Mirror’s Edge Catalyst İnceleme (Kapalı Beta)

Mirror’s Edge Catalyst İnceleme (Kapalı Beta)

Umduğumuzu bulabilecek miyiz?

Mirror's Edge™ Catalyst Closed Beta_20160423150541

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

EA DICE tarafından geliştirilen ve EA tarafından dağıtımcılığı üstlenilecek olan Mirror’s Edge serisinin yeni nesil oyunu Mirror’s Edge Catalyst’in kapalı betası sonunda elimize geçti ve inceleme şansı yakalayabildik. Açık dünya, parkur ve macera ögelerinin etrafında toplanan yeni Mirror’s Edge oyunu PlayStation 4, Xbox One ve PC için geliştirilmekte ve biz oyunun kapalı beta sürecine PlayStation 4 platformundan katıldık efendim.

Önümüzdeki Haziran ayının başlarında çıkışını gerçekleştirecek olan Mirror’s Edge Catalyst, bakalım bizleri kapalı beta dönemi ile etkileyebilecek mi? Bu sorunun cevabını verebilmemiz için, öncelikle şu kapalı beta incelememize bir başlamamız gerekiyor!

Mirror's Edge™ Catalyst Closed Beta_20160423144320

Önce performans ve grafikler!

Mirror’s Edge Catalyst’in çıkışına çok az bir zaman kaldı sayılır fakat yine de EA Games oyun için açık beta yerine, kapalı betayı tercih etmekte. Fakat ben oyuna girdiğim zaman bu sürecin kapalı beta mı yoksa kapalı alfa mı olduğunu anlayamadım. Oyunun performansı PlayStation 4 üzerinde aslında FPS değeri olarak stabil. En azından ara sahneler yokken. Fakat ana sahne öncelerinde, ana sahne sırasında ve ana sahne sonrasında oyunun FPS değeri yerlere düşüyor. Tabii oyundan kusursuz bir performans da beklemiyoruz fakat çıkış gününe az bir süre kala oyunu bu şekilde görmek beni biraz üzdü.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Mirror’s Edge Catalyst’in grafikleri ise videolar ve resimlerde gördüğümüz gibi değil ne yazık ki. Şöyle ki, grafiklerde ışıklandırma hataları, pikselleşmeler ve kesilmeler bol bol oldu benim oynanış sürem içerisinde. Doku kaplamalarının da çok zayıf olduğunu söyleyebilirim. Şehir ve yan karakterlerin doku kaplamaları berbatken, ana karakterlerin doku kaplamaları tabii ki biraz daha iyi bir seviyede. Umuyorum ki oyunun grafikleri çıkış zamanında biraz daha yükselir. Çünkü bu şekilde oyuncuların beklentilerini ne yazık ki karşılayamayacaktır.

Mirror's Edge™ Catalyst Closed Beta_20160423144446

Parkur da yoruyor adamı be!

Mirror’s Edge serisinin ana temellerinin parkurlardan oluştuğunu artık herkes biliyor. Ben de parkur oyunlarını severek oynayan bir oyuncuyum fakat bundan daha önce hiç Mirror’s Edge oyunlarını uzun uzun oynayamamıştım. Mirror’s Edge Catalyst’i oynamaya başlayınca, seriyi ne kadar özlediğimi fark ettim. Oynadığım diğer parkur oyunları ile karşılaştırdım kendi kafamda ve Mirror’s Edge Catalyst’in parkur hareketleri ve bu hareketlerin kontrolleri o kadar kusursuz geldi ki, anlatamam. Sanıyorum ki Mirror’s Edge Catalyst çıkışını yaptığı zaman piyasanın en şık hareketlerine sahip olan, en esnek ve anlaşılabilir kontrollere sahip olan bir oyun olacak.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Mirror’s Edge Catalyst’in parkur hareketlerini ne kadar sevdiysem, dövüş mekaniklerinden de o kadar nefret ettim tabii. Bilemiyorum, ya ben alışamadım ya da gerçekten zor bir mekanik geliştirmişler. Aslında soldan sağdan zıplayıp milletin kafasına tekmeyi gömmek çok hoş bir his veriyor fakat bire bir yakın dövüşlerde bana mekanikler çok yetersiz geldi. Tabii bu duruma, oyuna yeni bir eklenti olan gelişim sistemi de etki ediyor olabilir. Nedir bu gelişim sistemi? Her seviye atladığımızda kazandığımız 1 adet puan ile karakterimizin eşyalarını, dövüş yeteneklerini ve hareket etme kabiliyetini geliştirebildiğimiz bir sistemdir. Güzel bir eklenti olmuş bence.

Mirror's Edge™ Catalyst Closed Beta_20160423151249

Faith ve geçmişi!

Mirror’s Edge Catalyst’in kapalı betası boyunca birkaç adet ana görev ve yan görevleri oynayabilme imkanımız oluyor. Bu görevler bittikten sonra zaten bir uyarı çıkıyor daha fazla görev yapamayacağıma dair. Mirror’s Edge Catalyst’in bu noktasına kadar, genelde Faith’in kökenlerine ve geçmişine dayalı senaryo ögeleri çıkıyor karşımıza. Tutuklu kaldığı yerden seneler sonra çıkan Faith, arkadaşlarının ve işinin başına geri geçiyor fakat kendini tekrar kanıtlamasını gerektiren bazı durumlar oluyor tabii ki. Mirror’s Edge Catalyst’in kapalı betasında senaryoyu bu kadarı ile anlatıyorlar. Oynadığım kadarı ile görev yapılarını beğendiğimi söyleyebilirim.

Mirror’s Edge Catalyst’in ana görevleri ve yan görevleri bittikten sonra, şöyle bir haritaya bakıyoruz ve yapabileceğimiz onlarca şeyin kaldığını görüyoruz. Zamana karşı koşu yarışları, taşıyıcılıklar ve reklam ekranlarını ele geçirme görevleri bunlardan sadece bir kaç tanesi. Yani, görevlerden sıkılırsanız aslında yapabileceğiniz klasik açık dünya görevleri devam ediyor Mirror’s Edge Catalyst’te. Bu görevlerin haricinde toplayabileceğiniz yüzlerce gizli saklı şeyler de bulunuyor. Klasik açık dünya oyunu işte arkadaş, söyletmeyin her şeyi.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Mirror's Edge™ Catalyst Closed Beta_20160423151852

Güzel bir deneyim daha!

Sürpriz bir şekilde elime ulaşan Mirror’s Edge Catalyst’in kapalı betası, benim hafta sonumu renklendirmeye yetti açıkçası. Ayrıca, daha önce dediğim gibi parkur oyunlarına olan açlığımı da sanki birazcık giderdi. Her neyse, oyunun kapalı betası bence içerik olarak yeterliydi. Tam oyunu ne kadar yansıtır bu içerikler, bilemiyorum fakat umuyorum ki kapalı betanın grafikleri ve performansları oyunun tam sürümünün grafiklerini ve performanslarını yansıtmıyordur. Fakat şunu da belirtmekte fayda var ki, Mirror’s Edge Catalyst oyununa ne yakın, ne de uzak bir oyuncu olarak oyunun kapalı betasını oynadıktan sonra Mirror’s Edge Catalyst’e herhangi bir oynama isteği gelmedi içime.

Bakalım Mirror’s Edge Catalyst çıkışını gerçekleştirdiği zaman neler olacak?

Mirror's Edge™ Catalyst Closed Beta_20160424094247

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.