bile şahit olabilirsiniz gezegenlerde gezerken.

Creatures

Eşya üretme nasıl olacak?

No Man’s Sky’da en önemli yapılacak şeylerden bir tanesi de, eşya üretme, yani “Crafting” sistemi. Bu sistem sayesinde ekipmanlarınızı, hatta geminizi bile daha güçlü hale getirebilecek, görünümü değiştirebileceksiniz. Eşya üretmek için gerekli olan materyalleri de tabii ki gezegenlerden bulabiliyorsunuz. Fakat gezegenler şart değil. Ticaret yaparak veya uzay korsanlığına soyunarak da kaynaklar elde edebilirsiniz. Dediğimiz gibi, oyun tam bir özgürlük sunuyor size bu tür konularda.

Başka gemiler de alabilecek miyiz?

Evet, eğer isterseniz hemen yukarıda bahsettiğim gibi halihazırda sahip olduğunuz gemiyi güçlendirebileceksiniz veya yenisini alabileceksiniz. Oyunda farklı gemiler bulunacak ve bu gemiler hız, manevra kabiliyeti, depo kapasitesi, silah gücü gibi bazı ögelere göre kategorilendirilecek. Mesela sürekli ticaret işinde olacaksanız, manevra kabiliyeti yerine deposu büyük bir uzay gemisi işinizi görecektir. Fakat bir korsan olacaksınız, bırakın depo kapasitesini. Size silah gücü lazım! Bu arada, aynı anda sadece tek bir gemiye sahip olabilirsiniz. Yani, benim 2 gemim olsun bir onu, bir bunu kullanırım yok.

NoMansSky_SpaceStationTube

Para, para, para. Oyunda para var mı? 

Tabii ki var. Oyun içinde kazanabileceğiniz paralar da çok farklı yollarla size gelebilir. Korsan olup, diğer uzay gemilerinin paralarına el koyabilirsiniz veya ticaret yolu ile para kazanabilirsiniz. Bunlar size yetmediyse, keşif yapmak da oyuncuya para kazandırabilecek olan ögelerden. Tabii piyasayı iyi takip etmeniz gerek çünkü evrende gelişen olaylara göre bazı kaynakların fiyatı artabiliyor veya düşebiliyor.

Para demişken, ek paket olacak mı?

Oyunun geliştiricilerinden gelen açıklamalara göre No Man’s Sky gibi bir oyun, ek paket kabul edecek bir tarzda yapıt değil. Fakat geliştiriciler oyuna düzenli olarak yeni güncellemeler getirmeyi planlıyor. Oyunun ilk güncellemesinin şimdiden belirten geliştiriciler, bakalım ücretsiz güncellemeler ile oyuna neler kazandırabilecek? Daha da önemlisi, oyuncuları, oyunda tutabilecek mi?

Fleet

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.