Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Kaan GEZER, Editör Yazım tarihi: 10.11.2017

Minecraft: Story Mode – Season 2 içerisinde yavaş yavaş finale yaklaşırken, karşımıza son bir bölüm çıkıyor. Bu bölüm ise tabii ki şu an inceleyeceğimiz olan Below the Bedrock. Yalnız bu bölümü incelemeye geçmeden önce hemen uyaralım: Bu inceleme yazımızda oyunu değil, direkt olarak bölümü ve bölümün hikayesini inceleyeceğiz. Bu yüzden eğer Minecraft: Story Mode oynamadıysanız oyun hakkında birçok keyif kaçırıcı bilgi görebilirsiniz. Eğer temel oyununun incelemesini merak ediyorsanız, ilk bölümü incelediğimiz yazıya göz atmanızı öneriyoruz.

Minecraft: Story Mode - Season 2 - Episode 4: Below the Bedrock İnceleme

İlk dünyayı bulduk!

Minecraft: Story Mode – Season 2 – Episode 4: Below the Bedrock bölümünden önce bir hapishaneden kaçmıştık ve kendimizi bir anda Bedrock seviyesinin de altında bulmuştuk. Meğer Bedrock katmanının altında ilk dünya yer alıyormuş. Zaten bu bölüm de tamamen ilk dünya üzerinde geçiyor. Orada yaşayan dost insanları görüyoruz, yabancıları görüyoruz. Bir de bu bölümün başında, peşiminize takılan o gizli düşmanı görüyoruz. Hatırlarsınız, 3. bölümün sonunda The Admin, o kişiye emir vermişti bizi bulması için. Kendisi bizi buldu da. Fakat önce ilk dünyadan bahsedelim. İlk dünya genel olarak Nether havası veriyor bizlere. Bol kırmızı, bol lava, sis ve çok daha fazlası. Bölüm genel olarak karanlık ama oyunun klasik esprili dili ve duygusallığı aynı şekilde devam ediyor.

Bölüm çok güzel bir açılış videou ile başlıyor. Bu video da zaten çok eğlenceli bir şarkı ile veriliyor. İzlediğimiz şeyler ise komik diyebileceğimiz seviyede. Evet, eğlenceli şarkılar ve komik animasyonlar bu bölümün temasına aykırı düşüyor ama aykırı olan her şey, kötü olacak diye de bir kural yok. Bizce bu bölümdeki karanlığa ve kötü havaya rağmen araya böyle minik şeyler atılması oldukça hoş olmuş. Her neyse, ilk dünya üzerinde 3 büyük şehir bulunuyor ve bunlardan ilki Oasis. Yalnız biz Oasis’i kaybederken karşımıza oldukça eğlenceli tiplere benzeyen yabancılar çıkıyor ve Jack bu sırada ölüyor. En azından biz öldüğünü sanıyoruz. Yalnız bu noktada, karşımıza çıkan o yabancı arkadaşlar bölüm boyunca sadece o kısımda çıkıyor. Kendilerini bir daha hiç görmedik. Bu yüzden de genel olarak varlıklarını hiç beğenmedik. Belki de kendilerini finalde daha fazla görürüz.

Minecraft: Story Mode – Season 2 – Episode 4: Below the Bedrock bölümünde tabii ki temel bir amacımız var. Hatırlayacağınız üzere oyunun evreninde 3 Admin vardı. Bunlardan bir tanesi zaten düşmanımız. Diğeri de yanımızda. Amacımız, 3. Admin’in silahını bulup, ilk Admin’i etkisiz hale getirmek. Bu silah, bahsettiğimiz 3. Admin’in evinde ve eve girebilmek için bir yarışmaya katılmamız gerekiyor. Çünkü 3. Admin’in evi oldukça saygı duyulan bir yapı ve içerisinde bulunduğu köyün yöneticisi, sadece yarışma ile alıyor insanları o eve. Açıkçası Nether tarzı karanlık bir yerde, oldukça eğlenceli bir köy ile karşılaşıyoruz. Yine o aykırılık devam ediyor. Ayrıca bilgi yarışması da oldukça eğlenceli geçiyor. Bana soracak olursanız bu bölümün en güzel sahnelerinden bir tanesi kesinlikle yarışmanın olduğu sahne idi.

Sırada her şeyin başladığı yer var.

The Order of the Stone gibi The Admin mevzusunun da başladığı bir yer var tabii. Şimdiki hedefimiz ise orası çünkü aradığımız silahı 3. Admin’in evinde bulamadık. Gittiğimiz yer ise The Cabin olacak geçiyor. The Cabin, aslında her şeyin başladığı yer ve bu bölümde belki de oyunun en derin anları ile karşılaşıyoruz. Çünkü şu an bizim düşmanımız olan Admin’in asıl hedefi, tüm arkadaşlarını birlikte tutmakmış ve buna takıntılı bir hale geldiği için kendisi şimdiki halinde. Bu noktada gözlerim direkt Petra’ya gidiyor çünkü 3. Admin’in yazdığı şeyler ile şu an bizim durumumuz aynı. Petra da zaten sürekli bundan şikayetçi. İlk sezondaki arkadaşlarımızın hiçbiri yok, Petra kendi köyümüzde kalmak istemiyor, yeni maceralara gitmek istiyor ama tek başına değil, bizle gitmek istiyor.

Bu noktada muhtemelen 3. sezon için hazırlıklar yapıldığını düşünüyorum. Çünkü ilk iki sezonda da bela bizi buldu. Belki Petra’nın ayrılık sevdası sayesinde 3. sezonda da biz bir bela bulacağız. Belki de ilk sezonda yapıldığı gibi ekstra bölümler piyasaya sürülecek. Şimdilik tahmin etmek zor ama bölümün içerisine böyle bir şey eklenmesi benim hoşuma gitti. Herkesin hikayesinin birbirine benzemesi, onlardan ders çıkarabileceğimiz anlamına geliyor sonuçta.

Ayrıca bu bölümde karakterler oldukça ön plandaydı. Mesela en başta demiştim, Jack gitti diye. Öldüğünü zannetmiştim ama kendisi bölümün sonuna doğru tekrar bizlere katıldı. Böyle bir şeyin olmasını bekliyordum zaten ama yine de güzel bir andı. Ayrıca Ivor geri döndü. Hem de oldukça değişmiş bir şekilde. Hani 3. bölümün sonunda beni oldukça korkutan maskeli düşman vardı ya, işte o Ivor çıktı. Meğer kendisi ninja olmuş ve yepyeni şeyler öğrenmiş. Bayağı da şekil bir insan olmuş. Tabii Ivor, köydeki Admin’in Jesse olmadığı fark ettiği için önce bizi test etti ve bizim gerçek Jesse olduğumuzu anlayınca da her şeyi döküldü. Açıkçası Ivor’u gördüğüme bu kadar sevineceğimi hiç düşünemezdim. Ayrıca Petra da bu bölümün en yıldız karakterlerinden bir tanesiydi. Kendisiyle alakalı çok önemli bir karar verdik ama dediğim gibi, bu sezonda mı etki gösterecek, 3. sezona mı kalacak, pek tahmin edemiyorum. Son olarak ise Radar… Ne yazık ki kendisini Bedrock seviyesinin altında bıraktık, eğer kendisine bir şey olduysa kesinlikle bir kahraman olarak öldü. Yine de final bölümde geri dönerse hiç şaşırmayacağım.

Hedef ise Beacontown!

Minecraft: Story Mode – Season 2 – Episode 4: Below the Bedrock içerisindeki en önemli bölümlerden bir tanesi de düşmanımız olan Admin’in kendi arkadaşları için kurmuş olduğu rekabet odası idi. Bu odadaki QTE anları ve diğer sahneler bence oyuna güzel bir aksiyon kattı. Zaten bu bölümdeki duygusallık ve komedi seviyesini oldukça dengeli bulmuştum. Bu rekabet odasındaki aksiyon sahneleri de bence bölümün aksiyon ihtiyacını oldukça güzel bir şekilde dengeledi.

Nasıl puan veriyoruz ve bu puanı neden verdik?

Bundan önceki inceleme yazılarımızda verdiğimiz puanlar yanlış anlaşılıyordu. Puanlama sisteminde 8, 9 ve 10 puanlarının dışına çıkmamız bile zor oluyordu. Çünkü bizleri uzun zamandır takip eden insanlar, iyi bir oyunun minimum 8 puan alabileceğini düşünüyordu. Bunun sorumlusu tabii ki biziz ve bu yüzden 8 puanın altında kalan oyunlar otomatik olarak tarihin en berbat oyunu kategorisine düşüyordu. Fakat gerçekten durum böyle mi? Tabii ki değil. İşte bu durumu biraz olsun yoluna koyabilmek için Leadergamer ekibi olarak artık oyunlara oyunları incelerken daha detaylı puanlama yapacağız ve bundan kesinlikle haberdar olmanız gerekiyorBundan sonra kullanacağımız puan tablomuzu ise hemen aşağıda sizlere sunmak istiyoruz.

  • 1, 2 ve 3: Bu puanlar genelde oynanmaz halde olan veya ciddi anlamda kötü olan oyunlara verilecek. Doğal olarak, puan ne kadar düşükse, oyun da o kadar kötü oluyor.
  • 4, 5 ve 6: Bu puanlar ise ortalama olan, bizleri tatmin edemeyen, varlığı ile yokluğu aynı olan oyunlar için kullanılacak. 4 için ortalama altı, 5 için ortalama, 6 için de ortalama üstü diyebiliriz.
  • 7, 8 ve 9: Bu puanlar başarılı oyunlar için kullanılacak. Özellikle 7 ve 8 güzel oyunlar için olacakken, 9 puanını mutlaka oynanması gereken fakat kusursuz olmayan oyunlar için kullanacağız.
  • 10: Bu puan direkt olarak kusursuz oyunlara verilecek.

Minecraft: Story Mode – Season 2 – Episode 4: Below the Bedrock bize soracak olursanız final öncesinde verilecek kadar güçlü bir bölüm değildi. Tabii bu, bölümün kötü olduğunu belli etmez. Mesela, bu bölümü 2. bölüm veya 3. bölüm yerine oynamış olsaydık kesinlikle kusursuz olduğunu söyleyebilirdim ama finalden önce sanki daha büyük hissettirecek bir bölüme ihtiyacımız vardı. Mesela bundan önceki bölümlerde karakterler yerine aksiyonlar ön planda idi. Bu bölümde ise karakterler ön planda idi. Bu güzel bir şey ama Petra hariç diğer hiçbir karakter final bölüm ile açık bir şekilde bağlı değil ki. Ben, bu bölümü oynadıktan sonra final için heyecanlanmak isterdim. Şu an ne yazık ki heyecanlı değilim. Bu yüzden bu bölüme 8 vermeyi tercih ediyorum. Kesinlikle çok güze bir bölüm, eğer finale daha büyük bir şekilde bizleri hazırlasaydı, 9 bile alabilirdi.

[inceleme]

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.