Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Kaan GEZER, Editör Yazım tarihi: 21.01.2018

2012 ile 2016 seneleri arasında bolca oynadığım video oyununun adı Minecraft. Sürekli PC üzerinde oynadığım bu oyun, beni hem modları ile büyülemişti, hem de mod yapmaya teşvik etmişti. Şu an birçok ülkede eğitim amacı ile de kullanılan bu video oyunu, kısa bir süre içerisinde, tüm zamanların en başarılı video oyunları arasına girmeyi de başarmıştı. Peki, böyle bir oyunun satış rakamı ne kadardır dersiniz? Yapılan son açıklamalara göre Minecraft, 144 milyon satış rakamına ulaştı. Böylece Minecraft, tüm zamanların en çok satılan video oyunu sıralamasındaki 2. sırasını korudu.

Minecraft

Bahsettiğimiz en çok satılan video oyunlarının birinci sırasında, 170 milyon satış ile orijinal Tetris bulunuyor. Üçüncü sırada ise 85 milyon ile Grand Theft Auto V bulunuyor. Yani, açıkçası birkaç sene içerisinde bizler Minecraft oyununun ikincilik sırasını, başka bir video oyununa kaptırabileceğini düşünmüyoruz. Fakat Minecraft, bu gidişle Tetris’i sollayıp, video oyunun tarihinin en çok satan oyunu olabilir. Neden mi?

Ortaya çıkan istatistiklere göre bu oyunun geçen sene bu zamanlardaki satış sayısı, 122 milyon idi. Bu da demek oluyor ki, oyun Şubat 2017 ile Ocak 2018 arasında, ortalama olarak her ay 2 milyon adet sattı. Bundan önceki ortalama ise, 1.7 milyon idi. Yani, oyun satış yapmaya oldukça aktif bir şekilde yapmaya devam ediyor. Bu yüzden önümüzdeki sene veya diğer sene, rahatlıkla Tetris oyununu geride bırakabilir. Peki, Minecraft nasıl bu kadar çok satıyor? Hemen cevabını verelim!

Minecraft, birçok yaş grubuna hitap eden bir video oyunu. Mesela, ülkemizde bu oyun genelde çocuklar tarafından oynanıyor olsa da, Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde bu oyunun oyuncularının ortalama yaşı 24 olarak görünüyor. Ayrıca oyunun çıkış yaptığı platform sayısı da bir hayli fazla. Öyle ki oyun, 2011 ile 2017 seneleri arasında 15 farklı platforma çıkışını gerçekleştirdi. Bu platformlar arasında Apple TV ve Nintendo Switch platformları bile bulunmakta.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.