Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

avatar
Yazar: Serhan Yılmaz, Editör Yazım tarihi: 04.06.2021

Kopya koruma için kullanılan Denuvo Anti-Tamper teknolojisi, Monster Hunter World oyunundan çıkarıldı. Bu işlem, 3 Haziran 2021 tarihinde gelen yama ile yapıldı. Birkaç gün önce de Square Enix, Dragon Quest XI S Echos of an Elusive Age oyununun Definitive Edition sürümünden bu teknolojiyi kaldırmıştı. Daha önce Capcom, Resident Evil 3 Remake, Devil May Cry 5 ve Resident Evil 2 Remake oyunlarından kaldırdığı için bu gelişme pek sürpriz olmadı.

Denuvo Anti Tamper teknolojisi Monster Hunter World oyunundan çıkarıldı

Denuvo Anti-Temper teknolojisi, oyun yayımcılarının korsancılığa karşı kullandığı kopya koruma sistemini sağlayor. Bu tür yazılımlar arasında en popüler olan Denuvo Anti-Temper yazılımından önce StarForce ve SecuROM gibi kopya koruma yazılımları da görülmüştü. Ancak bunlardan hiçbiri Denuvo Anti-Temper kadar adını duyuramamıştı. Irdeto şirketine bağlı olan Avusturyalı şirket Denuvo Software Solutions GmbH tarafından geliştirilen teknoloji, ilk olarak 2014 yılında kullanıma girdi.

Bu teknoloji daha çok oyunların çıktığı ilk birkaç ay kullanılır çünkü yapılacak satışların çoğu o süreçte yapılmış olur. Bu süreçten sonra gereksiz bir fazlalık yarattığı için genelde yayımcılar tarafından kaldırılır. Bu durumun tersi olarak ilginç bir şekilde Capcom şirketinin bu teknolojiyi PC için 9 Ağustos 2018 tarihinde çıkan oyundan kaldırmaları yaklaşık üç yıl sürdü.

Bazı durumlarda ise yayımcılar bu teknolojileri oyunlarından hiçbir zaman kaldırmaz. Böyle durumların nedeni ile ilgili kesin bir bilgiye sahip olamasak da bazı mantıklı tahminlere sahipiz. Bunların en popülerlerinden birisi, yayımcıların bu teknolojiyi geri çıkarmak için harcanacak zaman ve masraftan kaçınmak istemesi. Bazı durumlarda ise eklenti paketleri gibi oyuna sonradan eklenecek özellikleri de korsancılıktan korumak amacıyla bu teknoloji, oyunda uzun bir süre tutulabiliyor.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.