Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Emrah Subaşı, Editör Yazım tarihi: 21.03.2018

İngiltere’de, elektronik posta yoluyla gönderilen ihbar mektupları ile büyük bir telaş yaşandı. Bu ihbarın gelmesinin ardından yüzlerce okulun boşaltıldığı ve kapalı kaldığı açıklandı. İngiltere’deki Express gazetesinin raporuna göre bu ihbar neticesinde 400’den fazla okulun çalışması, olumsuz yönde etkilendi. Yapılan araştırmalar neticesinde; yapılan bomba ihbarının Amerika Birleşik Devletleri’nden geldiği anlaşıldı. İşin ilginç tarafı ise elektronik postanın bir Minecraft sunucusu üzerinden gönderilmesiydi.

Minecraft sunucusundan gönderilen bomba ihbarı ortalığı karıştırdı

Bomba ihbarında Minecraft sunucusunun kullanılması bir aldatmaca idi.

İngiltere’de yaşanan olayın bir çok kurumu etkilemesinin ardından güvenlik önlemleri arttırıldı. Yapılan araştırmalar neticesinde bir açıklama yayımlayan Northumbria Polis Departmanı, olayın bir aldatmaca olduğunu doğruladı. Konuyla ilgili bakanlık tarafından yapılan açıklamada ise; dedektiflerin, Amerika Birleşik Devletleri’nden gönderildiği sanılan elektronik postaları inceledikleri ve geçerli bir tehdit olmadığını doğruladıkları bildirildi. Konuyla ilgili diğer emniyet birimlerinden de benzer açıklamalar geldi.

Ülkedeki önemli medya kuruluşlarından Sky News tarafından hazırlanan bir habere göre de tehdit mesajlarının kaynağı, Minecraft sunucu sitelerinden VeltPvP idi. Yapılan araştırmalar sonucunda bu tehdit mesajlarının sunucu ile alakasının bulunmadığı anlaşıldı. Sky News’e göre bu sahte tehdit gönderme girişiminin amacı; VeltPvP’nin diğer Minecraft sunucularına karşı yürüttüğü DDoS saldırılarına karşı bir misillemeydi. Bu tehdidin bir parçası olarak 24 binden fazla elektronik postanın gönderildiği bildirildi.

Konuyla ilgili bir açıklama da Minecraft sunucusu VeltPvP sitesinin Twitter hesabından yapıldı. VeltPvp yaptığı Twitter paylaşımında; 400’den fazla okula gönderilen bomba tehdidiyle hiçbir alakalarının olmadığını bildirdi. Sunucu sitesinden gelen açıklamaların devamında, kendilerinin de hali hazırda siber korsanlar tarafından tacize uğradıkları eklemesi yapıldı. Bu konuda isimlerinin geçmesi ve yaşanılan panikten ötürü üzüldüklerini belirten Minecraft sunucusu yetkilileri, elektronik postaların sahte olduğunu bilmenin dışında başka bir bilgilerinin olmadıklarını söylediler.

Okullara gönderilen elektronik postalardan birinin olduğuna inanılan bir ekran görüntüsüne de ulaşıldı. Burada Minecraft sunucusunun adı açıkça görülüyordu. Ayrıca bu elektronik postanın, Arapça komut dosyasında imza satırları içeriyordu. Şüpheli elektronik postanın bir bölümünde yazılanları da paylaşalım. Bu tehdit mesajlarında; Bir öğrenciyle bir bomba gönderdik. Bomba 3 saat içinde patlatılmak üzere hazırlandı. Eğer Payments@veltpvp.com adresine 5.000 USD para göndermezseniz, bomba patlayacaktır yazıyordu.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.