Avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 26.04.2023

Dijital sanatçıların eserlerini ziyaret ettiğiniz her web sitesinde görebilirsiniz. Bir sitede kullanılan hemen her görsel element bir sanatçının elinden çıkmıştır ve bunlardan bazıları diğerlerinden çok daha etkileyicidir. 7Slots gibi bir online casino için bile bu doğrudur - Buradaki görsel öğeler de bir dijital sanatçının eseridir ve kullanıcıların site hakkındaki ilk izlenimlerinde büyük öneme sahiptir. Dijital sanat eserleri yaratan on binlerce kişi vardır ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazıları diğerlerinden daha çarpıcıdır. Aşağıda, tüm dünyaca tanınan altı dijital sanatçıyı listeleyerek onları farklı kılan şeylerin neler olduğundan bahsediyoruz.

Turine Tran

 • AOI (Association of Illustration) Ödül Fİnalisti (2015)
 • Imagine FX Ödülü (2014)
 • Spikes Advertising Bronz Ödül (2014)
 • Adstar Ödülleri Finalisti (2015)
 • Cannes Lions Ödülleri Finalisti (2014)

2001 yılında sanat eğitimi almaya başlayan Tran, Vietnam, Saigon'da doğdu. Sanat tarzı "nostaljik", ve "fantastik" olarak tanımlanıyor. Eserlerinde dijital çizim ve el çizimini birleştirerek masalsı bir tema elde ediyor. Nanyang Teknoloji Üniversitesi'ne katılmak için Singapur'a taşındı. 2009'da Görsel İletişim alanında Güzel Sanatlar Lisans derecesi aldı. Eğitimine Birleşik Krallık, Edinburgh'da devam etti ve İllüstrasyon alanında Master of Arts derecesini kazandı. Çalışmalarının çoğu çocuk kitaplarında yer alıyor. Şu anda memleketi Saigon'da yaşıyor ve illüstrasyon üzerine dersler veriyor. Turine Tran'ın çalışmaları, özellikle çocuklar için illüstrasyon dünyasına girmek isteyenler tarafından takip edilmeli.

Riccardo Federici

 • Blizzard Entertainment’ta çalıştı
 • DC Comics’te çalıştı (Superman, Batman, Wonder Woman)
 • Marvel Comics’te çalıştı (Spiderman, The Avengers, The X-Men)
 • XM Studios’da çalışıyor (koleksiyonluk lüks sanat eserleri üretiyor)

Riccardo Federici, Eylül 1976'da Roma'da doğdu. Resme ve çizime ilgi duyduğunu anlaması uzun sürmedi ancak Sanata olan tutkusu müzik ile başladı. Geleneksel sanattan dijital medya sanatlarına geçiş yaptı. Sanat diplomasını aldıktan sonra Roma Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'ne de kaydoldu ve çift diploma alarak psikoloji de okudu. Çocuklar için çizgi romanlar, reklam kampanyası illüstrasyonları ve anatomik çizimler de yarattı. Yıllarca dijital çizgi roman illüstratörü olarak çalıştı, aynı zamanda yağlı boya tablolar ve heykeltıraşlık da yaptı. Şu anda hem geleneksel hem de dijital sanatlar ile uğraşmaya devam ediyor. Çalışmaları sevilen süper kahramanların insansı tasvirlerinden oluşuyor.

John Sweeney

 • Apple, Paramount Pictures ve Twentieth Century Fox için çalıştı
 • Konsol oyunları için içerik üretti
 • Halen oyun sektöründe çalışıyor

John Sweeney, eğlence ve teknoloji endüstrisindeki büyük markalar için serbest konsept dijital sanatçısı olarak çalışıyor. En son çalışmalarından bazıları, Naughty Dog için The Last of Us, Uncharted serisi ve The Last of Us 2 gibi sevilen oyunları içeriyor. Görsel hikâye anlatımı söz konusu olduğunda, John Sweeney’in sektörün en tanınan isimleri arasında olduğunu söyleyebiliriz. Naughty Dog ile 8 yıl çalıştıktan sonra, şu anda Insomniac Games'te sanat yönetmeni olarak çalışıyor ve konsol oyunları için içerik üretmeye devam ediyor.

Laura H. Rubin

 • Ubisoft’ta çalıştı (video oyunları)
 • Square Enix’de çalıştı (video oyunları)
 • Simon & Schuster için çalıştı (basım evi)

Laura H. Rubin, oyun ve edebiyat eserleri için içerik üreten en tanınmış dijital sanatçılardan biri. Pop kültür alanında uzmanlaşan çevrimiçi dijital sanatçılar arasında haklı bir ünü bulunuyor. Gösterişli ve cüretkâr sanat stilleri yerine sadeliği tercih ediyor. Nitekim genellikle portre çizimlerinden oluşan grafik tasarım tarzı oldukça basit, minimalist ve konuya odaklı. Eserlerinde çok fazla boşluk kullanıyor ancak bu özellikle yapılan bir şey - Odak noktasının eserin konusu olmasını istiyor. Ayrıca kendi web sitesinde çevrimiçi kurslar satıyor.

Josh Dykgraaf

 • Photoshop uzmanı
 • Tam zamanlı serbest illüstratör
 • Pek çok sergiye katıldı
 • Gerçek yerlerin görüntülerinin manipülasyonunda usta

Josh Dykgraaf hakkında bilmeniz gereken en önemli şey, tanınmış ve saygın bir Photoshop sanatçısı olması. Bilgisayarla üretilen sanat eserleri üzerine bir uzmanlığı var ve bu konuda oldukça yetenekli. Fotoğraf ve görüntü manipülasyonunda ustalaşmış olsa da, aynı zamanda yetenekli bir dijital sanatçı. 2012'de tam zamanlı serbest illüstratör olarak çalışmaya başladığında pek çok farklı sektör için içerik üretti ve hızla en iyi dijital illüstratörlerden biri haline geldi.

Fotoğrafçılık ve grafik tasarım eğitimi alan Dykgraaf’ın eserlerinin çoğu, ziyaret ettiği yerlerin görkemli rekreasyonlarından oluşuyor. Örneğin “Windjammer” adlı çalışmasında kendi çektiği yüzlerce fotoğrafı kullandı ve bu eseri NEMO Bilim Müzesi Amsterdam sergisine ekledi. Avustralya'nın Melbourne kentindeki FortyFiveDownstairs galerisinde kişisel bir sergiye de ev sahipliği yaptı.

Vini Naso

 • Microsoft, Facebook, Zoom, Adobe ve Nike için çalıştı
 • LGBTQ topluluğunda tanınan bir isim
 • 2020 Beatiful Bizzare Art ödülünün sahibi
 • Vogue dergisi için pek çok içerik yarattı

Vini Naso, Toronto, Kanada'da yaşayan tanınmış bir dijital sanatçı ve sanat yönetmeni. Görsel kimlik ve güzellik kavramlarının dijital çağda nasıl geliştiğine odaklanan gizemli dijital fantezi temalı sanat eserleri yaratıyor. Hareketli grafikler ve AR/VR teknolojisini kullanarak yüksek profilli müşteriler için dijital sanat eserleri de yarattı. Bu bağlamda, en iyi eserlerinden bazıları Vogue dergisinde yayımlandı. Eserlerini zamansız veya zamandan bağımsız olacak şekilde tasarlıyor. En çok fütüristik siberpunk ve folklorik halk sanatıyla tanınıyor. Hem karikatür piksel dokularını hem de canlı ayrıntılara sahip hiper-gerçekçi çizim tarzlarını kullanıyor. Bunların ikincisine en iyi örnek, ödül kazanmış Kodama adlı eseri. Bu eser, post-insan tarzıyla 2020 Beatiful Bizzare Art ödülünü kazandı. Zoom için yarattığı arka planların ve Adobe Creative Cloud dijital illüstrasyonların da oldukça dikkat çekici olduğunu söyleyebiliriz. LGBTQ topluluğuna açık destek veriyor ve “pride” temalı eserler yaratmaya devam ediyor.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.