Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Oğuz Kabasakal, Editör Yazım tarihi: 23.06.2016

Oyun dünyasınca hak ettiği değeri görememiş konsollardan biri olan Nintendo 64 bugün 20. yaşını doldurdu. Hak ettiği değeri görememiş diyoruz çünkü zamanına göre çok iyi oyunları olmasına rağmen PlayStation ve Xbox’ın ulaştığı kitlelere ulaşmayı başaramadı. Bunun nedeni; bize göre Nintendo 64’ün tam bir geçiş dönemi konsolu olması.

n64

Görselde de göreceğiniz üzere Nintendo 64, kısaca N64, kartuşla çalışan bir konsol. Bu noktada eski 8-bit atarileri hatırlamadan edemiyoruz. N64; kartuşla çalışıyor ama aynı anda 4 kişiye kadar oyuncu desteği de veriyor. Ayrıca modern konsollarda gördüğümüz “thumb stick” temelleri de ilk bu konsolda atılmış. Buna karşın aynı zamanlarda CD’lerin yaygınlaşması ve Sony’nin PlayStation atılımı üzerine N64 istediği ilgiyi toplayamadı.

N64’ün zamanına göre çok iyi oyunları olduğundan bahsetmiştik. Bu oyunlardan bazıları şunlar; Super Mario 64, The Legend of Zelda: Ocarina of Time, GoldenEye 007, ve Doom 64. Burada özellikle GoldenEye 007’den bahsetmek istiyoruz. GoldenEye 007, ülkemizde çok bilinmese de çok oyunculu FPS oyunlarının atalarından. Aynı anda, 4 kişi, tek ekrandan ölüm maçı yapabildiğiniz bir oyun düşünün. O nedenle FPS dünyasında yeri ayrı. Tabii bahsettiğimiz diğer oyunların da etkileri halen devam etmekte. Super Mario 64 ve Legend of Zelda: Ocarina of Time özellikle “SpeedRun” toplulukları tarafından oldukça yüksek bir ilgi görüyor. Bu oyunlar, her yıl yapılan AGDQ (Awesome Games Done Quick) ve SGDQ (Summer Games Done Quick) gibi etkinliklerde en çok izlenen oyunlar arasında.

N64’ün doğum gününü bahane ederek, Nintendo’ya oyun dünyasına katkıları için teşekkür ediyoruz. Nice yıllara Nintendo!

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.