Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

avatar
Yazar: Orhan Kıyak, Editör Yazım tarihi: 03.04.2020

Günümüzün en çok beklenen yapımlarından biri olan Mount and Blade 2 Bannerlord geçtiğimiz günlerde çıkışını gerçekleştirdi. Erken erişimiyle bizleri kucaklayan Mount and Blade 2 Bannerlord  oyuncular tarafından bir çırpıda satın aldı. Türkçe dil desteği de birçok oyuncuyu sevindirdi. Strateji ve RPG oyunu olan Mount and Blade 2 Bannerlord hakkında pek bilgisi olmayan oyunculara bu seferki rehberimizde kültürler hakkında bahsedeceğiz. Bakalım siz oyuncular bu rehberimizden sonra hangi kültürle oynamayı tercih edeceksiniz?

Kültürleri tanıtmaya başlamadan hemen önce, Mount and Blade 2 Bannerlord serüvenini başlattığımızda bu macera dolu evrene atılmadan önce siz oyunculardan altı kültürden birini seçmeniz ve kendi karakterinizi, kahramanınızı yaratmanız bekleniyor. Kültürler farklı avantajlara sahip. Karakterinizi oluşturmadan önce aile geçmişinizi oluşturmanız gerekmekte. Ayrıca karakterinizin özelliklerini ve geçmişini seçmeniz sizlere küçük bir hikaye geliştirmenize olanak sağlıyor bu sayede bir dizi senaryo ve olaylar bütünü ile karşı karşıya kalacaksınız.

Mount and Blade 2 Bannerlord rehber, ipuçları, çözümler, hileler ve dahası için buraya tıklayın.

Mount and Blade 2 Bannerlord kültürler

Mount and Blade 2 Bannerlord serüveninde tanıtacağımız kültürler oyunun neredeyse bütün oynayışını etkilemektedir. Bu yüzden oyun stilinize göre akıllıca bir seçim yapmalısınız. Kültürel ırksal özelliklerinin yanı sıra tek elle mücadele, ticaret veya avcılık gibi özellikler de geliştirebiliyorsunuz. Bu da size başka alanlarda uzmanlaşma imkanı da sunuyor. Bu ırksal özellikler ve kültürel geçmişler ana oyun hikayesi için geçerlidir. Çok oyunculu modda benzer ırksal özellikler de mevcut olacaktır. Hadi kültürleri tanıyalım.

Vlandiyalılar

Vlandiyalılar, yüzyıllar boyunca İmparatorluğun altında yaşadıktan sonra, batıdan gelen maceracıların kurduğu bağımsız bir krallıktır. Bu feodal topluma, at sırtında mızrakları ve kargılarıyla savaşmayı tercih eden savaşçı soylular liderlik ediyor. Vlandiyalıları tercih ettiğinizde askerler savaşlardan %20 daha fazla TP kazanıyor.

Sturgiyalılar

Sturgiyalılar nordik toplumlara bir hayli benzemektedir. Sturgiya halkı, Kuzey Kalradya’daki yabancı kabilelerin torunlarıdır. Bu kabile avcılıkta ve gezicilikte gayet başarılıdır. Bu sayede Sturgiyalılar hem ticarette hem de yağmalamada kolayca seyahat edebilirler. Hatta ırksal özelliklerine göre karlı arazilerde diğer kültürlere göre %20 daha az yavaşlamaktadırlar. Bu sayede karlı arazide seyahat etmeleri çok daha kolaydır ve pusuya düşürülmeleri zordur.

İmparatorluk

İmparatorluk biraz Romalıları andırmaktadır. Yavaş yavaş parçalanmaya başlayan Kalradya İmparatorluğu birçok cephede savaşmaktadır ve çöküşün eşiğindedir. İmparatorluk teknolojik gelişmişliği yüksek, yetenekli mühendislere sahip ve kuşatma savaşında uzmandır. İmparatorluk seçimi şehir projelerine, sur onarımlarına ve kuşatma silahlarına %20 inşaat hızı bonusu katar. Bu sayede hızla gelişebilirsiniz.

Aseray

Bu çöl sakinlerini Araplar olarak ele alabiliriz. Nahhas çölü sakinleri olan bedeviler binicilik ve tıbbi bilgilerinin yanı sıra toprak ve ticaret yolları hakkında geniş bilgileri ile öne çıkmaktadırlar. Liderlerinde yabancı düşmanlığı olmasına rağmen liderlik özellikleri oldukça yüksektir ve karizmatik bir liderle güneyde büyük bir güç haline gelebilirler. Aserayı tercih ettiğinizde kervanları oluşturmak %30 daha ucuzdur ve %10 daha az ticaret gelirinden kayıp yaşarsınız.

Kuzaitler

Kuzaitler oldukça eski Türklere benzemektedir. Eskiden göçebe bir yaşam süren bu kabile, İmparatorluğun doğu sınırında bir şehir merkezi kurdular ve yerleşik hayata geçtiler. Kuzaitler at üzerinde ok atmada ustadırlar ve Kuzaitleri tercih ettiğinizde sefer haritasında atlılar için %10 ekstra hız bonusu kazanırsınız. Bu sayede yağmacılar ve düşmanlar sizi yakalamakta bir hayli zorlanacaktır.

Batanyalılar

Batanyalılar orman halkıdır ve ormanlar bu halk için oldukça kutsaldır. Bu şiddetli ve vahşi savaşçılar savaşa giderken yüzlerini boyarlar ve yaya bir şekilde büyük baltalarıyla çift elli kılıçlarını savaşta bir an bile yanlarından ayırmazlar. Batanyalıları tercih ettiğinizde ormanlar %10 daha az yavaşlatır. Böylece ormanlık arazilerde büyük avantaj elde edersiniz.

Mount and Blade 2 Bannerlord – Aile geçmişini seçme

Artık bir kültür seçtiğinize göre, ailenizi ve karakterinizi oluşturmanın zamanı geldi. Karakterinizin görünümünden memnun olduğunuzda, temel becerilere avantaj sağlayacak bir dizi arka plan havuzundan seçim yapabilirsiniz:

Güç:

Tek elli silahlar
Çift elli silahlar
Gönderli silahlar

Kontrol:

Yaylar
Yaylı tüfekler
Atıcılık

Dayanıklılık:

Binicilik
Atletizm
Demircilik

Kurnazlık:

Keşifçilik
Taktik
Kurnazlık

Sosyallik:

Karizma
Liderlik
Ticaret

Zeka:

Kahya
İlaç
Mühendislik

Seçeceğiniz her hikaye geçmişi size bu üstteki alanlardan size yetenek sağlayacak. Örneğin ergenlikte koyun güdüyorsanız atletizm ve fırlatma becerileriniz daha gelişmiş oluyor. Aile geçmişinizden çocukluğunuza, çocukluğunuzdan gençliğinize, gençliğinizden genç erişkinliğinize kadar süre gelen hikaye geçmişini seçimlerinizle tamamladığınızda artık karakterinizin belirli yetenekleri şekillenecek ve belirli güçlere sahip olacak. Seçtiğiniz geçmişe bağlı olarak maceranıza ve silah eğitimine doğruca adım atmış oluyorsunuz. Bizce gayet başarılı olan bu mükemmel yapımda keyifli oyunlar dileriz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.