Nintendo Switch için çıkacak 64 GB boyutundaki oyun kartları ertelendi

Nintendo Switch için çıkacak 64 GB boyutundaki oyun kartları ertelendi

Oyunlar, bir yıl daha 32 GB'lık kartlara sığmak zorunda.

Nintendo firması, 2017 senesinde piyasaya sürdüğü Nintendo Switch konsoluyla pek çok oyuncunun ilgisini çekmeyi başardı. Evde ve mobil olarak kullanılabilme gibi avantajlarının yanında konsola dair eksikliklerin bulunduğu biliniyor. Bu eksikliklerden birisi de oyun kartlarının kapasite yetersizliği. İlk günlerde ağızda bıraktığı acı tadıyla gündeme gelen oyun kartlarının kapasitesi 32 GB. Nintendo firmasının ürettiği oyunlar için şimdilik bir sorun teşkil etmeyen durum, 3. parti oyun geliştiricileri için sorun arz etmekte. Durumun, 2018 yılının ikinci yarısında, 64 GB’lık hafıza kartları ile düzeltileceği haberleri sızdırılmıştı. Gel gelelim Wall Street Journal‘ın haberine göre Nintendo, Nintendo Switch konsolunun 64GB oyun kartlarının piyasaya sürüm tarihini geri çekmek durumunda kaldı. Wall Street Journal’a göre bu gecikme, teknik sorunlardan kaynaklanıyor.

Nintendo Switch için 64 GB'lık oyun kartuşları 2019'da çıkacak

Oyunların fiziksel sürümlerindeki kapasite yetersizliği, hem diğer konsollar, hem de önceki nesiller ve PC için süregelen bir problem olmuştu. CD’den DVD’ye, DVD’den Blu-Ray formuna geçilmesine rağmen oyunların kapladığı alanlar artmayı sürdürüyor. Kısaca, çok uzun sürmeyen zaman diliminde, fiziksel depolama alanlarını yetersiz kıldığını biliyoruz. 50 GB veri barındırabilen Blu-Ray disklerin dahi yeterli gelmediği PlayStation 4 ve Xbox One konsollarında, dijital indirme desteği ile eksik kalan kısımların tamamlanması yoluna gidiliyor. Nintendo Switch için ise oyun kartları maksimum 32 GB veri depolayabiliyor ve bu 3. parti firmaları bir yıl kadar bir süre daha zorlamaya devam edecek gibi görünüyor.

Durumun, Nintendo Switch için planlanan 3. parti geliştiricilere ait oyunların çıkışlarını etkileyebileceği ihtimali de söz konusu. Nintendo, oyunlarını daha düşük verilere sıkıştırmayı başarmış görünüyordu. Zira en büyük Nintendo oyunlarından, Super Mario Odyssey oyunu 5,7 GB, The Legend of Zelda: Breath of the Wild oyunu 13,4 GB yer kaplamakta fakat 2K Games tarafından geliştirilen basketbol oyunu NBA 2K18, 22,9 GB’lık bir veri alanını kullanıyor. 2018 senesinde Nintendo Switch için piyasaya çıkacak olan Wolfenstein II: The New Colossus oyununun ise PlayStation 4’deki indirme boyutu 46,6 GB. Umarız teknik sorunlar çözülür ve bir el konsolunda oynanabilen yeni oyunların çıkış tarihleri ertelenmek durumunda kalmaz.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın