Microsoft, Steam üzerinde oyun satamadığı için Valve ekibini suçladı

Microsoft, Steam üzerinde oyun satamadığı için Valve ekibini suçladı

Microsoft, Xbox Live platformunu ön plana çıkartmak istiyor sanki.

Sevilen gerçek zamanlı strateji serisinin uzun süren suskunluğunun son bulmasına kısa bir süre kala, yeni tartışmalar gün yüzüne çıktı. Serinin ilk oyununun 4K çözünürlük destekleyen yeniden yapımı Age of Empires: Definitive Edition, Steam üzerinde satışa açılmadı. Oyunun 20 Şubat 2018 tarihinde piyasaya çıkacak olması, konuyla ilgili soruları da beraberinde getirdi ve Microsoft cephesinden açıklama geldi. Yapılan açıklamalara göre bu konunun suçlusu ise Valve.

Microsoft, Steam üzerinde oyun satamadığı için Valve ekibini suçladı

Konuyla ilgili bir röportajda açıklama yapan Microsoft yetkilisi Jörg Neumann, Age of Empires oyunlarının Steam üzerinden satılmayacağının sinyalini verdi. Açıklamalara göre Microsoft, olaya satış platformu üzerinden bakmıyor. Yani olayın odak noktası, dijital oyun satış platformları Steam veya Windows Store değil. Söylenenler doğrultusunda Microsoft, bu satış platformlar arasında ayırım yapmıyor. Dikkat çekilen husus, oyunların oynandığı ve sosyal paylaşımların yapılabileceği Xbox Live platformunun, Microsoft tarafından temel nokta olarak görülmesi.

Jörg Neumann, yanlış anlaşılmaları düzeltmek istediklerinin, platform terimiyle, oyunun oynandığı alanı ifade ettiklerinin altını çiziyor. Oyunlar, Xbox Live üzerinden oynanacaksa, oyuncular sosyal olarak birbirlerine buradan erişebilir olmalıdır diyor Jörg Neumann. Ayrıca Steam ile alınan oyunların, Xbox Live için yeterli destek veremeyeceğini ekliyor. Açıklamalar ışığında, yakın zamanda satışa sürülecek olan Age of Empires: Definitive Edition ve geliştirilme süreci devam eden Age of Empires IV oyunlarının, Valve satış platformu üzerinden satılmayacağı anlamı çıkarılıyor.

Microsoft’un yaklaşımı doğru olabilir ama açıklamaların biraz tutarsız olduğunu söylemek gerekiyor. Çok daha fazla oyuncunun, dijital oyun aldığı Steam, Microsoft dahil, diğer firmalara ait özel platformlara uyumlu biçimde çalışmakta. Örneğin Ubisoft şirketine ait oyunlar, Steam üzerinden alınsalar dahi, Ubisoft platformu olan uPlay üzerinden çalışabilmekteler. Alınan kararlar, biraz da güçlü Age of Empires markasına ait oyunların satışlarının, tek bir noktaya çekilme amacı izlenimini edindiriyor açıkçası.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın