Birçok mobil oyun, mikrofon aracılığı ile sizleri dinliyor

Birçok mobil oyun, mikrofon aracılığı ile sizleri dinliyor

Pek de şaşırtıcı olmadı aslında.

Akıllı telefonlar şu an milyarlarca insanın hayatında. Hatta neredeyse dünyanın tamamı bu telefonları kullanıyor, birçok insanın da 1’den fazla akıllı telefonu bulunuyor. Peki, bu telefonlar akıllı da, size mi akıllı? The New York Times cephesinden gelen yeni bir rapora göre bu akıllı telefonlar, birçok reklam firmasına birbirinden benzersiz fırsatlar sunuyor. Çünkü, reklam şirketleri ile anlaşmalı olan birçok mobil uygulama, sizin mikrofonunuzu kullanarak, belli sesleri dinleyebiliyor. Bu sesler ile de sizin reklam profiliniz oluşturuluyor, reklam firmaları da sizlere, sizin ilginizi çekebilecek reklamlar gönderiyor. Peki, bu mobil uygulamalar neleri dinliyor?

Birçok mobil oyun, mikrofon aracılığı ile sizleri dinliyor

The New York Times raporlarına göre Honey Quest, Beer Pong, Pool 3D ve Real Bowling Strikes 10 Pin gibi mobil oyunlar ve uygulamalar, Alphonso tarafından geliştirilen bir yazılım ile sizin mikrofonunuz aracılığı ile bulunduğunuz ortamda çalışan televizyonları dinliyor. Bu televizyonlarda çalan reklamlar veya diğer yapımların analizleri toplanıyor ve başta da dediğimiz gibi size uygun bir reklam profili çıkartılıyor.

Yapılan açıklamalara göre bahsettiğimiz bu teknolojiyi kullanan 250’den fazla mobil uygulama şu an piyasada bulunuyor. Alphonso tarafından geliştirilmiş olan bu yazılım, tahmin edebileceğiniz gibi Alphonso tarafından korundu. Bu yazılımı geliştiren şirkette CEO olan Ashish Chordia, yazılımın kesinlikle insanlar arasında geçen konuşmaları dinlemediğini, sadece televizyonları dinlediğini belirtti. Ayrıca, bu yazılımın çalışması için de mobil uygulamayı kullanan kişinin, mikrofon kullanımına onay vermesi gerekiyor. Yani ortada illegal bir durum yok, tabii yazılım geliştiricisine göre.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın