Menü
https://leadergamer.com.tr/a-way-out-ps4-aciklamasi/
Xbox One X 15 Haziran 2017 12:00

Microsoft, Xbox One X konsolunun doğal 4K gücünü abartıyor

Bütün oyunları doğal 4K çözünürlükte çalıştırabilecek tek platform, PC.


Günümüzde oyuncular kendi bilgisayarlarını toplarken veya bilgisayar almaya karar verirken, oyunları 4K çözünürlükte çalıştırabilme gücüne de dikkat ediyor. Geçmişte yalnızca PC platformunun ulaşabildiği bu güç, günümüzde bazı konsollarda da bulunuyor, ancak “upscale” işlemi sayesinde. Microsoft’un oyunları doğal 4K çözünürlükte çalıştıracağını iddia ettiği konsolu Xbox One X de, kendisine özel olmayan çoklu platform oyunlarını doğal 4K çözünürlükte çalıştıramıyor. Görünen o ki, bütün oyunları doğal 4K çözünürlükte çalıştırabilecek tek platform PC.

Xbox One X Microsoft

Anthem, Metro Exodus ve Assassin’s Creed: Origins gibi çoklu platform oyunlarının çoğu, Xbox One X konsolu ile gösterildi. En azından bizler öyle düşünüyorduk. Metro Exodus’un PC’de çalıştırıldığının ortaya çıkmasının ardından, herkes bu konsolu sorgulamaya başladı. Kendisine özel çıkış yapan oyunları, yani “Play Anywhere” oyunlarını gerçekten de doğal 4K çözünürlükte çalıştıran bu konsol; genelde ise başarısız oluyor. Geliştiricilerin konsolun gücünü yanlış bir şekilde, abartarak tanıttığı aşikar. Ortada bütün oyunları doğal 4K çözünürlükte çalıştırabilen bir konsol değil, onun için geliştirilen oyunları bu çözünürlükte çalıştırabilen bir konsol var.

Xbox One X piyasadaki bütün konsollardan daha güçlü, bu su götürmez bir gerçek. Phil Spencer tarafından, “Bu konsol, doğal 4K konsolu.” şeklinde tanıtılmasına rağmen bazı yüksek performans gerektiren oyunları; “upscale” işlemi ile 4K çözünürlükte çalıştıracak. Bungie’nin Destiny 2’nin konsollarda 4K çözünürlükte 30 FPS olarak çalıştığını açıklaması ve Xbox One X’e özel bir durum belirtmemesi de dikkat çekici. Ayrıca bahsedilen 4K çözünürlüğünün doğal olup olmadığını da bilmiyoruz. Yani birinci parti oyunlar rahatlıkla doğal 4K çözünürlükle çalışırken, çoklu platform oyunları için “upscale” işleminden faydalanılacak. Haberimizin başında da belirttiğimiz gibi, şu an için bütün oyunları doğal 4K çözünürlükte çalıştırabilecek tek platform PC bu aşikar.

Tüm bunların haricinde, Sony sunumu sırasında gösterilen tüm oyunlar yazımıza, Ubisoft sunumu sırasında gösterilen tüm oyunlar yazımıza, Bethesda sunumu sırasında gösterilen tüm oyunlar yazımıza, Microsoft sunumu sırasında gösterilen tüm oyunlar yazımıza, EA Play 2017 sırasında gösterilen tüm oyunlar yazımıza göz atabilirsiniz. Bizlerin sosyal medya kanallarını takip etmeyi de unutmayınız. Facebook ve Twitter sayfalarımızdan aktif olarak haber paylaşımları yapmaktayız.

Yaşar Baturalp Editör