Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Mahmut Emin Uluç, Editör Yazım tarihi: 21.07.2021

Bir kaç hafta önce Netflix’in oyun sektörüne giriş yapacağını öğrenmiştik. Salı günü yayınlanan en son finansal sonuçlarında şirket, etkileşimli dizi (Black Mirror Bandersnatch gibi) ve Stranger Things oyunları konusundaki daha önceki çabalarını geliştirerek, oyunlara genişlemenin “ilk aşamalarında” olduğunu söyledi.

Peki bu servis için ek ücret olacak mı?

Şirket, oyunların üyelerin Netflix aboneliğine hiçbir ek ücret ödemeden dahil edileceğini ve başlangıçta “öncelikle” mobil cihazlar için oyunlara odaklanacağını söyledi.

Netflix hissedarlarına yazdığı bir mektupta, “Oyunu, orijinal filmlere, animasyona ve senaryosuz TV’ye yaptığımız genişlemeye benzer şekilde, bizim için yeni bir içerik kategorisi olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Filmlerimiz ve TV dizilerimiz konusunda her zamanki gibi heyecanlıyız ve mevcut tüm içerik kategorilerimizde uzun bir artan yatırım ve büyüme podyumu bekliyoruz, ancak orijinal programlamaya geçişimizin neredeyse on yılı olduğu için, Üyelerimizin oyunlara nasıl değer verdiği hakkında daha fazla bilgi edinmenin zamanı geldi.

” Geçen hafta Netflix’in eski Electronic Arts ve Facebook yöneticisi Mike Verdu‘yu video oyunuyla ilgili bir girişim üzerinde çalışmak üzere atadığı ortaya çıktı.

Netflix mobil oyun

Yayınlanan Bloomberg raporuna göre, Netflix’in önümüzdeki 12 ay içinde yeni bir programlama türü olarak sunulan video oyunlarını akış platformuna eklemeyi planladığını iddia etti.

Rapora göre, şirket şu anda oyunlara erişim için fazladan ücret talep etmeyi planlamıyor, ancak yeni içerik abonelik fiyatlarındaki artışı haklı çıkarmasına yardımcı olabilir.

Kaliforniya merkezli şirketin henüz gerçek bir oyun geliştirme stratejisine karar vermediği iddia edilse de, Netflix’in oyun geliştirmeyle ilgili roller için işe alım yaptığı söyleniyor.

Şirket daha önce oyun pazarına girmeyi önemli bir zorluk olarak gördüğünü öne sürmüştü. 2019’da konuşan CEO Reed Hastings, Netflix’in bir oyun akışı hizmeti oluşturma niyetinde olmadığını iddia etti.

Şu anda, “[akış hizmeti] gibi bir şey yaparak Fortnite ile daha iyi rekabet edemeyiz çünkü bunda pek iyi değiliz” dedi. “Gördüğünüz en muhteşem TV şovlarını yaparak rekabet ediyoruz, bu yüzden Fortnite’ı bıraktınız ve şovlarımızı izlemeye geldiniz.

Netflix hangi uyarlamalar üzerinde çalışıyor?

” Netflix, yıllar içinde en başta The Witcher, Sonic the Hedgehog, Castlevania ve bir Resident Evil filmi olmak üzere onlarca video oyunu uyarlaması üretti. Ayrıca şu anda iki Ubisoft özelliğine dayanan filmler üzerinde çalışıyor: The Division ve Beyond Good & Evil’in yanı sıra Assassin’s Creed serisi için bir animasyon çekiliyor.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.