Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Cevdet Emre Kızılcan, Editör Yazım tarihi: 24.07.2018

No Man’s Sky, çıkış yaptığı dönemde sert eleştirilerle topa tutulmuştu. Verdiği sözleri tutmak adına geliştirdiği NEXT ismindeki güncellemesinin tarihini duyurmuştu. Bu güncelleme ile birlikte çoklu oyuncu seçeneğine sahip olacağı gösterilmişti. Ayrıca Xbox One için de çıkış yapacağı tarih duyurulmuş ve gösterilmişti. PlayStation’ın resmi YouTube kanalındaki 1 dakika 53 saniyelik tanıtım videosunda, gözümüze resmen çevrim içi oynanabilir bir şekilde değiştirileceği gözümüze sokuluyordu. Durum bu şekilde olsa da konsol sahipleri için gelişmeler pek de tatlı değil. Ücretli aylık aboneliklerinin No Man’s Sky çevrim içi oyun için zorunluluk halde gelmesi söz konusu.

No Man's Sky çevrim içi oynanabilmesi için PS Plus ve Xbox Live zorunlu halde

No Man’s Sky çevrim içi oynanabilmesi için PS Plus ve Xbox Live zorunlu halde

Oyuna para ödemiş olmanıza rağmen tekrardan çevrim içi oynamanız için para ödeten konsol servisleri No Man’s Sky çevrim içi oynanmasını sağlayan NEXT güncellemesi için de geçerli olacak. Daha önce Destiny ve Destiny 2 oynamış kişilerin oldukça tanıdık olduğu bir sistem, No Man’s Sky için de geçerli olacak. Örnek vermek gerekirse, Destiny içerisinde PS Plus ya da Xbox Live üyeliğine sahip olmanız gerekmeyen hikaye ana senaryo görevleri, içerisinde girip gezebildiğiniz sosyal alan Tower ve aynı şekilde gezilmeye açık gezegenleri barındırıyordu.

Öte yandan başka kişilerin oyunlarına dahil olmak için ya da katılmaları için aylık abone ücreti ödenen konsol üyelikleri istiyordu. Aynı şekilde strike görevleri, raid ve PvP maçları gibi başka kişilerle oynanabilen seçenekler de sadece PS Plus ve Xbox Live üyeliği olanlar için geçerliydi. Bu bilgileri göz onunda bulundurursak No Man’s Sky’da da PS Plus ve Xbox Live istemediği yerler olacaktır. Fakat bunlar tamamen sizin tek başınıza tamamladığınız görevleri, aldığınız gemileri ya da keşfettiğiniz gezegenleri kapsıyor olacak.

No Man’s Sky çevrim içi ayağında dair pek bir şey bilinmiyor, bir MMO gibi mi olacak yoksa arkadaşlarınızla birlikte oynarken içinizden biri sunucu görevini mi üstlenecek? Eğer MMO’ya benzer bir formüle sahip olursa ve sosyal alanlar oyuna getirilirse tıpkı Destinylerde olduğu gibi sosyal alanlara katılmak için ücretli abonelik istemeyebilir. No Man’s Sky, NEXT güncellemesi ve Xbox One sürümü 24 Temmuz 2018’de erişilebilir olacak.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.