Call of Duty: Modern Warfare Remastered İnceleme (Senaryo)

Call of Duty: Modern Warfare Remastered İnceleme (Senaryo)

Call of Duty serisinin belki de en iyi oyununa, yenilenmiş grafikler ile göz atmaya hazır mısınız?

Eğer bu incelemeyi okuyorsanız, belki de ciddi ciddi ilk oynamış olduğunuz Call of Duty oyunu, Call of Duty 4: Modern Warfare olabilir. Açıkçası, benim kendi konsolumda oynadığım ilk Call of Duty oyunum o idi. Şimdi ise, Raven Software tarafından o klasik, herkesin sevdiği, bizlerin ilk Call of Duty oyunu olan Call of Duty 4: Modern Warfare, Call of Duty: Modern Warfare Remastered olarak tekrar geliyor. İçinde neler mi var? İyileştirilmiş sesler, grafikler ve birkaç yenilik. İsterseniz tüm bunlara, bu incelememizde bir göz atalım. Yalnız küçük bir not atalım burada, çünkü bu incelememizde sadece oyunun senaryo modunu inceleyeceğiz. Çoklu oyuncu modu incelememiz, oyun çıktığı zaman sizlerle buluşacak.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Daha ilk saniyeden değişiklikler görüyorsunuz. 

İncelememize öncelikle oyunun ana menüsünden başlamak istiyorum çünkü ilk değişiklik bu noktada başlıyor. Tasarım olarak yenilenen bu menüde, oyununun senaryo modu, çoklu oyunculu modu ve Call of Duty: Infinite Warfare seçenekleri bulunuyor. Senaryo modu içerisinde, yeni oyuna başlayabiliyor, görev seçebiliyor, oyunumuza devam edebiliyor, eğer senaryoyu bitirdiysek arcade modunu oynayabiliyor ve Intel topladığımız zaman kazandığımız ekstra özelliklere göz atabiliyoruz. Belki de oyunun ilk yeniliği buradan başlıyor, çünkü bu Intel toplama ödüllerinde bazı yenilikler bulunuyor. Bu yenilikler oyun deneyiminizi değiştirmese de, biraz eğlenceli bir hale getiriyor oyunu. Bu ödülleri Call of Duty: Modern Warfare Remastered’ı oynayıp, kendinizin görmesini tercih ederim. Spoiler vermeyelim.

Senaryo modunun açılışına değinmek istiyorum şimdi de. Çünkü eğitim bölümü bayağı bir değiştirilmiş. Öncelikle o ilk binadan çıktığımız an, araya minik bir sinematik ekran sokulmuş ve oyunun yeni grafikleri gösterilmiş. Ayrıca bu eğitim bölümdeki bazı şeylerin yeri değiştirilmiş, 2 adet de opsiyonel görev eklenmiş. Yani ilk olarak Captain Price’ın yanına gitmeden önce 2 farklı eğitime de katılabiliyorsunuz. Bu eğitimlerin tam olarak ne olduğunu sizlere söylemeyelim. Fakat öyle çok büyük şeyler de değil. O yüzden beklentileriniz çok yükselmesin. Yine de güzel bir dokunuş olmuş oyunun açılış kısmına.

Call of Duty: Modern Warfare Remastered

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

O kadar da yeni bir şey değil. 

Call of Duty: Modern Warfare Remastered’ı oynarken oynanış olarak birkaç farklılık gözünüze çarpabilir, 1-2 farklı görev görebilirsiniz fakat içerik olarak ne yazık ki senaryo modundan bu kadar. Açıkçası bu noktada ben çok daha güzel bir iş beklerdim geliştiricilerden. Belki de Call of Duty serisinin en sevilen oyununu yeniden iyileştiriyorsunuz, biraz daha emek katılmalı belki ekstradan, bonus olarak 1 veya 2 görev eklenmeliydi. Ha tabii, oyunun senaryosuna bunları uydurmak neredeyse imkansız olabilir çünkü ortada bir üçleme var bu seri için. Fakat yine de oyuncuları şaşırtacak, gönlünü hoş tutacak ekstra bir şeyler görebilirdik aynı eğitim bölümünde olduğu gibi.

Oyunun senaryo modunda içerik pek yeterli olmayabilir fakat, yeniden oynamaya kesinlikle değer. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum, ben bu oyunun orijinalini 2007 senesinde oynadım. Sizce, 2007 senesindeki İngilizce bilgisi ile, 2016 senesindeki bir İngilizce bilgisi aynı yönde olabilir mi bir insanın? Özellikle aktif bir eğitim görüyorsanız. Bu yüzden, oyunu 2. kere, aradan bu kadar zaman geçtikten sonra oynamam, gerçekten bu oyunun senaryosunu %100 anlamama sebep oldu. Tabii, bunu yapabilmek için Call of Duty: Modern Warfare Remastered’ı beklemek zorunda değildim fakat bu oyunun çıkış yapmış olması, benim için bir sebep oldu. Günümüzde herkesin eski bir oyuna zaman ayırması mümkün olmuyor okul veya işlerden ötürü. Yeni oyunları tercih ediyor insanlar.

Call of Duty: Modern Warfare Remastered

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Günümüze yaklaşan grafikler. 

Call of Duty: Modern Warfare Remastered tabii ki bu kadar ile sınırlı bir oyun değil. Baştan aşağı değiştirilmiş grafikler ve sesler, oyuncuları bekliyor .Oyun, PlayStation 4’te 1080p ve 60 FPS değerlerinde çalışıyor fakat küçük bir problem var. Oyunun yenilenmiş grafikleri sadece yeni ışıklandırmalardan ve 1080p değerlerine çekilmiş, yani upscale işlemi uygulanmış, kaplamalardan ibaret. Açıkçası böyle bir oyunun, basit bir upscale işlemi yerine dokularının baştan yapılması ile karşımıza çıkmasını beklerdik. Biraz emek gerekiyordu yani. Peki, işin ses kısmı nasıl?

Oyunu oynarken, çevre seslerinin, silah seslerinin ve karakter seslendirmelerinin tamamen değiştirildiğini fark edebiliyorsunuz. Evet, basit bir elden geçirilmiş oyun olduğu için bu Call of Duty yapıtı, grafikler de sesler de 2016 senesinin biraz gerisinde kalıyor. Fakat kesinlikle oyunun orijinal sürümünden kat ve kat kaliteli. Yine de dediğim gibi, çok daha emek verilmiş bir yeniden yapım görmek isteri gözlerimiz, duymak isterdi kulaklarımız.

Call of Duty: Modern Warfare Remastered

Dolu dolu bir nostalji yaşadık. 

Evet efendim, Call of Duty: Modern Warfare Remastered senaryo modu incelememiz bu kadardı. Tekrarlayalım, oyun çıkışını gerçekleştirdiği zaman çoklu oyuncu modunu da ayrıca inceleyeceğiz. Yani, herhangi bir şey kaçırmayacaksınız. Senaryodan bahsetmek gerekirse, belli başlı geliştirmeler yapılmış fakat bence yeterli değil. Bu oyunu almak için 2 sebebiniz olabilir bence. Bu sebeplerden ilki, daha önce hiç Call of Duty 4: Modern Warfare oynamamış olma ihtimaliniz. Eğer hiç oynamadıysanız bu oyunu, orijinali yerine bu halini oynamak en mantıklı hareket olacaktır. İkinci sebep ise, Call of Duty 4: Modern Warfare’ı benim gibi çok uzun süredir oynamamış olma ihtimaliniz. Emin olun, aradan geçen bu kadar süre ardından eğleneceksiniz senaryo modunda.

[inceleme]

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.