Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Emrah Subaşı, Editör Yazım tarihi: 19.03.2018

Teknoloji dünyasının önde gelen isimlerinden Microsoft, son yıllarda video oyunları piyasasında biraz geri kalmıştı. Şirket tarafından yapılan açıklamalarla, 2018 senesi ve sonrasında, özellikle oyun konsolları konusunda bir hareketliliğin yaşanacağı söyleniyordu. Nitekim, yeni abonelik sistemleri, piyasaya sürdükleri yüksek performanslı Xbox One X cihazı ve çıkışını sürdüren birinci parti oyunları ile bu hareketliliği gözlemleyebiliyoruz. Yapmakta olduklarıyla yetinmeyen şirketin yeni bir projesi daha ortaya çıktı. Bu projeye göre Microsoft, Netflix yapısına benzer bir video oyunu servisi üzerinde çalışıyor.

Microsoft, Netflix benzeri bir video oyunu servisi için çalışıyor

Netflix, nasıl filmlere ulaştırıyorsa, Microsoft da oyunlara öyle ulaştıracak.

Netflix, bilindiği üzere kütüphanesindeki filmlerin, çevrim içi olarak istenildiği anda izlenmesini sağlayan bir abonelik sistemi. 4K çözünürlüğe kadar çıkan farklı abonelik paketleriyle, sürekli yeni filmlerin eklendiği kütüphaneden seçilen filmlere, kolaylıkla ulaşılabiliyor. Şimdi düşündüğümüzde; zaten Microsoft tarafından sunulan böyle bir sistem olduğunu söyleyebiliriz. Xbox Game Pass sistemi de bilindiği üzere kütüphanesindeki tüm oyunlara erişimin sağlandığı bir yapıya sahip. E aynısını yeniden mi çıkaracak Microsoft diyorsak, büyük bir farkın bulunduğunu belirtelim.

Microsoft tarafından üzerinde çalışılan yeni sistemin öncelikli özelliği; buradaki oyunları oynamak için PC veya Xbox One platformlarına ihtiyacın olmaması. Şöyle ki; sistemin bir bulut yapısında olması düşünülüyor. Yani güçlü bir internet ağı üzerinden, farklı cihazlarla, sistem kütüphanesindeki oyunlara ulaşılması hedefleniyor. Bunu; eldeki bilgisayar ve oyun konsolunun, başka bir cihazdaki video oyunu oynatması şeklinde özetleyebiliriz. Netflix platformunun, pek çok cihazdan çalıştırıldığını hatırlatırsak, biraz daha akıllarda yer edecektir.

Microsoft şirketinin buradaki amacının oyun konsolu satmak yerine, abonelik sisteminin yaygınlaşması olduğu görülüyor. Şimdiye kadar geliştirilen oyun konsolları için de satılan video oyunlarının, oyun konsolları cihazlarından daha fazla kar bıraktığını da ekleyelim. Üretici şirketler tarafından yapılan bazı eski açıklamalarda, konsol cihazlarının satışlarından kar etmediklerine dair bilgiler verilmişti. Doğrudan oyun satışına veya abonelik sistemine yönelim de bu doğrultuda mantıklı görülebilir. Öte yandan bu projenin Netflix ile bir benzerliği de, kütüphanedeki bu oyunların görsel kalitesinin yüksek tutulmasının amaçlanması olacağını belirtelim.

Microsoft bu proje için yeni bir bulut birimi kurmuş durumda. Büyük bir aksilikle karşılaşılmadığı takdirde, 4K desteğinin de sunulacağı proje için adımlar hızlı bir biçimde atılmaya devam edecek gibi görünüyor. En basit tarafından bakarsak PlayStation 4 sahiplerinin de bu sistemden yararlanması amaçlanıyor. PlayStation 4 ve PlayStation 4 Pro cihazları kullanılarak farklı görüntü kalitesinde görüntü verilmesi istenen sistemin, kullanılmakta olan neslin ömrüne yetişip yetişmeyeceği ise soru işareti halinde. Öte taraftan analizciler tarafından yapılan yorumlara göre; PlayStation 5 kullanıcılarının, büyük ihtimalle bu bulut sisteminden faydalanabilecekleri ön görülüyor.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.