Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 13.08.2018

Aslında, daha önce inceleyip sizlerle paylaşmıştık bu incelememizi fakat oyun en sonunda PC platformu için de boy gösterdi. Bu yüzden de tekrar ele almamız gerekti. Lakin bu sefer oyunun bizlere ne sunduğundan ziyade, PC platformuna gerçekleştirdiği çıkışı ile birlikte nelerin değiştiğini ele alacağız. Eğer Monster Hunter World incelememize göz gezdirmek isterseniz, buraya tıklayarak ulaşacağınız incelememize göz gezdirebilirsiniz. Biz, Monster Hunter World ile yeni ne var, ne yok ona bakınacak ve sunulanlara puan vereceğim.

Monster Hunter World inceleme - Monter Hunter World PC ile yeni ne var?

Monster Hunter World PC için yeni ne sunuyor?

Açıkçasını sorarsanız, Monster Hunter World PC sürümü için gelen yeni ve farklı denilebilecek bir içerik ile karşılaşmadığımı söyleyebilirim. Fakat bu aslında gerçekten iyi bir şey. Çünkü, Capcom ekibi Monster Hunter World’ün bütün sürümlerinde, bütün oyuncular için aynı tecrübeyi sunmuş bulunmakta. Lakin, Monster Hunter World PC sürümünün hiç de o kadar akıcı olmadığını söylemem mümkün. Zaten oyunun PC versiyonu çıkmadan önce de bu konu hakkında birtakım bilgiler internet üzerinde gün yüzüne çıkmıştı. Yani oyuna eklenmiş olan bir şeyler varsa, bu da kesinlikle sorunlar zinciridir.

Hatırlar mısınız bilmem fakat bir haberimizde, oyunun NVIDIA GeForce GTX 1080 ile birlikte 1440p çözünürlük kalitesinde en yüksek grafik ayları ile oynanamadığını dile getirmiştik. Eğer hatırlamıyorsanız, buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz haberimizde bunu tekrar anımsayabilirsiniz. Koskoca NVIDIA GeForce GTX 1080’i bile yerle bir eden bir oyunla karşı karşıya olduğumuzu düşünmüştüm en başta açıkçası. Sonuçta, böyle bir ekran kartı oyunu 4K çözünürlük kalitesinde 60 FPS olarak oynatabilmesi gerekiyordu benim gözümde.

Her ne kadar fazla beklentilere girmiş olsam da, hayat her zamanki yaptığını yaptı ve beni büyük bir şoka uğrattı. Monster Hunter World PC sürümünün NVIDIA GeForce GTX 1080’i bile bu kadar yoruyor olmasının sebebi oyunun güzelliği değil, optimizasyon problemleriymiş. Zaten ben de oyun içerisinde bu sorunlarla sık sık karşılaştım. Assassin’s Creed Origins’i yüksek ayarlarda rahatça oynatabilen bir sistemde bile, Monster Hunter World PC grafik ayarlarını yükseğe çekemedim bir türlü. Orta ve düşük ayarlar arasında sıkıştım kaldım.

Monster Hunter World inceleme - Monter Hunter World PC ile yeni ne var?

Monster Hunter World inceleme yazında nelerden bahsedeceksin?

Monster Hunter World inceleme yazım içerisinde, daha inceleme yazıma başlar başlamaz yakınmaya başladığım optimizasyon problemlerini dile getireceğim. Sadece bununla kalmayıp, sunucular ile yaşadığım sıkıntılardan da bahsedeceğim. Ayrıca, hiç ummadığım anda çıkan, “Ekran kartı çöktü” uyarısına da değinmeden geçmeyi planlamıyorum açıkçası. Normalde kimselerin beğenmediği oyunları bile fazlasıyla pohpohlayan bir editör olarak bu inceleme içerisinde Monster Hunter World PC sürümünü bir hayli gömmeyi planlıyorum.

Monster Hunter World inceleme yazımın daha önceki kısımlarında da dile getirdiğim üzere, kullanmakta olduğum sistem ile Assassin’s Creed Origins’i bile yüksekte oynamayı başardım. En yüksek ayarlarda fakat 1366×768 çözünürlükte Far Cry 5’ı 40-60 arası değişen FPS oranları ile akıcı denilebilecek şekilde oynadım. Bu sebeple Capcom’un yakasına yapışıp sormak istiyorum, “Kardeş, bu ne?” diye. Bu soruyu muhtemelen sadece ben değil, aynı zamanda birçok oyuncu da sormak istiyordur.

Monster Hunter World PC sürümü, Çin’de WeGame üzerinden kaldırıldı. Hem de sonsuza kadar. Capcom gibi bir şirket için bu büyük bir ayıp değil mi? Bildiğiniz üzere Monster Hunter World PC sürümünün Steam mağazası sayfasında bulunan inceleme kısmındaki yorumlar karışık durumda. Yani bu, olumlu oyların %50’nin altına inmiş olduğunu gösteriyor ve zaten baktığımda da an itibari ile %48 gibi bir oranla karşılaşıyorum. Yahu, bu oyun PC için çıktığında 3 rekor kırmıştı, 3!

Monster Hunter World inceleme - Monter Hunter World PC ile yeni ne var?

Monster Hunter World PC sürümü ile nasıl bir performans elde ettin?

Monster Hunter World inceleme yazım içerisinde de belirttiğim gibi, oyunun Steam platformu üzerindeki yorumları bir hayli kötü durumda ve giderek de kötüleşiyor. Herkesin ağzındaki sorun, Monster Hunter World PC sürümünün optimizasyon ve sunucu sorunları ile ilgili. Ben, şimdi hangi grafik ayarlarında, nasıl bir sistemle, ne gibi bir performans elde ettiğimi sizlerle paylaşacağım. Ardından da küçük bir yorumum olacak elbette. Aslında küçük de olmayacak, yine yorum yapmaya devam edeceğim. İnceleme, benim incelemem sonuçta, öyle değil mi?

Nvidia GeForce GTX 860m, Intel i7 4710MQ ve 16GB RAM’e sahip olan bir sistem kullanıyorum an itibari ile. Zaten Monster Hunter World PC sürümünü de, Far Cry 5’ı da, Assassin’s Creed Origins’i de bu sistem ile oynadım. Hemen yukarıda görmüş olduğunuz görseldeki grafik ayarları ile oyun içerisinde 60 FPS elde edemiyorum. Aslında 60 FPS elde ettiğim yerler oluyor tabii ki fakat bu yerler oyunun her yeri değil, sadece dar ve pek bir şey olmayan yerleri. Geri kalan kısımlarda 40-50 arası değişen değerleri görüyorum.

Elbette Monster Hunter World PC sistem gereksinimlerinin minimum olarak NVIDIA GeForce GTX 760 istediğinin farkındayım. Fakat buradaki olay daha çok Capcom’un sistem gereksinimlerini yüksek tutarak olaylardan elini ayağını çekmesi gibi geliyor bana. Ayrıca, en düşük grafiklerde oyun gerçekten elimdeki sistemin hak etmediği kadar kötü görsellik ile karşılıyor beni ve bu gerçekten çok acı bir durum. Bu yüzden 40-50 arası değilen FPS değerlerine razı oldum zaten.

Monster Hunter World inceleme - Monter Hunter World PC ile yeni ne var?

Monster Hunter World inceleme içerisinde sunucu problemleri demiştin. O iş ne?

Monster Hunter World inceleme yazım içerisinde birkaç kez oyunun sunucular ile ilgili problemler yaşadığını dile getirmiştim. Hiç sebepsiz yere bir anda sunuculardan düşebiliyorsunuz. Bunu, bir arkadaşınız ile birlikte oynuyorsanız çok daha iyi anlayabiliyorsunuz. Zaten normal oyun esnasında bile bir anda garip bir uyarı kodu ile karşılaşıyorsunuz ve merkeze döndüğünüzde çevrim dışı modda oynadığınız söyleniyor. Döndüğünüzde ise kendinizi yalnız başınıza buluyorsunuz zaten.

Monster Hunter World PC sürümünde benim karşılaştığım tek sorun bu da değil. Monster Hunter World inceleme yazısının önceki kısımlarında 1-2 kez değindiğim bir hata ile de karşılaşmanız mümkün. Diyelim ki avdasınız ve 30. dakikalarda falansınız. Bir anda ekran donuyor ve bir uyarı ile karşılaşıyorsunuz. Uyarıda, “Ekran kartı çöktü” diyor. Tabii, bunu İngilizce olarak dile getiriyor. Doğal olarak oyun kapanıyor ve en son ne zaman oyununuzu kaydettiyseniz o zamana geri dönmek zorunda kalıyorsunuz.

Monster Hunter World inceleme - Monter Hunter World PC ile yeni ne var?

Monster Hunter World inceleme sonucu nedir peki?

Açıkçasını sorarsanız, Monster Hunter World incelememin sonucu olarak hiç de iyi şeyler söyleyebileceğimi zannetmiyorum. Oynanış açısından gerçekten muhteşem unsurlar sunuyor olabilir fakat Monster Hunter World PC sürümü bu sorunları çözmeden pohpohlanmayı çok da hak etmiyor. 199 TL gibi bir fiyat etiketine sahip olan oyunu bu kadar hata ve sorun ile karşılaşmak için mi satın alacağız gerçekten? En büyük umudum, Capcom ekibinin bu sorunlara çözüm getirmesi.

Capcom ekibi Monster Hunter World PC sürümündeki bu sorunlara çözüm getirene kadar gerçekten önerebileceğim bir durumda değil. Fakat bu sorunlar düzeltilirse, kesinlikle her oyuncunun tecrübe etmesi gereken bir yapım olduğunu söyleyebilirim. Tabii, eğer elinizin altında sağlam bir sistem varsa veya NVIDIA GeForce GTX 1060 ile bile 1080p çözünürlükte yüksek ayarlarda 30 FPS ile oynamaya razıysanız alın tabii ki. Çevrim içi modu problemleri üstesinden gelinmeyecek bir şey değil sonuçta.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.